Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Династія Ковалів

Як білорус і росіянка стали окрасою української оперної сцени
13 вересня, 00:00
ТВOРЧА РОДИНА КОВАЛІВ / ФОТО З СІМЕЙНОГО АРХІВУ

Ще зовсім недавно Тамара Омелянівна була солісткою Національної опери, а тепер перша помічниця і концертмейстер свого чоловіка — відомого співака, лауреата Першого міжнародного конкурсу ім.С.Крушельницької, соліста Національної опери Миколи Олексійовича Коваля. Їхня старша донька Вероніка теж професійна співачка. Нині шліфує свою майстерність після Московської консерваторії в Академії молодих солістів Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі. І мріє співати у Києві, на рідній сцені своїх батьків. Можливо, так і станеться, бо на запрошення керівництва театру вона вже виходила у «Євгенії Онєгіні» на київську сцену і чудово продемонструвала свої здібності в парті Тетяни. Її молодша сестра — Ксенія — вирішила стати танцівницею. Вона закінчує Університет культури із спеціальності «Хореограф сучасного танцю», сама танцює і талановиту молодь виховує в ансамблі «Red Foх» («Руді лисиці»).

Тамара Омелянівна і Микола Олексійович познайомились під час навчання в Московській консерваторії. Було це майже три десятиліття тому, а й досі пам'ятає пані Тамара, як вперше звернула увагу на курчерявого молодого співака з променистими чорними очима. Вона вже тоді була піаністкою, закінчила училище ім. Гнесіних і прийшла до консерваторії опановувати ще й і вокальне мистецтво. Вони познайомились і згодом Тамара почала отримувати красномовні знаки уваги з його боку. Якось компанією однокурсників пішли відпочивати на природу, купатися. Тамара, яка дуже добре плавала, перепливла Москва-ріку. Довго не поверталася і друзі розхвилювались, а більш за всіх — Микола, і коли втомлена Тамара вийшла на берег, він зізнався у коханні. З тої хвилини і почалася їхня спільна історія.

Яким же чином білорус Микола та росіянка Тамара стали окрасою української оперної сцени? Після закінчення консерваторії Микола Коваль отримав запрошення в Київський театр опери й балету ім.Т .Шевченка, де для його лірико-драматичного баритона знайшлося багато роботи в діючому репертуарі. З 1981 року у творчому доробку Миколи Коваля понад 40 провідних партій в різноманітних операх, зокрема: «Кармен», «Князь Ігор», «Царева наречена», «Мойсей», «Борис Годунов», «Пікова дама» та ін. Солідний перелік партій був і у сопрано Тамари Коваль.

— Дві творчі особистості в родині — це важко чи, навпаки, добре?

— У чомусь непросто, — зiзнається Тамара Коваль, — але коли я подумаю, якби Микола мав дружину не вокалістку, хіба вона б так розуміла всі особливості та специфіку професії оперного співака? Звичайно, ні. Я, як співачка, знаю всі тонкощі, співчуваю йому і розумію у будь-який момент, що для нього треба, а що ні, коли треба змовчати, де треба йому щось нагадати, а що необхідно зайвий раз прорепетирувати і програти йому.

— Мені здається, дуже добре, що Тамара знає нашу професію і може зрозуміти мій стан до вистави, після вистави. Вона — моя найперша помічниця, адже вона чудовий музикант і так, як з нею, розібрати партію я не можу ні з ким, усі репетиції проводимо вдома, — долучається до розмови Микола Коваль. — Разом готуємо програми, адже в нас є багато камерних концертів. Тамара дуже гарний педагог. У неї чимало успішних учнів, багатьом студентам вона допомагає опановувати вокальне мистецтво, не кажучи вже про нашу доньку Вероніку. Її дитинство пройшло за кулісами. Бувало і спала в залі на кріслі, чула всі репетиції, вистави, тому її бажання стати співачкою — природнє. Веронікиною викладачкою стала славетна співачка, колишня киянка Белла Руденко. Не знаю, як складеться подальша доля доньки, але мені дуже хотілося, щоб вона робила кар'єру в нашому театрі.

— Атмосферу затишку у вашій родині створює Тамара Омелянівна чи це спільна ваша заслуга?

— Тамара у нас дуже лагідна, добра. Вона прекрасна господиня. Взагалі, всі ми багато працюємо. Вдома вдень нікого не буває, всі по справах (до речі, окрім викладання в училищі, Тамара ще очолює Оперну студію у Жовтневому палаці, це теж добрячий шматок роботи), так що сходимося лише пізно ввечері. — Звичайно, на мені лежить більше турбот побутових, — додає пані Тамара.

— Я з радістю займаюся справами родини для того, щоб створити Миколі простір для творчості. Не таємниця, що у родині хтось повинен приносити певні жертви заради коханої людини, але мені приємно робити це для чоловіка і моїх дітей. Раніше, коли у нашому житті був лише тільки театр, часу на дім і дітей було більше, а зараз трохи складніше — інший ритм, інші проблеми. До речі, Веронікочка теж добра господарочка. Коли приїжджає з Пітера, то обов'язково чистоту наводить, що все блищить. У неї змалку схильність до порядку, завжди мені допомагала. Вона по-справжньому талановита вокалістка і я констатую це не як мама, а як педагог, що на неї чекає зіркове оперне майбутнє.

— Пане Миколо, вам цікаво викладати вокальне мистецтво?

— Дуже. І мені здається, що мати дала мені від народження такий дар — відчувати природу людського співу. Я можу допомогти людині, яка має творчі задатки, опанувати вокальне мистецтво, я це вмію і знаю, як зробити, як навчити методиці постановки голосу. Наскільки добре це виходить у мене і у Тамари Омелянівни, можна почути на численних концертах, які ми даємо зі своїми учнями, це дуже цікаві творчі програми, що демонструють діапазон можливостей майбутніх співаків. Цікаво, що такі здібності викладацькі проявляються і у наших дочок, особливо у Ксюші, от щось таке спадкове.

— Пані Тамара ви не шкодуєте, що могли б зробити кращу кар'єру співачки, аби не численні домашні справи?

— Я щаслива, що ми з чоловіком любимо одне одного, він ставиться до мене з великою турботою, розумінням. Ми виховали гарних дітей і я мрію, щоб у них склалося цікаве особисте і творче життя. Дійсно, у театрі я не зробила великої кар'єри, яку вдалося зробити Миколі, та щаслива тим, що виступала на сцені головної опери нашої країни, співала чудові партії. Тепер нашу творчу династію продовжують діти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати