Каталонія хоче сказати «до побачення»
Сепаратистські рухи отримали більшість у місцевому парламенті, але менше 50% голосів виборців![](/sites/default/files/main/articles/29092015/3catalonia.jpg)
На виборах, які відбулися минулої неділі в Каталонії прибічники незалежності від Іспанії отримали абсолютну більшість. Блок «Разом за незалежність» (правляча партія «Демократична конвергенція Каталонії» і партія «Республіканські ліві Каталонії») займуть 62 крісла в парламенті зі 135 місць. Їх союзник — крайнє ліва «Кандидатура народної єдності» (СUP) буде представлена 10-ма депутатами.
На виборах була рекордна явка в історії Каталонії — у голосуванні взяли участь 76% виборців, передає Бі-Бі-Сі. Проте, як наголошується, обидва сепаратистських рухи отримали менше 50% голосів виборців.
«Перемогло «так!», але перемогла також і демократія! Ось що дуже важливо! Дві перемоги злилися в одну!», — зазначив після голосування президент Каталонії Артур Мас.
Своєю чергою, лідер CUP Антоніо Баньяс написав у своєму Twitter: «Іспанській державі, без злості: до побачення».
А за словами лідера «Республіканські ліві Каталонії» Оріола Жункераса, «тепер у нас є всі підстави для того, щоб скористатися мандатом, який дав нам народ Каталонії».
Тим часом, прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой заявив, що прибічники незалежності Каталонії програли на минулих виборах. «Вони не отримали більшість на голосуванні. Це реальність. Я хочу заспокоїти каталонців, усіх іспанців і всіх, хто спостерігав за виборами за кордоном. Вони ніколи не поважали закон, і в них немає підтримки більшості каталонців», — заявив Рахой.
«День» звернувся до іспанських експертів із проханням прокоментувати результати референдуму в Каталонії.
«МИ ХОЧЕМО СТВОРИТИ УМОВИ ДЛЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ КАТАЛОНІЇ»
Франсеск де ДЕЛЬМАСЕС, політичний аналітик (Барселона):
— У каталонському парламенті утворилася більшість, яку отримали блок «Разом за незалежність» і «Кандидатура народної єдності». Вони й раніше заявляли, що об’єднаються на користь дорожньої карти і спробують здобути незалежність для Каталонії за 18 місяців.
Зараз їм потрібно зробити кроки, щоб утілити це в реальність. Першим кроком для цього стане звернення президента, потім — прийняття каталонським парламентом офіційної декларації. Потім ми створимо нашу «реальність», яка послужить підставою для нової держави.
Втім, зараз нам потрібно розпочати переговори з іспанським урядом. 20 грудня пройдуть загальні вибори в Іспанії і нам потрібно знати, яким буде наступний уряд. Якщо він буде дружньо налаштованим, то ми зможемо розпочати діалог демократичним і мирним шляхом.
Якщо ж іспанський уряд відхилить його, то ми звернемося до міжнародного співтовариства і відстоюватимемо нашу декларацію незалежності.
Ситуацію в Каталонії складно порівняти з референдумом про незалежність у Шотландії. Те, що сталося в нас — це звичайні вибори, які партії перетворили на референдум. Наша ідея полягає не в тому, щоб ускладнити стосунки з Європою, а продовжити демократичний шлях і створити нову державу. Ми сподіваємося, що це дасть новий сценарій, за якого поліпшиться ситуація не лише в Каталонії, але й у Європі, зокрема на її Півдні.
Ми хочемо створити умови для незалежності Каталонії і це — наша головна мета. Для цього, впродовж подальших 18 місяців наш уряд працюватиме над тим, щоб поліпшити добробут усього каталонського суспільства.
«СИТУАЦІЯ УТВОРИЛАСЯ ЧЕРЕЗ ТЕ, ЩО УРЯД ІСПАНІЇ НЕ ХОТІВ РОЗМОВЛЯТИ З КАТАЛОНЦЯМИ»
Пілар БОНЕТ, кореспондент газети «Ель Паїс»:
— Потрібно відрізняти кількість голосів від займаних місць у парламенті. У ньому вони мають більшість, але за прибічників незалежності Каталонії проголосувало менше 50% виборців. Це — дуже важливий індикатор настроїв.
Частково така ситуація утворилася через те, що уряд Іспанії не хотів розмовляти з каталонцями. Вони відчувають себе ошуканими і приниженими. Раніше мешканці Каталонії домовилися із Мадридом про зміни в їхній конституції, але потім це не було прийнято. Конституційний суд Іспанії вирішив, що ці зміни незаконні.
Якби уряд у Мадриді був гнучкішим і більш відкритим, то ситуація могла б бути іншою. Проте реальність така, що величезна маса людей виступає за незалежність Каталонії. Хоча в Мадриді результат цих виборів і не приймуть — Конституція не дозволяє відокремлення, — але це голосування також потрібно враховувати.
Одним із аргументів незалежності Каталонії є те, що вона отримує значно менше, ніж віддає до національного бюджету.
Попереду Іспанію чекає довгий процес — буде «війна» за завоювання державних інститутів. Слава Богу, що Мадрид не може ввести війська до Каталонії і що Іспанія перебуває в Євросоюзі. Проте на країну також чекає період довгої нестабільності.
У разі відокремлення Каталонії, вона має право бути членом Євросоюзу. Але вже декілька керівників ЄС висловилися проти цього. Проте каталонські сепаратисти продовжують переконувати людей, що Каталонія залишиться в складі Євросоюзу.