Перейти до основного вмісту

Iндійська йога зі смаком... китайського чаю

27 жовтня, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Чимало читачів, коли чують слово «йог», як правило, уявляють худого індуса, в якого ноги закручені за шию, або який сидить у позі «лотос». І одразу відкидають цю східну культуру. Мовляв, це не для мене. Адже йоги встають удосвіта, майже нічого не їдять, по декілька годин на день медитують.

Розвіяти міф про те, що йога — не для жителів великих міст, взялася компанія «Пряник» за підтримки Клубу здорових задоволень «5 елемент». Вони й організували в Києві фестиваль йога-культури «Open Yoga Day». Перший його день був дуже насиченим — майстер-класи, лекції з філософії Сходу, «присмачені» дегустацією елітних сортів чаю на китайській чайній церемонії.

— Ідея фестивалю народилася з внутрішньої потреби, адже йога стабілізує мислення, внутрішню суть людини. Ми хочемо показати, що йога — це не щось позамежне, а цілком реальне для кожного. Це усвідомлення себе. Фізичні практики спрямовані на боротьбу із собою, на подолання своїх внутрішніх страхів, свого «его», — розповів «Дню» Сергій Соколов, представник компанії «Пряник». — Тому плануємо провести серію лекцій з йоги, а також комплекс практичних занять. Для цього привеземо до України вчителів різних шкіл.

Відкривала фестиваль майстер-класом засновник школи «Anahata Yoga Studio» в Майямі Мішель (Берлін). Цими заняттями особливо зацікавилися наші зірки шоу-бізнесу. Адже йога передбачає витривалість, що так необхідна в їхній професії. Гостями стали: ведучий Микола Матросов, Сергій Конюшок, Марта, гурти «Дилема» та «Сестра Сирена», балет Darts, Микола Бойченко — фіналіст проекту «Танцюють всі».

Мішель пообіцяла, що лише ознайомить з асанами й особливо не навантажуватиме новачків, але, захопившись, показала складні елементи, зокрема стійки на руках і голові. До речі, розтяжки більш удавалися представницям прекрасної статі, а от чоловіки впевнено продемонстрували силу рук. Хтось навіть вигукнув від задоволення: «Ура! Я йог!»

Аби учасники фестивалю змогли перепочити й прийти до тями, перед лекціями влаштували чайну церемонію. У Китаї говорять, що для заварювання чаю потрібна не лише добра вода, а й хороша компанія. Тому чай там прагнуть пити лише з близькими друзями. Адже він допомагає жити в гармонії. Чай по-китайськи звучить як «ча». А мистецтво заварювати й пити звучить як «ча і». Ось звідки в російській мові виникло слово «чай». Існує близько 1500 сортів чаю, головними вважаються лише декілька видів.

Білий збирають рано навесні й випивають улітку. Його можна пити всього півроку.

Зелений, про який знають всі.

Жовтий — імператорський, за вивезення якого з Китаю раніше відрубували голову. Він дуже дорогий. Його збирають до сходу сонця, а обробка триває три дні й передбачає 12 видів операцій. Той чай, який ми знаємо як чорний, у Піднебесній називають червоним. Він має різний смак — меду, сухофруктів. Але жодних домішок у ньому немає. Це лише сорт, спосіб приготування й сушки. У лун — Чорний дракон — висхідна спіральна енергія, яка збуджує мозок і розкриває третє око. Чорний у Китаї — колір мудрості.

Нарешті, наймодніший зараз у Європі — чай Пуер (за назвою міста в провінції Юань). Він виводить радіонукліди, очищає організм і... пов’язує з родом. Білого й жовтого (імператорського) чаю немає в Україні, а решту сортів учасникам чайної церемонії вдалося скуштувати.

У приготуванні чаю беруть участь п’ять елементів — вода, вогонь, земля (посуд), дерево (сам чай) і метал (людина). Вода мусить дихати. Тому кришку, щойно починають підніматися бульбашки, треба відкрити. У Китаї говорять: якщо чашка холодна — чай помре. Тому слід спочатку нагріти посуд. До речі, для кожного сорту чаю — свій посуд. Є й спеціальна чашка з вирізом для дегустації носом. Перед заварюванням кожен учасник церемонії повинен «носом чай почути», а по-нашому — понюхати.

Чай заливають окропом по декілька разів. Перша заварка дуже слабка, але вже ароматна — чай лише народився. З кожною подальшою змінюється колір і смак чаю.

А головною інтригою фестивалю стали лекції з філософії Сходу дипломованого інструктора йоги, практичного психолога й автора книжки («Мистецтво жити легко») Людмили Копієвської.

Йогиня була раніше успішною бізнес-вумен, але мала одну проблему — не могла розслабитися. Чимало людей, щоб зняти напруження, вживають алкоголь, він дійсно розслабляє, але викликає звикання. Виявляється, йога розслабляє набагато краще за будь-який наркотик. Дає повне психічне оновлення. Після сеансу з’являється відчуття глибокого повного відпочинку, адже йога допомагає управляти енергією за допомогою правильного дихання. Прана — та енергія, яка утримує душу в тілі. Ми звиклися асоціювати себе з тілом. А воно зношується. Душа ж не втомлюється, їй не треба спати, вона й не вмирає.

Що ж таке йога? Це стародавня наука, якій 5 тисяч років і яка дійшла до нас завдяки цілому ланцюгу вчителів. Знання почерпнуті з Вед і відповідають на запитання, яке весь час непокоїть людство: хто ми такі, чому ми тут? Що таке душа? За переказами, у світ принесли йогу арії.

Як розповіла Людмила Копієвська, з вдихом людина отримує чисту енергію. А коли видихає, світиться її аура. Це свічення у святих видно на декілька кілометрів. У простих смертних воно не помітне. До того ж, гнів спалює ауру. Щоб управляти енергією, слід навчитися правильно дихати. Йоги говорять: хто дихає животом, живе довго й не старіє. Нас губить поверхневе, грудне дихання.

Окрім цього, йога — ще й здорове тіло з правильною поставою. А для цього слід відновити хребет (він дуже швидко старіє), пропрацювати суглоби колін. Адже у 80-річних йогів молоде, гнучке тіло й легкі рухи.

Щоб осягнути глибинну філософію йоги, потрібен Учитель. Він приходить до підготовлених. Але слід боятися псевдовчителів. Їх можна відрізнити від справжніх Гуру за самозвеличенням. До того ж, як правило, вони змушують учнів до самопожертвування.

Для успішних занять йогою важливо правильно спати. Є так званий час смерті, коли людина пробуджується після восьмої ранку. А якщо вона встає до шести — це час вічної молодості. Лягати спати треба о 9—11 годині. Але обов’язково, слід заснути до 12. Пізніше можна вже й не лягати — сон не буде корисним. До речі, раннє пробудження може вилікувати від багатьох хронічних захворювань.

Найкорисніший для людини продукт — молоко. Адже йоги не їдять м’яса, а воно дає білок. Ще корисні боби, горіхи, каші. Найчистіша енергія — енергія сонця. Нею живляться рослини. Тому треба їсти рослинну їжу.

Але, мабуть, найважливішою практикою є медитація. Лише нею можна відкрити психічний вузол у міжбрів’ї (так зване «третє око»), визначити, яка чакра закрита. Починати заняття можна з п’яти хвилин. Треба сісти в зручну позу, заплющити очі, ввімкнути музику або мантру й... ні про що не думати. Медитація — шлях до себе. Думки обов’язково приходитимуть, нав’язуватимуть себе. І приборкати їх буде зовсім непросто. За словами йогів, той, хто освоїть духовні практики, зрозуміє свою місію на землі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати