Перейти до основного вмісту

Два в одному

У Буші, що на Вінниччині відкриють центр ткацтва. Спробувати себе в цьому промислі зможуть і туристи
23 липня, 16:40

Відродити традиційне Бушанське ткацтво задля підвищення туристичної привабливості громади — таку мету поставили собі ініціатори проєкту «Шляхами тканої Буші», який став одним з переможців конкурсу «Малі міста — великі враження». Передбачається створення Центру ткацтва, де місцеві жителі вчитимуться основам ремесла і передаватимуть свої навички дітям, мотивуючи їх розвивати цю справу надалі. На реалізацію задуму з державного бюджету виділили 900 тисяч гривень, ще 400 тисяч грн профінансували з обласної скарбниці. Триватиме проєкт упродовж трьох місяців — з 10 серпня по 13 жовтня. І, власне, у переддень Дня українського козацтва, в Буші влаштують свято та виставку виробів місцевих жителів, які навчалися у Центрі ткацтва.

«Проєкт ініційований Державним історико-культурним заповідником «Буша» та Вінницьким обласним центром народної творчості. Він має на меті використати елемент нематеріальної культурної спадщини — традиційне ткацтво — для підвищення туристичної привабливості сіл Бушанської сільської ради. А це чотири села, в яких ще сто років тому було розвинуте ткацтво. Я навіть сказала б, що на промисловому рівні. Ткані роботи продавалися на ярмарках і досить часто потрапляли до інших регіонів України. Наразі у Вінницькій області ткацтвом фактично ніде не займаються, його потрібно відроджувати через інтеграцію в життя громади, — пояснює автор проєкту Наталя СЕНТЕМОН. — Що ми пропонуємо? Передусім створити Центр ткацтва, який міститиме експозицію і демонструватиме повний процес створення ткацьких виробів від вирощування льону до безпосередньо роботи на верстаті. Все представлене працюватиме, а відвідувачі зможуть спробувати себе в ткацькому промислі та відчути всі тонкощі цього процесу».

Під створення Центру ткацтва Державний історико-культурний заповідник «Буша» вже виділив будинок. За державні кошти в ньому проведуть ремонтні роботи та благоустрій в українському народному стилі. Окрім цього, придбають стаціонарні та мобільні ткацькі верстати. Наступний етап передбачає проведення курсів для місцевих жителів, які хочуть навчитися працювати з верстатами. Він розпочнеться з жовтня поточного року. Навчання триватиме тиждень. Групи складатимуться з 10—15 осіб. Майстер-класи проводитимуть як українські народні умільці, так і закордонні майстри з ткацтва. По завершенні проєкту все устаткування залишать в Центрі ткацтва, який буде власністю громади. А учасники курсів зможуть працювати у Центрі ткацтва, створювати вироби на замовлення і проводити майстер-класи для відвідувачів.

«Думаючи про розвиток громади, ми обрали традиційне ткацтво, тому що цей варіант доступний більшій частині місцевого населення, не є настільки дорогим і фізично складним, як характерна для Буші робота з каменем, — продовжує Наталя Сентемон. — Фактично пропонуємо місцевим жителям інструмент для заробляння грошей. Це два в одному: відродити ткацтво і залучити туриста, який цікавиться народною творчістю, а таких повірте багато. Перші вироби для промоції майстрів будуть представлені в жовтні на свято ткацтва».

«Шляхами тканої Буші» став одним із шести вінницьких проєктів, які цього року отримають державне фінансування в межах конкурсу Мінкульту «Малі міста — великі враження». Серед інших: ревіталізація музею-квартири Леонтовича в музей «Щедрика» в Тульчині, «Від шаленого штетлу до сучасного мистецтва» в Шаргороді, «3D візуалізація Барського замку», фестиваль води і муралів у селі Берізки-Чечельницькі та фестиваль «Палітра націй» у Брацлаві. Загалом усі ці проекти отримають 5 360 000 гривень державного фінансування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати