Мовою богів
У Донецьку другий рік поспiль збираються любителі східних танцівВідчувши на губах смак Сходу, неможливо жити, як раніше. Зрозуміти значення цього афоризму могли всі без винятку жителі Донецької області, які побували на єдиному в Україні II відкритому Міжнародному фестивалі східного танцю, який пройшов у Донецьку.
Фестиваль називався «Бастет» — на честь давньоєгипетської богині радості та веселощів, яка часто зображається в танці. Перший такий фестиваль відбувся в березні поточного року, однак удруге організатори вирішили провести його з набагато більшим розмахом. Це й не дивно, адже східні танці стають в Україні дедалі популярнішими. До речі, як не дивно, самі жителі Сходу називають ці танці… слов’янськими — вони вважають, що це саме слов’яни навчили східних жінок так красиво танцювати і рухатися. Більш того, прославлені вчителі східних танців упевнені, що саме слов’янські жінки найбільш точно можуть відчувати всі настрої цього дивного мистецтва — тому-то на Сході так цінують танцівниць з України та Росії. А однією з кращих танцівниць світу в цьому напрямі також вважається слов’янка — віце-президент Міжнародної асоціації артистів Єгипту, відомий педагог-хореограф Тетяна Федяєва, яка, до речі, спеціально приїхала в Донецьк на фестиваль, щоб очолити суддівську колегію.
«Бастет» цього разу передбачав не лише змагання в чистому вигляді, а й проведення майстер-класів, семінарів для професіоналів та новачків, а також показові виступи на різних танцполах Донецька, потрапити на які могли всі бажаючі.
До речі, в майстер-класах могли також узяти участь усі, хто приходив на фестиваль. Як розповіла «Дню» головний організатор «Бастет», президент Фонду розвитку та підтримки східного танцю в Україні, член Міжнародної асоціації артистів Єгипту Наталя Ільїнська, східних танців можуть навчитися і дорослі, й діти, й навіть немолоді люди, у яких усе чудово виходить. І у кожного учня різний потенціал. «У мене була одна учениця, яка мала погане відчуття ритму. Спочатку ми просто працювали над ним, а потім уже вчилися танцювати. І вже зовсім скоро нам вдалося навіть створити композицію зі складним ритмом. Зараз ця дівчинка успішно танцює у відомому шоу-балеті «Тодес», — розповіла хореограф.
Східні танці допомагають підтримувати хорошу фізичну форму. Так, у «танцях живота» багато ритму, вони багаті на рухи і розвивають усі групи м’язів, не накачуючи їх. Як підкреслила Т. Федяєва, східний танець — це не демонстрація себе, а справжнє переживання, дійство, справжній чарівний світ. Наприклад, араби роблять з raks el sharki цілу виставу: танцівниця торкається руками обличчя, серця, закриває обличчя — все це виражає її почуття, і мова жестів зрозуміла всім… Тому в Єгипті говорять, що танець — це мова богів.
Саме цей «божественний» настрій і відзначав майже всі номери, представлені на фестивалі, а кожен танець був схожим на міні-спектакль. Сподобався глядачам «Танець з канделябром», який виконала тендітна дівчина Лейла. Не залишили байдужими публіку номери фіналістки попереднього фестивалю Наталі Грунічевої, унікальні танці Халіда Махмуда. Цілу гаму почуттів передавали хореографічні роботи Тетяни Федяєвої, сценічне ім’я якої Нур, що по-арабськи означає «Світло». Безумовно, східний танець найефектніше виглядає в жіночому виконанні — адже це танець, який підкреслює красу жінки. Втім, танцювати raks el sharki можуть і чоловіки — прикладом тому став виступ Халіда Махмуда.
За словами фахівців, східний танцець не потребує худорлявих фігур і класичних об’ємiв. Тому-то ці танці й називаються по-іншому «танцями живота», і в них треба показати всю красу тіла, а отже, самого тіла має бути багато, жартують професіонали.
Протягом п’яти днів учасники фестивалю (а їх було понад 300 чоловік не лише з різних міст України, але й країн ближнього зарубіжжя) змагалися за головний приз — поїздку до Єгипту на фестиваль, який пройде в Каїрі. Переможці зможуть не тільки побачити батьківщину класичного raks el sharki, але й відшліфувати свою майстерність, познайомитися з давніми єгипетськими секретами танцю, що їх розкриють кращі педагоги.
Проте, за словами конкурсантів, участь у фестивалі в Донецьку — теж дуже престижна. Одна з цілей «Бастет» — налагодження міжкультурного спілкування між Україною та країнами Сходу. Участь у донецькому фестивалі може стати визначальним чинником для поїздки переможців на рейтингові змагання (в Єгипті, Німеччині, Росії). Безумовно, найпопулярніші конкурси східних танців проходять у Єгипті, однак дуже престижною вважається також участь у змаганнях, які організовуються сімейною парою з Німеччини, або в петербурзькому фестивалі «Оазис».
Для танцівників-початківців фест «Бастет» дає фундамент знань, освоївши які можна стати професійним танцівником. За словами І. Козловського, незважаючи на те, що східних танців в Україні вчать ледве не в кожному фітнес-клубі, але насправді чіткої програми навчання та канонів майстерності у нас немає. Хоча викладачів «танців живота» в Україні багато, але якщо ви вирішили навчитися цього мистецтва, варто подивитися майстерність кількох хореографів, а потім визначитися, до кого краще звернутися. Адже навчання східних танців обходиться недешево…
Ті, хто полюбив східні танці, стверджують, що це мистецтво змінює життя, робить багатшими стосунки з коханими людьми, допомагає побачити в людині щось нове.