Перейти до основного вмісту

Лабіринти змістів

12 січня, 00:00

При всій унікальності кожної з книг серії одна стоїть осібно. «Антологія фантастичної літератури», укладачами якої разом з Борхесом були Бьой Касарес і Сильвіна Окампо — за сутністю — навіть не книга, а ціла бібліотека. У ній представлено шістдесят шість авторів (рівно стільки, скільки книг включено в канонічну Біблію — не знаю, чи випадковий цей збіг), серед яких — американський синолог Джайліс, автори «страшних» оповідань У. Джекобс, Франц Кафка і Хуліо Кортасар, китайський поет і прозаїк IX століття Ню Цзяо і невідомий творець однієї з казок «Тисячі і однієї ночі». «Антологія», якщо можна уявити таке, нагадує лабіринт, який складається з інших лабіринтів. І «Сон метелика» Чжуанцзи на три з половиною рядки, й «Історія про двох сновидців», переказана Густавом Вайлем, будь- який з текстів — лише початок, лише ключ до відповіді, а не сама відповідь. Скажімо, останнє оповідання цієї книги «Історія очима Бао Чжена» Сальвадора Елісондо. Древній філософ у своєму маренні бачить людину, яка пише оповідання «Історія очима Бао Чжена», і з жахом розуміє, що він лише створіння цієї людини й існує лише доти, доки той пам'ятає про нього. Однак і той зненацька усвідомлює, «що навіки прирік сам себе писати історію про Бао Чжена, оскільки, якщо його персонаж буде забутий і помре, сам він — лише плід уяви Бао Чжена — також зникне». (Цей мотив перетину реальностей часто зустрічається й у Борхеса).

Якщо дозволити своїм думкам далі блукати по колу цього тексту, його замкненість тільки посилюється — розумінням того, що обидва — і філософ, і письменник — втілюються із знаків у реальність завдяки тобі і живуть лише силою твоєї пам'яті. Та й сам ти, котрий заблукав у лабіринті слів і днів, — одна з дійових осіб іншої книги, і коли буде прочитана її остання сторінка, час зупиниться. Аж доки наступний читач не зніме з полиці запорошений том...

Особливість цієї серії та, що книги, які входять у неї, не об'єднує ні топографічна, ні хронологічна, ні якась інша ознака, але лише — уподобання укладача. Крім чудового відбору творів, хочеться нагадати і про бездоганне поліграфічне виконання — будь- який із цих томів невеликого формату просто приємно тримати в руках.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати