Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Радянські уроки для китайських чисток

Чи врахує їх президент Сі, який намагається заручитися бездоганною відданістю армії
18 серпня, 10:04
ФОТО РЕЙТЕР

1 серпня Народно-визвольна армія Китаю відсвяткувала (НВАК) свій 88-й ювілей. Але 2,3 млн солдатів країни мало чим можуть похвалитися. Напередодні ювілею колишній високопоставлений генерала  НВАК Го Босюна безцеремонно звільнили з лав Комуністичної партії і передали військових прокурорів за звинуваченням у корупції, зокрема його звинувачують, що він брав великі хабарі від товаришів по службі НВАК в обмін за підвищення по службі. І Го не буде останнім офіцером НВАК, якому висувають подібні  звинувачення.

Го, заступник голови Центральної військової ради, відповідав за стан справ військових із 2002 по 2012 рік. Його арешт стався після взяття під варту в червні минулого року генерала Сюй Цайху, який служив у комісії з 2007 по 2012 рік.

Го і Сюй це не єдині затримані старші офіцери після того як їхній головнокомандувач, президент Сі Цзіньпін, розпочав боротьбу з корупцією наприкінці 2012 року. За офіційними даними, вже заарештовано 39 генералів (враховуючи сина Го, генерал-майора). Якщо справді є підстави говорити про те, що велика кількість генералів давали Го і Сюй хабарі для підвищення, то доцільно припустити, що наймасштабніша після культурної революції чистка старших офіцерів НВАК буде продовжуватися.

Саме такий месидж Сі послав військовим у своєму недавньому виступі перед 16-ю армійською групою, в якій Сюй служив політруком на початку 1990-х років. Пообіцявши знищити вплив Сюй як «ідеологічно, політично, так і в плані організації та стилю роботи», Сі наголосив, що не терпітиме непокори керівництву партії. Армія повинна, — заявив Сі, «рішуче підкорятися наказам ЦК партії і Центральної військової комісії».

Кожен, хто спостерігав за Сі останні два з половиною роки міг зрозуміти його мету консолідації правління Комуністичної партії в Китаї шляхом зміцнення особистої влади, активізації внутрішніх репресій і здійснення жорсткої зовнішньої політики. Для досягнення цієї мети Сі потребує забезпечення бездоганної вірності НВАК, а це  вимагає чистки ненадійних або корумпованих посадових осіб.

Для Сі на особистому рівні життєво важливою є лояльність НВАК, щоб заповнити брак інституційних повноважень. На противагу йому, коли колишній президент Цзян Цземінь став Генеральним секретарем Комуністичної партії після придушення повстання на площі Тяньаньмень  1989 року, він міг покладатися на здібних і лояльних чиновників у Шанхаї, щоб керувати бюрократією. Потім він розширив свою базу підтримки кооптувавши інші фракції 1990 року. А наступником Цзяна, став Ху Цзіньтао, виходець з Комуністичної ліги комсомолу, який має своїх представників на всіх рівнях партійної держави.

У той час як Сі будує потужну владну базу, поступово призначаючи своїх прихильників на ключові посади, він потребує НВАК, щоб захистити свій політичний авторитет у проміжний період. Найбільш ефективний спосіб, щоби забезпечити лояльність НВАК, це заміна її високопоставлених генералів, більшість з яких було висунуто попередніми президентами, своїми прихильниками.

Здається, що урок від падіння радянського лідера Микити Хрущова 1964 року не був марним для Сі. Хрущова повалено внаслідок палацового перевороту під егідою КДБ і благословенного військовими. Якби Червона армія була повністю лояльна до Хрущову, змовникам не вдалося б досягти успіху.

Але плани Сі виходять за рамки його особистих повноважень, як і уроки Радянського Союзу. Невдовзі після приходу Сі до влади, він поскаржився на місцевих чиновників у провінції Гуандун, що з розпадом Радянського Союзу, еліта втратила волю до боротьби. У той час, коли політичній монополії комуністичної партії Китаю все частіше кидають виклик, Сі не повторить такої помилки.

Щоби уникнути долі Радянського Союзу, Сі і його колеги знову відновили ідеологічний контроль і обмежили громадянські свободи. У той час як партія досі використовувала тільки поліцію та цензорів Інтернету (і тепер хоче провадити таємних поліцейських у всі інтернет-компанії), її довгострокове виживання немислимо без лояльної НВАК, особливо якщо протести, на кшталт площі Тяньаньмень 1989-го спалахнуть знову.

Остання опора стратегії Сі для зміцнення влади Комуністичної партії є заміна обережної зовнішньої політики Ден Сяопіна на мускулисту. Якщо Китай хоче підтримати свою агресивну тактику, скажімо, в Південно-Китайському морі або в Тайванській протоці демонстрацією сили, на чолі її збройних сил не повинні бути продажні та віроломні генерали.

Якщо зусилля Сі з викорінення корупції в НВАК можуть увінчатися досягненням цих трьох цілей, то можна буде з неохотою визнати, що був хід політичного генія. Але щоб переконатися, що Китай перебуває у найсильнішій можливій позиції, Сі повинен вивчити ще один урок Радянського Союзу: чистки можуть легко призвести до ексцесів. Сталін знищив офіцерський корпус Червоної армії напередодні вторгнення нацистської Німеччини. Сі не може дозволити собі зробити ту ж помилку.

Проект Синдикат для «Дня»

Міньсінь ПЕЙ, професор в управлінні коледжу ім. Клермонта Маккенна і старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів, автор книжки «Перехідний період Китаю у глухому куті».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати