Хрест та шабля
У музеї «Будинок митрополита» триває виставка, присвячена Петрові МогиліУ виставкових залах музею «Будинок митрополита» Національного заповідника «Софія Київська» діє виставка-рекострукція «Хрест та шабля. Київський митрополит Петро Могила (1597—1647)». Ця не просто крок у минуле України, в славетні часи козацтва. Виставка розповідає про бурхливе для розквіту українського мистецтва ХVІІ століття, про видатну історичну, церковну і культурну постать того часу — Петра Могилу.
Представлені в залах експонати ілюструють два періоди в житті Петра Могили. Перший — це військова служба в Речі Посполитій у молоді роки (до постриження в монахи), другий період — його церковна діяльність як архімандрита Києво-Печерського монастиря, а потім митрополита Київського, Галицького і всієї Русі.
Експозиція починається з історичної реконструкції військового спорядження першої половини ХVІІ століття та демонстрації тогочасної зброї. А саме: червоний жупан, кіраса з горжетом, шабля та наручі, шкіряна сумка («ташка»). Саме так були одягнуті й озброєні українські воїни, які брали участь у Хотинській битві 1621 р. Нагадаємо, що військові сили Речі Посполитої та українського козацтва отримали тоді перемогу над армією турецького султана Османа II. Також на виставці представлені гарматні ядра і військове спорядження заможного вояка Кримського ханства ХVІІ століття (пластинчастий обладунок, халат, місюрка з кольчужною бармицею, шабля типу чечуга, нагайка та кресало).
Відомо, що після Хотинської битви (в якій Петро Могила брав участь) майбутній визначний церковний діяч почав відвідувати Київ, де згодом вступив до Київського братства. Активна просвітницька, літературна діяльність, розбудова видавничої справи, а саме розвиток друкарні Києво-Печерської лаври під час його служіння архімандритом Києво-Печерського монастиря, відображені на виставці через цінні стародруки, церковно-побутові речі.
Під час перебування Петра Могили на митрополичій кафедрі розпочався капітальний ремонт Софійського собору та його оздоблення, що тривало з 1633 до 1647 рр. Копії малюнків Абрагама ван Вестерфельда (1651), на яких зображено Софійський собор після тогочасних ремонтних робіт, фрагменти кахляної печі XVII ст. із зображенням голови бика ілюструють другий період у житті митрополита Київського, Галицького і всієї Русі. «Відвідувачі мають можливість також побачити реконструйований 1946 року герб Петра Могили, який колись прикрашав іконостас Софійського собору, та елементи, які не увійшли в реконструкцію. Це — керамічні літери з підпису до герба, розташованого у вівтарній частині Софійського собору в XVII столітті, — пояснює науковий співробітник музею «Будинок митрополита» Денис Борисов і додає: — Виставка «Хрест та шабля. Київський митрополит Петро Могила (1597 — 1647)» — одна с серії музейних розповідей про визначних церковних діячів земель українських. Раніше в музеї «Будинок митрополита» були представлені експозиції, що відображали діяльність митрополита Рафаїла Заборовського (1676—1747) та митрополита Євгенія Болховитінова (1767—1837)».
Виставка триватиме до 23 березня.