Хіт під забороною. Чому?
Пісенні композиції, які зараз вважаються класичними, в різні часи зазнавали цензури, гонінь і заборон. The Guardian наводить список 10 таких хітів і розповідає про їх історію.
1. Je t’aime, moi non plus («Я тебе кохаю, а я тебе ні», 1969), Серж Генсбур і Джейн Біркін
На рахунку видатного провокатора Генсбура — кілька пікантних хітів-дуетів iз національною французькою іконою Бріджіт Бардо (деякий час колишньою його коханкою), проте скандальну репутацію глобальних масштабів він здобув тільки після дуету з Біркін, яка була на 20 років молодша за його і стала справжнім коханням його життя.
Ця пісня, в якій хтивий і хриплуватий від «Житана» голос звучить на тлі зітхань Біркін і органа, що свідчать про наближення до оргазму, пісня «Je T’Aime» була поп-еквівалентом фільму «Еммануель». На її виконання було накладено заборону в Іспанії, Швеції, Бразилії і Великій Британії, де вона стала табу номер 1. Проте в Італії її не заборонили, незважаючи на ганьбу з боку Ватикану.
2. Strange Fruit («Дивний фрукт», 1940), Біллі Холідей
Коли перша леді джазу вирішила заспівати пісню про банди лінчувальників на півдні, її продюсер і звукозаписна студія намагалися перешкодити їй, а мати Біллі думала, що її дочка грає зі смертю. Холідей наполягала на своєму, і пісня вийшла, хоча в іншій студії. Незважаючи на те, що її не крутили в ефірі, вона стала хітом. Засновник студії Atlantic Ахмет Ертеган пізніше назвав її «оголошенням війни... початком руху за громадянські права».
3. God save the Queen («Боже, врятуй королеву», 1977), Sex Pistols
У цій пісні немає жодного матюка, бруду й політики — причина заборони виключно через тематику. У той час як країна молилася на королівські «шалені паради», це був одинокий голос незгоди.
4. What a Wonderful World’ («Цей дивний світ», 1968), Луї Армстронг
Після терактів 11 вересня адміністрація Clear Channel Communications випустила рекомендаційну записку для своїх радіостанцій в США (1300 штук), в ній було вказано близько 150 «невідповідних» пісень. Серед вельми передбачуваних варіантів, таких, як War («Війна») Едвіна Старра і Killing an Arab («Той, хто вбиває араба») Cure, список включав Something in the air («Щось в повітрі») Філа Коллінза і добродушний гімн Армстронга дітям і квітам.
5. Jazz from Hell («Джаз із пекла», 1986), Френк Заппа
У 1980-і Тіппер Гор, дружина майбутнього віце-президента Альберта Гора, очолювала PMRC, кампанію в США за мораль в музиці. Назвавши Гор і її друзів «матерями заборон», Заппа порівняв їх стратегію з «лікуванням лупи обезголовлюванням». І влада поспішила наліпити стікер «містить непристойну лексику» на його альбом.
6. Straight outta Compton («Прямо за Комптоном», 1989) N.W.A.
Коли лос-анджелеські репери включили протест проти жорстокості поліції до свого дебютного альбому (зрозуміло, пісня називалася Fuck The Police), поліція перешкоджала в організації їх турне, MTV заборонило показ їхнього кліпу, радіостанції не крутили їхнi пісні. Результат: альбом розійшовся трьома мільйонами, справа Родні Кінга 1992 року підтвердила жорстокість лос-анджелеської поліції, а головний репер Айс К’юб став зіркою сімейних фільмів.
7. Back in the USSR («Назад до СРСР», 1968), Beatles
Москва забороняла пісні Beatles як «ворожу ідеологію». Їх пісні проповідували строкатість і свободу.
8. Another Brick in the Wall («Ще одна цеглина в стіні», 1980), Pink Floyd
За апартеїду південноафриканський уряд наклав торгове ембарго на пісні протесту, такі як Biko («Біко») Пітера Гебріела і, хоч як це дивно, «Ісус Христос — Cуперзірка». Концептуальний альбом Pink Floyd — The Wall («Стіна») — також потрапив до цього списку після того, як чорношкіра молодь перетворила і фразу «Ми не хочемо, щоб наші думки контролювали» на девіз бойкоту національних шкіл.
9. Tell Laura I Love Her («Скажіть Лорі, що я кохаю її», 1960), Рей Петерсон
Потік пісень про смерть, таких як Endless Sleep («Нескінченний сон») Джоді Рейндолдса, Teen Angel («Янгол-підліток») Марка Дайнінга і «Скажіть Лорі», викликав побоювання, що поп перетворює смерть на гламур. Незважаючи на заборону, «Скажіть Лорі» увійшла до першої п’ятірки в США. Англійська студія, з якою працював Рей Петерсон, відмовилася випускати цю пісню, але оскільки заборони не було, її виконав місцевий парубок Ріккі Веленс, що став популярним завдяки їй.
10. Give Ireland back to the Irish («Віддайте Ірландію ірландцям», 1972), Wings
Відповідь Пола Маккартні на вбивчу «криваву неділю» (30 січня 1972 року британські солдати розстріляли 13 беззбройних людей, що брали участь у марші за громадянські права в Деррі, Північна Ірландія) навряд чи була піснею протесту, проте все ж була заборонена і в Великій Британії, і в Ірландії. Після цього Маккартні видав болезаспокійливе — Mary Had a Little Lamb («У Мері був баранчик»), однак вже наступну пісню — Hi Hi Hi — знову було заборонено — за тексти, що містять лексику, яка має відверто сексуальний характер і пов’язана з палінням марихуани. Переклад на сайті Inopressa.ru
Випуск газети №:
№91, (2005)Рубрика
Тайм-аут