Гості Арбату
«Україна на Арбаті, 9» — таку назву має книга генерального директора Культурного центру України в Москві Володимира Мельниченка. Саме за цією адресою у російській столиці розташована «унікальна державна установа, що пропагує українську культуру й духовність в Росії». Книга складається з п’яти розділів. Розділ перший — «Старий Арбат» — розповідає про п’ятисотрічну історію цієї знаменитої вулиці. Автор воліє писати з великої літери слово «Старий», апелюючи до існуючого Нового Арбату. Тут згадуються імена відомих письменників, художників, музикантів, артистів, що своєю долею були пов’язані з цим цікавим місцем.
Розділ другий очевидно є найціннішим — «Арбатець Михайло Грушевський». Справа в тому, що перший Президент України жив і працював на цій вулиці з осені 1916 року до весни 1917 року. Саме тут видатний історик зустрів своє 50-річчя та пережив падіння самодержавства. Зрештою, саме звідси Грушевський у березні 1917 року поїхав до Києва, щоб очолити Центральну Раду.
«Слово про будинок №9» змальовує двовікову історію будинку, де нині розташований Культурний центр. Автор стверджує, що «мало про який інший будинок на Арбаті написано так повно і докладно». Четвертий розділ — «Прапор України на Арбаті» — повністю складається з публікацій та інтерв’ю Володимира Мельниченка, що стосуються роботи Центру. Вони, як поетично зазначає автор, «зберігають неповторний аромат швидкоплинного часу». Назва пов’язана з однойменною серією публікацій, що побачили світ у газеті «Культура і життя». Цікаво також дізнатися, що «раніше Державний прапор України вивішувався над Культурним центром лише у святкові дні, а з часу відзначення 10-ї річниці незалежності України ми залишили його там назавжди» (доказ цього можна побачити на обкладинці книжки). І, нарешті, п’ятий розділ — «Спостереження і думи». Він, природно, містить «спостереження й роздуми генерального директора Культурного центру України в Москві, що народилися в процесі непростої й захоплюючої роботи в іншій державі й викладені в жанрі мініатюри». Книга доповнена трьома блоками фотографій: від історичних креслень будинку до гостей, які у ньому побували нещодавно.