Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Уроки Бородянки будуть вивчені?

Громадськість чекає на позитивні зміни у роботі КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» та Департаменту міського благоустрою КМДА
24 травня, 14:00
Фото з архіву "Дня"

Місяць без води, їжі, закриті у клітках – так переживали початок війни тварини у Бородянському комунальному притулку. За підрахунками волонтерських організацій, станом на 20 лютого 2022 року у ньому було 485 тварин. На жаль, 222 з них загинули, а 263 тварини вивезли волонтери, відразу ж як з’явилась можливість приїхати до притулку.

Чому в КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини», якому підпорядковується притулок, не евакуювали тварин завчасно? Це питання зоозахисники та волонтери озвучують ще з минулої весни, коли першими кинулися рятувати тварин.

У серпні 2022 року за ініціативою депутатки Київради Євгенії КУЛЕБИ була створена тимчасова контрольна комісія Київради з питань перевірки діяльності КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини». А 16 лютого відбулося чергове засідання комісії, під час якого мала можливість виступити громадськість.

«Ми поставили на меті розібратися в ситуації і напрацювати рекомендації меру Кличку. Усі дуже мотивовані, ми хочемо не просто говорити, а напрацювати конкретні рішення, - коментувала у ФБ результати засідання Євгенія Кулеба. – Ми слухали доповідь про результати службового розслідування, виступи Наталії Мазур (керівниці комунального підприємства), представниць зоозахисних організацій. Громадськість дуже активно вимагає звільнення пані Мазур, а вона натомість аргументує свої рішення, пояснює свою позицію».

Тоді, за словами Кулеби, мало відбутися виїзне засідання комісії. А наразі депутатка збирає від громадських організацій питання щодо роботи притулку в Бородянці, а також ідеї та рекомендації щодо реформування цієї сфери в цілому.

Своїми думками щодо ситуації в Бородянці та шляхів її вирішення поділилася з «Днем» Олена КОЛЕСНИКОВА, керівниця благодійного фонду «Хвостата банда», яка спільно з колегами торік рятувала тварин із притулку.

Далі – її пряма мова.

«ЕВАКУАЦІЯ ТВАРИН ТРИВАЛА ТРИ ДНІ»

«Тварин у Бородянці рятували волонтери, а не працівники комунального підприємства, хоча мало б бути якраз навпаки. Волонтери дізналися, що на території притулку є живі тварини, і повідомили про це нашу команду. 2 квітня у режимі повної відсутності зв’язку у Бородянці ми зв’язалися з військовими, щоб допомогли їх вивезти.

Евакуація тривала три дні. Під свою опіку ми забрали 263 тварини, на жаль, 222 померли у притулку.

Керівниця підприємства Наталія Мазур згодом приїхала в Бородянку на легковій машині, без транспорту для евакуації, без їжі, без нічого… А тварини були на межі помирання, адже жили місяць без води та їжі, закриті в клітках.

КП не дало нам ні ліків, ні кліток, ні їжі. Ми забрали тварин на іподром, хоча для нас це теж був великий виклик, адже треба було швидко розмістити велику кількість тварин в одному приміщенні. На території іподрому нам виділили один із секторів у стайні. Спочатку ми приводили тварин до тями, лікували їх, чимало з них були асоціальними. Це була величезна робота. З тваринами працювали десь 50 осіб, адже за ними мав бути цілодобовий нагляд. Дехто й ночував на іподромі, бо тоді ж були жорсткі комендантські обмеження, люди не встигали доїжджати додому.

Фото надані Оленою Колесниковою

На щастя, тварин досить швидко адаптували, тож чи почали шукати для них родини. За кілька тижнів частину тварин перевезли за кордон, нам допомагали із цим міжнародні фонди та притулки. Деякі тварини вже знайшли свої домівки. Частина з них залишилася в Україні, зараз вони знаходяться у сім’ях або у волонтерів.

А притулок у Бородянці, судячи з новин, знову запрацював. Ми зі свого боку просили міську владу, щоб нових тварин сюди не завозили до необхідних змін, тому що той притулок має жахливі умови й асоціюється з концтабором. Ми боїмося, щоб у разі чого не виникла «Бородянка-2».

«В УСЬОМУ ВИННА ВІЙНА…»

«Через всю цю історію з порятунком тварин зоозахисники почали говорити про те, що пані Мазур не має права обіймати свою посаду. Бо волонтери рятували тварин, а керівниця КП шукала собі виправдання, чому має залишитися на посаді.

Улітку 2022 року була створена тимчасова комісія на чолі з заступником КМДА Петром Пантелеєвим, яка перевіряла роботу КП, зокрема, й Наталії Мазур. Та комісія зробила висновок, що винна в усьому війна. Представники комісії навіть говорили про те, що лише 27 тварин вивезли волонтери, а частину забрали мешканці Бородянки (нібито одразу після деокупації міста, у що тяжко віриться), а більшість тварин, понад 200, втекли. То які в нас претензії до КП, якщо ми забрали не так багато тварин…

Та на зустрічі із депутатами Київради, секретарем комісії та керівницею КП кожен звітував про зроблену роботу. Секретар комісії розповідав, чому прийняли таке рішення, Мазур пояснювала, як рятувала тварин, а ми, як волонтери, розповідали, як справді рятували тварин. Депутати начебто почули голос волонтерів та притулків, які допомагали у Бородянці.

Зрештою, пані Мазур сказала, що покине посаду тоді, коли людина, яка розпочала цю війну, тобто Путін, зійде зі своїх позицій. А в пріоритеті для неї були працівники, а не тварини притулку».

Фото надані Оленою Колесниковою

ЧОМУ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОТРЕБУЄ ЗМІН

«Кожні два роки приймається міська програма контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами. На жаль, у 2022 році прийняли ту саму програму, мовляв, через війну немає змоги щось міняти. Але програма непрогресивна та недієва.

Бо три лікарні, які підпорядкуються КП «КМЛВМ», неефективні, у них немає належних умов для обстеження, лікування та утримання тварин, немає ні апаратів УЗД сучасних, ні лабораторій для аналізу крові, не практикуються сучасні методи лікування. Діагнози ставляться методом вгадування та апаратом, який робить УЗД, але з нього нічого не зрозуміло. Після лікування тварин у лікарнях КП волонтери забирають їх для лікування у приватних клініках.

Начебто є хороша програма стерилізації тварин. Але комунальне підприємство часто бере тварин на стерилізацію без щеплень. Коли після стерилізації їх поміщають на 5 днів на карантин, доки не заживуть шрами тощо, виходить, що тварина з ослабленим імунітетом та без щеплень потрапляє в небезпечне для неї середовище. Через це заражається ентеритом, кон’юнктивітом, може бути навіть чумка.

У мене вдома живе собака, яку простерилізували за програмою безплатної стерилізації у КП, після чого в неї був ентерит. Яка доля тварин після стерилізації у КП – важко сказати. Тому волонтери, перш ніж везти тварин на стерилізацію, або роблять їм вакцинацію, або просто не везуть у клініки комунального підприємства.

Щороку КП рахує кількість безпритульних тварин, щоб знати, яка ефективність стерилізації та роботи підприємства. Останній такий підрахунок планувався у 2021 році, але він не відбувся. Бо своїми силами підприємство це не може зробити, треба залучати волонтерів, однак усі відмовилися їм допомагати, знаючи про ситуацію в КП.

Тому ми дуже чекаємо на зміни у роботі комунального підприємства. Тут має нарешті з’явитися керівник, який готовий щось змінювати, або повністю все треба розформувати».

«ПОТРІБНО АБО РОЗФОРМОВУВАТИ КП ТА ПРОВОДИТИ ТЕНДЕРИ ДЛЯ ПРИВАТНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ, АБО Ж ПІДВИЩИТИ РІВЕНЬ РОБОТИ КП, ЩОБ НЕ ДОВОДИЛОСЯ ПЛАТИТИ ЩЕ Й ПРИВАТНИМ ОРГАНІЗАЦІЯМ»

Про необхідність змін у роботі комунального підприємства зазначає й Михайло МАРЧЕНКО, співголова ГО «Громадянські слідчі»: «Зазвичай, коли йдеться про піклування над фауною столиці України, прийнято звинувачувати у всіх негараздах керівництво комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» (КП) та Департаменту міського благоустрою КМДА. Насправді ж, у потоці змін прізвищ, зокрема, керівництва зазначеного підприємства та департаменту, присутні два незмінних імені. Це заступник голови КМДА Пантелеєв Петро Олександрович та радник київського міського голови і міський депутат Білоцерковець Дмитро Олександрович. Пантелеєв П.О. спрямовує, координує та контролює діяльність Департаменту міського благоустрою КМДА (а отже, і комунального підприємства) вже багато років, а Білоцерковець Д.О. має великий досвід у комунальній діяльності і, судячи з хронічних зоозахисних проблем, радить, як уникати реформування, а не реалізовувати його.

Запитайте у Пантелеєва П.О., чому за його керівництва вже багато років не працює, а лише потихеньку руйнується муніципальне кладовище для тварин, на яке витратили непристойні суми бюджету. Запитайте у Білоцерковця Д.О. про відсутність реальної антикорупційної програми для департаменту і комунального підприємства. Запитайте у них обох, чому з 2012 року та по теперішній час періодичні київські міські програми контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами разом з КП висмоктують десятки мільйонів бюджетних коштів без суттєвого результату – без значного зменшення чисельності безпритульних тварин на вулицях міста.

Окрема тема – недостатність прозорості приватних організацій, які діють у сфері дбання про  безпритульних тварин та щорічно отримують мільйони з міського бюджету. Загалом потрібно або розформовувати КП та проводити тендери для приватних організацій (аутсорсинг), або ж підвищити рівень роботи КП на такий рівень, щоб не доводилося платити ще й приватним організаціям за те, що повинні професійно робити комунальники.

Презентабельна звітність і пафосні висловлювання – ширма для халатності та неправомірної вигоди зазначених вище панів та окремих посадовців-співучасників, які працювали і працюють у КМДА та КП. Популізм, розбазарювання бюджету міста та умисна непрофесійність заради контрольованого ними хаосу – ось не свята трійця політиків та чиновників столиці України».

P.S. Доки готувався матеріал, з’ясувалося, що МФО «Гуманна країна», зокрема, народна депутатка Юлія ОВЧИННИКОВА, 10 квітня звернулася до КМДА із отриманою від громадської організації заявою про нагальність моніторингу діяльності комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини».

Однак досі немає жодної конкретики, як же вивчає ситуацію міська рада. Наразі це питання моніторить декілька структурних підрозділів КМДА. Але про результати у публічному просторі не повідомляють.

Тож наразі слово за тимчасовою контрольною комісією Київради з питань перевірки діяльності КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» та її головою Євгенією Кулебою. Громадськість висловила критику, а комісія може подати на розгляд Київради звіт та пропозиції, які змінять ситуацію, або ж залишать її у стані без змін.

Інна ЛИХОВИД

Фото надані Оленою Колесниковою

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати