Перейти до основного вмісту

Марсоходи, «хобіти», клонування...

Часопис Science опублікував список найбільш значущих наукових відкриттів 2004 року
22 грудня, 00:00

Як зазначив головний редактор американського видання Дональд Кеннеді, цього року у керівництва часопису не виникло сумнівів у тому, що вважати «Найбільшим досягненням року». За версією Science, найбільш значущою подією в науковому житті 2004 року стала експедиція на Марс дослідницьких апаратів Spirit і Opportunity. «Неживі однорукі коробки на колесах, що пересуваються чужою планетою, зробили те, з чим ніяк не змогла б впоратися людина, — пояснює Science. — Вони виявили ще одне місце у Всесвіті, де, можливо, колись існувало життя». Марсоходи висадилися на поверхню Червоної планети на самому початку цього року, і з того часу не лише довели, що на планеті колись була вода, але й передали на Землю тисячі найцікавіших знімків, пише Gazeta.ru. Кеннеді особливо зазначив, що місія показала «екстраординарну ефективність автоматизованої роботи». Він вважає, що NASA ні в якому разі не повинна відмовлятися від досліджень за допомогою роботів, готуючись посилати на Місяць, а потім і Марс людей. «Зробити одне за рахунок іншого було б помилкою», — додав головний редактор.

Друге місце в рейтингу Science дісталося індонезійським «хобітам». Останки мініатюрних стародавніх приматів австралійські вчені виявили на острові Флорес (між Балі й Тімором). За місцем знахідки новий вид отримав назву Homo Floresiensis, але неофіційно стародавніх родичів людини, чий зріст був близько одного метра, а мозок — менше третини мозку Homo Sapiens, назвали «хобітами». Вчені представили світові скелет 30-річної жінки, що добре зберігся, який знайшли в одній із печер острова. Вважається, що вона жила приблизно 18 тис. років тому, в той час її вид ділив планету з Homo Sapiens. «Хобіти», як вважають учені, були смаглявими, безволосими людьми з пласкими носами, великими зубами і видовженими вперед щелепами. Вони використовували кам’яні знаряддя і займалися полюванням. Близько 12 тис. років тому цей вид із невідомих причин вимер. Як зазначає Science, дехто з опитаних вчених вважає, що це відкриття «найсерйозніше в антропологічній науці за останні п’ятдесят років».

Серед інших великих наукових досягнень видання назвало клонування людських ембріонів, яке здійснила команда дослідників під керівництвом Ву Сук Хвана з Сеульського національного університету (Південна Корея). У лютому цього року вчені повідомили про успішне клонування 30 ти людських зародків дляотримання стволових кліток. Згодом їхню методику взяли за основу дослідники з Піттсбурзького університету США, які нещодавно повідомили про клонування ембріонів макаки.

Визнання експертів Science отримала і робота американських і австрійських вчених зі створення нового агрегатного стану речовини — так званого ферміонного конденсату, або ультрахолодного газу. Розрахунки показують, що такі ферміонні атомні конденсати є «родичами» надпровідників із критичною температурою порядку кімнатної і вище. Так що відкриття такої системи може спровокувати революцію в енергетиці, високошвидкісному транспорті, комп’ютерних технологіях.

На думку журналу, не менш значуще відкриття зробили вчені-генетики. Воно стосується некодуючої частини ДНК (так званої junk-ДНК), яка довгий час вважалася некорисною частиною молекули. Як з’ясували дослідники, насправді junk-ДНК здійснює важливі функції контролю і регуляції роботи генів.

У топ-10 Science увійшло й відкриття пари нейтронних зірок-пульсарів, орбіти яких перекривають один одну. Вивчаючи випромінювання, яке походить від цих об’єктів, астрономи сподіваються довідатися про густину речовини нейтронних зірок.

Експерти Science відзначили також натуралістів-екологів, які повідомили, що близько третини з 5,7 тис. різновидів амфібій зараз перебувають на грані вимирання, а в промисловій Великій Британії зникають метелики і співочі птахи.

Ще одне місце в рейтингу дісталося вченим, які виявили нове в зв’язках між молекулами води. Деякі з отриманих даних все ще залишаються під питанням, тому Science зазначив, що «вода як і раніше є широким полем для досліджень».

Крім того, часопис заохотив наукові роботи на шляху до «революції в громадському здоров’ї». Експерти зазначили, що понад 90 науково-громадських організацій у всьому світі займаються дослідженнями соціально небезпечних захворювань, таких як малярія, туберкульоз і ВІЛ.

І, нарешті, замикає десятку найбільш значущих наукових відкриттів розвиток нових дослідницьких методів, які допомагають ідентифікувати гени. Їх упорядкування, впевнені вчені, дозволить зрозуміти, як деякі організми виживають за найбільш екстремальних умов.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати