Бюрократи, контрабандисти і пончики достатку
Нові скульптури на Пейзажній алеї покликані не лише розважити дітей, а й навчити їх основам економічної грамотності
Дитячий арт-парк «Пейзажка: два світи» втілили у життя голова ГО «Київ. Стратегія-2025» Федір Баландін та скульптор Костянтин Скритуцький, відомий своїми міськими скульптурами як на Пейзажній алеї, так і по всьому місту. Авторів проекту підтримали НБУ та голова КМДА Олександр Попов. За словами Федора і Костянтина, їм хотілося створити не просто розважальний дитячий майданчик, а простір пізнавально-соціального характеру. «Діти вже набагато попереду нас, вони давно обігнали нас у багатьох речах, і тому замало просто зробити гойдалки-гірки. Хотілося зробити щось таке, що дійсно матиме освітній ефект і невичерпну цікавість з боку дітей. Такий собі майданчик як дидактичний матеріал», — пояснив «Дню» голова ГО «Київ. Стратегія-2025» Федір БАЛАНДІН. Так виникла ідея «економічного» майданчика. Візуально він розділений на два світи — «Країну Тіні» та «Країну Процвітання». Мешканці першої не сплачують податки і взагалі поводяться не так, як мають це робити свідомі громадяни. Тут живуть небезпечні пустельні мешканці — змія, скорпіон, павук... «Негативний світ для нас — це пустеля, тобто економіка країни не розвивається, тому що ніхто в неї нічого не хоче вкладати. Виходячи з цього, ми підбирали і негативних персонажів: павук — рекетир, скорпіон — контрабандист... Хоча тут у нас виникла з Костею творча дискусія: я наполягав, що бюрократ повинен бути пустельним хижим вараном, а Костя наполіг на крокодилові, хоч це і не пустельна тварина», — усміхається пан Баландін.
У «Країні Процвітання» мешканці справно сплачують податки, а тому живуть радісно і в достатку. Два світи з’єднує символічний місток «Величі Закону», який, до речі, є найпопулярнішим серед дітей об’єктом цього майданчика. «Всі хочуть ходити мостом Закону, і це приємно, значить, у нас є майбутнє», — сміється Баландін.
Прикметно, що втілення в життя цього задуму показало просту і дієву форму: будь-який проект реально втілити, якщо працювати «всім світом». «Дуже приємно, що з усіх сторін ми знайшли якесь розуміння. Ідея такого «економічного» майданчика дуже сподобалась НБУ, Сергію Арбузову. Приємно, що підключився Олександр Попов. Але найнесподіванішим сюрпризом стало те, що активно долучились місцеві мешканці. Траплялися зворушливі моменти: коли були морози, мешканці з вікон скидали нам подовжувачі, щоб ми могли включити у своїх наметах обігрівачі. Вони ж зібрали гроші, щоб зробити довкола майданчика паркан — захист від вандалів», — розповідає Федір Баландін. Для майданчика встановили чіткий графік роботи — з 9 ранку до 9 вечора. «Місцеві мешканці взяли на себе цей обов’язок — закривати і відкривати майданчик, а студенти Могиляки з екологічного факультету будуть раз на тиждень його прибирати. Приємно, що до нас долучився і класик української літератури Олександр Ірванець. Він написав поему-путівник майданчиком, яка легко сприймається дітьми. Це приклад того, як «всім світом» успішно реалізувати будь-який проект», — підсумовує співавтор майданчика.