«Жінка і війна (книга про «жіноче обличчя війни»)»

Одним із найпозитивніших процесів, що відбувається з сучасною українською спільнотою, є рух і прагнення до об’єднання, спільної дії, колективної праці на спільну українську Перемогу. Ця внутрішня потреба цілої нації реалізується у найрізноманітніших подіях і проєктах, підготованих спільними зусиллями представників різних інституцій та професійних груп із різних міст України та закордону.
Саме до таких подій можна віднести надзвичайно цікавий захід – Круглий стіл «Жінка і війна (книга про «жіноче обличчя війни»)», який відбувся 25 березня цього року на базі київського Музею книги і друкарства України, що розташований на території верхньої Лаври.
Захід спрямований на висвітлення жіночого досвіду у війнах, що знайшов відображення в книжках: від наукової книги до роману та навіть дитячої літератури. Розглядається як далеке минуле, так і перебіг російсько-української війни, особливо періоду відкритої агресії росії, починаючи з 24 лютого 2022 року. Тому і доповіді учасників круглого столу фактично поділено на дві групи: жіночий досвід війни, вже описаний у книжках, та досвід, який ще очікує на свою книгу. А вона неодмінно буде!
При підготовці цього заходу свої зусилля об’єднали науковці Музею (модератор і активна промоутерка проєкту, кандидат філософських наук, провідний науковий співробітник Музею книги і друкарства України Ірина Грабовська; членкині робочої групи доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Світлана Кагамлик і кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Людмила Сорочук) та викладачі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (завідувачка кафедрою соціології та філософії, кандидат філософських наук, доцент Людмила Афанасьєва).
Участь у роботі круглого столу взяли працівники культури, науковці, освітяни, волонтерки, письменниця, військовослужбовиця ЗСУ, біженки з України, які перебувають у Німеччині, кінорежисер та журналіст із Польщі, активісти з Португалії та багато інших зацікавлених поставленою темою «Жінка і війна».
Засідання круглого столу проводилось в онлайн-офлайн режимі. Про актуальність теми говорить навіть та кількість учасників (майже 100 людей) – доповідачів, виступаючих, гостей – які приєдналися онлайн чи долучилися персонально до роботи круглого столу.
Головна ідея круглого столу полягала в тому, що жіноцтво України є активною складовою боротьби проти російського агресора. Досвід жінок надзвичайно різноманітний, і він відрізняється від досвіду переживання війни чоловіками. І цей досвід не можна втратити. Тому вже сьогодні варто осмислювати його на різних рівнях: від науки до публіцистики, навіть дитячих книжок! Не кажучи вже про те, що реальний бойовий внесок українок у розгром рашистської орди величезний. Тільки на нулі сьогодні воює приблизно 5 тисяч жінок. Загалом же у ЗСУ їх 18%.
Колись лауреатка Нобелівської премії Світлана Алексієвич з гіркотою писала, що досвід жінок, отриманий під час Другої світової війни, був втрачений через ідеологічну позицію щодо «правильної» і «неправильної» трактовки війни. При цьому саме жіночий емоційний досвід, який, на думку письменниці і журналістки, принципово відрізнявся від чоловічого переживання війни, спеціально замовчувався й приховувався в СССР.



Сьогодні умовно можна виділити шість основних категорій жіноцтва України за досвідом переживання цієї війни: жінка-войовниця; жінка-волонтерка; жінка-жертва; жінка-помічниця; жінка-біженка; жінка-колаборантка (у народі її називають «ждуля»). Звичайно, можна додавати й інші характеристики. Проте, видається, що саме ці характеристики стосуються наймасовіших поведінкових типів, здатних більш-менш точно визначити риси «жіночого обличчя війни» з рашистами.
Доповідачі круглого столу представили свої роздуми з широкого кола проблем, означених вище. Діяльності жіноцтва по збереженню культурної спадщини музею було присвячено вступне слово директорки Музею книги і друкарства, кандидата історичних наук Валентини Бочковської. Ролі жінок з викладацького складу Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького у збереженні цього вузу для України була присвячена доповідь виконуючої обов’язки ректора МДПУ, кандидата психологічних наук, доцента Наталі Фалько. Активізму українок-біженок в Німеччині присвятила свою доповідь проректорка МДПУ, голова ГО «Спілка караїмів України» Олена Арабаджи. Коваленко Олександра – магістрантка МДПУ ім. Богдана Хмельницького, волонтерка т.зв. «капеланського» батальйону «Маріуполь», розповіла про жіночий досвід виживання в «сірій зоні». Мати-героїня, капітан ЗСУ, військова психологиня, волонтерка Оксана Мазур виголосила доповідь «Мені болить війна (за книгою Оксани Мазур "Стрес комбата")». Михайло Цюрупа – доктор філософських наук, професор МДПУ імені Богдана Хмельницького розповів про військову еліту України та шлях українського жіноцтва ЗСУ до лідерства. Письменниця і волонтерка Марія Морозенко розповіла про волонтерську роботу у київському госпіталі. Ще низка цікавих і важливих доповідей для розкриття теми «Жінка і війна…» прозвучало під час роботи круглого столу.
Через важливість і актуальність теми, а також велику зацікавленість у ній вирішено продовжити розгляд даної проблеми 31 березня цього року вже на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, який сьогодні базується у Запоріжжі.



Варто приєднатися до думки Даніеля Ватта, журналіста і кінорежисера з Польщі, який у своєму виступі зазначив, що Україна сьогодні, попри таку страшну війну, перебуває на підйомі. Її люди проявляють не лише стійкість і мужність, а й креативні здібності, розвиваючи країну у всіх напрямах. Тому, на його думку, дуже важливими саме у цей час є проєкти, подібні до цього круглого столу, які збирають під дахом однієї установи дуже різних людей для обміну досвідом і вироблення спільної програми дій, спрямованих на отримання Перемоги Україною.
Тетяна Талько (м. Дніпро)
Рубрика
Суспільство