Без фонограм
— Це буде незвичайний вечір, — упевнений режисер програми Олександр Гриценко. — На головній сцені нашої країни виступлять справжні зірки світової естради. Я назву декілька імен: «чеський соловей» Карл Готт, болгарські популярні співаки — Лілі Іванова та Бісер Кіров. Із Молдови чекаємо на Надію Чепрагу, з Естонії — на Ані Вескі, з Польщі — на Марилю Родович, з Білорусі — на Ядвігу Поплавську та Олександра Тихоновича, з Югославії — на Радмілу Караклаїч, із Казахстану — на Розу Римбаєву. Справжній музичний десант прибуде з Росії (Тамара Міансарова, Леонід Серебряников, ВІА «Надежда» і «Лейся песня»). Виступлять і українські популярні артисти — Ніна Матвієнко, Василь Зінкевич, тріо «Мареничів», Микола Мозговий, Діана і Тарас Петриненки, Іво Бобул та інші. Усього в програмі зайнято 26 легендарних співаків. Вони виконають шлягери 60 — 80-х років.
— Артисти, чиї імена ви назвали дійсно є прекрасними співаками, але їх, на превеликий жаль, мало знає нинішня молодь, яка, як правило і ходить на концерти. А ви не боїтеся, що зала «України» буде неповною?
— Молодь чула про цих зірок, а тепер їм надається унікальний шанс побачити як «вживу» виступають кумири естради. Пісні, які виконуватимуть співаки, вже перевірено часом. Хіба залишать байдужими хіти: «Кольорове ярмаркі» Марилі Родович, «Ты, он, она» Розы Римбаєвої, «Погоня» Зої Рудник, «Хризантеми» Лілі Іванової, «Дикі гуси» Ніни Матвієнко, «Алешкина любовь» ВІА «Лейся песня» чи «Черный кот» Тамари Міансарової? Наша програма — це не лише ностальгія за чудовими мелодіями, прекрасними текстами, але ми даємо можливість публіці доторкнутися до справжнього мистецтва. Я вважаю, що не лише молодим глядачам, але нашим нинішнім «зіркам» української естради варто побувати на концерті, повчитися в них високому професіоналізмові. Наші партнери зі Студії «1+1» зроблять телеверсію програми, яку потім покажуть не лише в Україні, але й на каналах «НТВ-мир» і «СТС».
— Хто з нинішніх співаків (українських і зарубіжних) може збирати повні зали?
— Сьогодні глядацький інтерес до російських естрадних артистів дещо знизився. Дуже часто й у багатьох теле- і радіопередачах вони виступають. Це стосується і Леонтьєва, і Пугачової, і Газманова, і Аллегрової — список можна продовжувати. Але що дивно, нині проходить тур Кіркорова та Стоцької містами України, і скрізь співаки збирають аншлаги. У Києві, в Палаці «Україна» їх концерти відбудуться лише 24 і 25 лютого, а всі квитки вже практично продано. Наша публіка ходить на імена, на розкручений бренд. Наприклад, ми організовували три сольних концерти Таїсії Повалій, але було так багато бажаючих побувати на її виступі, що довелося робити два додаткових концерти. Скоро «золотий голос» України порадує новою програмою. Її робоча назва «Краще» і я не маю сумніву, що знову буде аншлаг. У нас багато хороших акторів, але їх продюсери мало займаються піаром, підігріваючи інтерес публіки до своїх підопічних. Окрім записів кліпів, виступів із концертами, треба уміти подати артиста. Публіці цікаво про своїх кумирів знати все: що люблять, що їх дратує, як і з ким відпочивають і подібне. Тому і йдуть на російських артистів, хоча не завше вони пропонують дійсно якісний «продукт». Адже наш Олександр Пономарьов, Ірина Білик, Руслана Лижичко, Наталя Могилевська, Ані Лорак чи групи «ВВ» та «Океан Ельзи» можуть дати фору багатьом так званим російським зіркам. Ці хлопці та дівчата запросто «візьмуть» будь-яку найпрестижнішу сцену.
— Як ви вважаєте, чому в український шоу-бізнес не інвестують великі бізнесмени?
— Це не зовсім так. У багатьох українських артистів є меценати, які допомагають у реалізації їхніх творчих планів. Інша річ, що деякі, доволі великі бізнесмени, вважають за краще займатися спонсорською допомогою, але не рекламуючи ані себе, ані торговельну марку. Проблема в тому, що в Україні є шоу, а бізнес ще тільки починає розвиватися. Але я вважаю: якщо професіонально підходити до роботи на естраді, то від неї можна отримувати прибуток.
— Багаторічний бич нашої естради — фонограми. Є чимало співаків, які без цього неспроможні провести жодного концерту. Навіть написи на афішах «живий звук» не дають гарантії, що це дійсно так. Чи довго буде така ситуація?
— Хтось на це йде через слабку технічну базу, розуміючи, що не зможе показати якісне звучання. На жаль, у нас є чимало артистів, які, при найбільшому своєму бажанні, неспроможні співати без фонограми. У студії, за декілька днів, звукорежисери та аранжувальники «ліплять» із амбіційних артистів «зірок». Там додадуть, тут підтягнуть. Потім їх навчать потрапляти в фонограму і випускають у море шоу-бізнесу. Є майстри навіть співати під чужий запис. Обман? Але ж публіка не бойкотує виступів, наприклад, «Тату». Адже всі чудово знають, що дівчата завжди працюють під фонограму, але варто розклеїти афіші й квитки вмить розкуповують. Значить слухачі самі дозволяють, щоб їх ошукували. А бувають випадки, коли актори використовують запис при виконанні динамічних пісень. Погодьтеся, показати діапазон голосу, завзято танцювати й при цьому не збити дихання можуть лише одиниці, майстри екстракласу на кшталт знаменитої Мадонни. Часом артистам доводиться використовувати фонограму, якщо йде телезапис концерту. Але є такі співаки, які ніколи не хитрили. До них належить Євгенія Мірошниченко та Анатолій Солов’яненко. Ці кумири завжди виступали в супроводі «живої» музики. На таких майстрів має рівнятися молодь. До речі, співаки, які виступлять у програмі «Как молоды мы были...», покажуть справжній клас і виступатимуть без фонограм.