Cвітові «вильоти» у Великому Дорошеві
На Львівщині відбувся чемпіонат світу 2016 з ракетомодельного спорту. Серед дорослих команд українці перемогли!![](/sites/default/files/main/articles/31082016/12foto.jpg)
Глядачі у напрузі. Незабаром фінальний клас — на полі учасники із різних країн із радіокерованими ракетопланами. Готуються до «вильоту». Серед них український ракетомоделіст Олександр Синєлиций, конкурсант із Китаю Шікі Лі, латвієць Маріс Браковскіс, Нікола Падков із Болгарії.
Маріс Браковскіс на чемпіонаті в Україні втретє: «Минулими роками я був у Львові, Шостці та Дніпрі. І мушу сказати, що в Україні до ракетомодельних конкурсів дуже готуються. Організатори розуміють усю специфіку проведення такого плану події. Конкурси по ракетомодельному спорту проходять якнайкраще». Розповідає, що минулого року на чемпіонаті Європи мав п’ятий результат. Ракетомоделювання для нього — особливий спосіб життя, який він веде уже дванадцять років.
Спортивне моделювання унікальне тим, що органічно поєднує в собі інтелектуальну діяльність і фізичні навантаження на свіжому повітрі: конструювання — спортсмени конструюють ракети в замкнутому циклі, як в реальному конструкторському бюро, запуск і пілотування — спортсмен грамотно запускає і управляє моделлю, виготовлення — своїми руками будують модель ракети протягом півтора-чотирьох років, фізичне навантаження — за день у пошуках моделі спортсмен долає на полі до 20 км бігом з перешкодами.
Учасник із Китаю Жаоньян Жанг, який увійшов до фіналу із максимальним результатом, отримує дискваліфікацію. Результатом засмучений, та радіє самій участі. «Для мене цей чемпіонат — ще один щабель до розвитку в цьому виді спорту. Також дуже багато для мене означає підтримка вболівальників, яких виявилось дуже багато. Україна — однозначно спортивна країна, яка любить і цінує спорт», — говорить Жаоньян Жанг.
Рішення проводити чемпіонат саме в Україні прийняли в штаб-квартирі Міжнародної федерації авіаційних видів спорту в Швейцарії 12 квітня 2014 року. Орієнтовно 300 учасників із 19 країн світу, більше 3000 глядачів на полі, більше 1000 видовищних запусків стали історією цьогорічного чемпіонату. Організували чемпіонат Федерація ракетомодельного спорту України — Всеукраїнська громадська організація, міжнародна компанія з управління активами Noosphere, заснована у 2012 році вихідцем з України Максимом Поляковим.
Від участі відмовилася тільки Японія, Міністерство спорту якої не рекомендувало своїм спортсменам виїжджати на змагання після серії терактів у Європі. Офіційна Росія чемпіонат світу в Україні проігнорувала.
Усі наші спортсмени мають за плечима досвід участі у всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Полтавець Олександр Синєлиций стає єдиним фіналістом, якому пощастило набрати максимум — 1000 очок, та врешті бути срібним призером. Вперед проривається і отримує «золото» Маріс Браковскіс із Латвії: «Ця перемога — це втілення моєї мрії. Дякую усім, хто причетний до організації цього спортивного свята».
Але врешті у змаганнях дорослих команд українці отримали звання абсолютного чемпіона світу! На другому місці — команда Болгарії, третє — у збірної США. У командному заліку збірна України завоювала 3 золотих і 1 срібну медаль. В особистому заліку троє українських спортсменів завоювали срібло, двоє — бронзу.
Юніорська збірна України відмінно виступила у класі S9A (на тривалість польоту з ротором). У ньому вона заробила 1 золоту медаль у командному заліку, а також 1 золоту та 1 бронзову медалі в особистому. Це подарувало їй четверте місце в абсолютному заліку, а кращими юніорськими збірними стали команди Словаччини, Польщі і Китаю.
Викладач з ракетомоделізму, рекордсмен України, книги Гіннеса Юрій Крупицький радіє успішно організованому чемпіонату і вважає дуже доречним проведення його саме в нас: «Вочевидь, ми переконали комісію FAI в унікальності проведення змагань. Увесь світ міг спостерігати результати польотів, дивлячись онлайн-трансляцію в You tube. Наступного року чемпіонат Європи проводитимуть в Польщі і, можливо, поляки, як організатори форуму, теж застосують цю систему. А спортсмени з новими силами та ентузіазмом знову зможуть проявити себе».