Перейти до основного вмісту

На «Таврійських іграх» ціниться тільки жива музика

31 липня, 00:00
В Каховці в десятий раз відлунав Міжнародний фестиваль «Таврійські ігри». Його відкрив Президент України Леонід Кучма. П’ять фестивальних днів — це були не тільки концертні програми, шоу, репетиції та прес-конференції. Місто жило абсолютно незвичним «таврійським» життям: ніхто (навіть люди похилого віку та діти) не спав ночами, численні гості цілодобово сиділи в кафешках з пивом і шашликами. Музична тусовка добре-таки піднапружила команди теплоходів «Тарас Шевченко» і «Максим Рильський» (щоправда, обійшлося без ексцесів). Згодом враження мають властивість стиратися з пам’яті, залишаються лише найяскравіші. Спробуємо їх погортати.

ЯК МИ ТАНЦЮВАЛИ «АРКАН»

Честь виступати першою одержала самобутня Руслана з гуцульською капелою з Космача й балетом «Життя». Для того щоб підготувати свою нову програму, співачка разом зі своїм продюсером та чоловіком Олександром Ксенофонтовим провела фольклорну експедицію по Закарпаттю в пошуках автентичних гуцульських мелодій та ритмів. Під традиційний танець аркан всидіти на місці було просто неможливо. А під улюблену мелодію «Червоної рути» Леонід Данилович вибіг на сцену з букетом, чим неймовірно збентежив артистку. «Цього не було за програмою», — сказала Руслана, а Президент став їй підспівувати «Бо давно вже ти увійшла в мої мрії...» Треба сказати, що після танцю з паном Кучмою на «Таврійських іграх» 1999 року Наталя Могилевська одержала звання заслуженої артистки України, чого від усього серця бажаємо й Руслані.

Ані Лорак видалася цього разу дещо манірною, але при цьому енергійною та гучною. Дівчата зі студії балету «Тодес», якi виступали разом із Кароліною, — просто супер! У команді грали хороші музиканти, дуже якісно підспівувала бек-вокалістка, тож солістці залишалося лише викрикувати: «Всі разом!» і «Дякую!»

ВИБИРАЛИ НАЙКРАЩИХ

Це була вже п’ята ювілейна церемонія нагородження Всеукраїнською премією в галузі музики і масових видовищ «Золота Жар-птиця». За особливий внесок у розвиток музичної культури України ХХ століття премію одержали: Володимир Івасюк (посмертно), Ніна Матвієнко, Микола Мозговий, Ігор Поклад, Ян Табачник. За внесок у розвиток сучасної музичної культури України відзначено премією Анатолія Залевського (за пропаганду українського мистецтва за кордоном), Олега Скрипку (за пропаганду української музики також за кордоном). Ірина Білик, Таїсія Повалій і гурт «Скрябін» одержали нагороди за розвиток української популярної музики, Андрій Данилко — за розвиток оригінального жанру на естраді, а скрипачка Асія Ахат — за внесок у розвиток інструментальної музики.

В десяти номінаціях переможців визначали 515 експертів з усіх регіонів України, і в результаті вийшов такий розклад: рок-група — «ВВ», поп-група — «Океан Ельзи», співачка — Наталя Могилевська, співак — Олександр Пономарьов (уже вп’яте поспіль!). Кращими визнано пісні «Попытка № 5» (ВIА ГРА), відеокліп «День народження» («ВВ»), сольна програма «10-річчя групи «Брати Карамазови» на майдані Незалежності в Києві», альбом «Хвилi Амура» («ВВ»). У номінації «Альтернатива» переміг другий рік поспіль гурт «ТНМ Конго», а відкриттям року визнано дует «ВІА ГРА».

СПІВАЛИ ХОРОМ

Золотий голос України, прекрасна Таїсія Повалій чомусь не згадала за свою команду, яка відпрацювала дуже професійно. Музикантів не вшанували честю бути представленими публіці, та, незважаючи на цю помилку, глядачі багатотисячного амфітеатру приймали свою улюбленицю Таю із захватом. Багато артистів-учасників «Ігор» представили тут свої нові роботи, підготовлені спеціально для фестивалю. Вєрка Сердючка подарувала Каховці прем’єру нового суперхіта «Про люту, але дуже жваву бджілку». На шоу супер-провідниці всієї України почався масовий психоз, народ підспівував «про пиріжок» — на заздрість усім «зіркам» естради. «Где ж ты, мой юный пион, ждет тебя твоя майская роза!», — співала Вєрка (Андрій Данилко), танцюючи із заводним парубком у циліндрі та смокінгу. Відкриття року — дует ВІА ГРА без фонограми почувався надто невпевнено, але тримався по-молодецькому. І поскаржився, що раніше їх в Україні просто ігнорували і навіть (який жах!) приймали за якийсь російський гурт. На доказ своєї національної приналежності та істинного патріотизму Альона спробувала заспівати народну пісню, а Надя без мовного супроводу, зате вельми еротично допомагала їй танцем.

Хед-лайнером першого дня було вибрано легенду російського року, групу «ДДТ». Атмосферу на пагорбі та амфітеатрі описати було неможливо. Варто було побачити й почути публіку, що скандувала: «Д-Д-Т! Д-Д-Т!» Після другої години опівночі Шевчук боязко запитав: «Хлопці, а може, спати?» На що «хлопці» віком від 5 до 50 одностайно відповіли новим гаслом: «Ро-ди-на! Ро-ди-на!» Юрій розчулився, і... концерт закінчився близько третьої години.

Наступного дня виступали український гурт «Друга ріка» та молдавський «Здоб ши Здуб» (російською — «Бей барабан»). Це вони так сміливо і весело виконали «Видели ночь» у триб’юті Віктора Цоя «Кинопробы». На прес-конференції соліст-циган Роман Ягупов заявив: «Олег Скрипка боїться, що ми йому на п’яти наступаємо». Хлопцi, яcна річ, молодці, їхня музика в традиціях молдавеняски просто запалювальна, та це все поки ще молодо-зелено, хоч і самовпевнено!

Із самої Великої Британії прибули до Каховки лисі й підтягнуті (мабуть, саме тому «too sexy») брати Фред і Річард Фаєрбрас. «Єдине, що в цьому гурті було помітне — то це одне дівча на підспівках. Рухається добре», — заявили журналістам російські американці «Червоні Елвіси» («Red Elvises»), разом із якими наступного дня відривались у фестивальному рок-н- ролі всі, від старого до малого.

Після масованого звукового удару по вухах посиленої «живими» музикантами драйвової команди «Грін Грей» на сцену вийшов «Океан Ельзи». Виступ Вакарчука вшанував своєю присутністю Олег Скрипка, щоправда, не надовго. Діловито встановивши крісло в проході, він сів, озирнувся навколо, а коли шанувальники відреагували на появу кумира і кинулися до нього, він ретирувався під прикриттям охорони. Публіка зустрічала «Океанів» зі справжнім захватом. А коли Слава шпурнув стойку з мікрофоном об підлогу, завили навіть звукорежисери.

На десерт програми другого дня вдячні глядачі одержали чарівненького Іллю Лагутенка. Загорілий і бородатий (точнісінько Робінзон Крузо), Мумій потішив публiку хітами «Девочка» і «Малыш» українською — всі ридали, почувши: «Малиш, ти мeнe хвалюєш».

Третій день став днем «ВВ», попри те, що їхній виступ не був завершальним, тобто «хедлайнерським». «Спасибі, що ви вітаєте нас так гучно і масово! Вас вітає група «Воплі Відоплясова!» — вигукнув зі сцени Олег Скрипка і заволодів серцями всіх, хто сидів, стояв і танцював у каховському «амфітеатрі». Скрипка був чудовий. Привітав «Ігри» і батьківщину Україну з днем народження, віртуозно солірував на трубі, майстерно заводячи публіку, що й так безтямно ревіла від жагучого захвату. «Якщо ви ще не втомилися, ми вам заграємо на баяні!».

А потім усі божеволіли під «Бі-2». І навіть незважаючи на те, що вимикався мікрофон у соліста Льови і що він забув слова другого куплета пісні «Мій друг», фанатіли просто всі. (Щоправда, один журналіст незабаром зізнався, що після концерту «Бі-2» не спав цілу ніч — його переслідували кошмари). Російсько-австралійсько-ізраїльська команда репрезентувала свій новий альбом «Ночные ветры» піснею «Тихие города», яку дуже проникливо виконав гітарист Шура.

В суботу виступали відома скрипачка Асiя Ахат, найтитулованіший еквілібрист Європи Анатолій Залевський, а також гостя з Чехії Анна К. Намагалася заспівати Галліна, і її було трошки шкода. У зворушливо-інфантильному джинсовому вбранні й капелюшку вона вигукнула: «Ну що, заспіваємо «Джиммі»? І люди на пагорбі хором заспівали, чого не можна було сказати про співачку.

Добре-таки здивували «Іграшки», що продемонстрували невідповідність репертуару й свого нового «іміджу». Уявіть собі пісню про Україну на тлі комплексу вправ східних єдиноборств. А «Дівча чекало» — під стукіт дерев’яних мечів? Коли гурт пішов зі сцени, Олександр Богуцький проголосив перемогу добра над злом. Цікаво, що він мав на увазі?

КОРОНУВАЛИ КРАСУНЬ

Конкурс «Королева України» став справжнім святом краси і молодості у стилі «люкс». 26 дівчат із усіх областей України водили хороводи в різноманітних видах вбрання — від вечірніх суконь до «космічних» фантазій та купальників. Журі на чолі з Миколою Баграєвим обрало королевою 16-річну Марину Ожередову з Луганська. 17-річна дончанка Світлана Ставничук стала першою віце-королевою, звання другої одержала Ганна Митрофанова (18 років, Хмельницький). А 16-річна школярка з Херсона Ольга Волкова стала Міс глядацьких уподобань. Були також спеціальні призи. Наприклад, представник ексклюзивного спонсора конкурсу, торгової марки «Союз Віктан», нагородив Марину Ожередову титулом «Королева SV» і вручив їй річний контракт на участь у рекламних проектах, а також автомобіль «Форд». Генеральний спонсор фестивалю — «Чумак» назвав королевою торгової марки «Даринка» Ольгу Волкову. За чарівливий блиск очей і прагнення до перемоги Катерина Караченцева (Одеса) стала королевою Ріволі.

Варто зазначити, що всі переможниці виявилися дуже серйозними і цілеспрямованими панночками. Так, Марина Ожередова навчається в Інституті культури і мистецтв і вже рік працює в модельному агентстві «Шарм». Світлана Ставничук і Катерина Караченцева вчаться в академіях управління персоналом, студентка технологічного університету Ганна Митрофанова встигла вже попрацювати моделлю в Парижі. Дівчата всі як одна дякували своїй наставниці Лесі Бурдик і хореографу Олександрові Леоненку (який, за словами Лесі, «і дерева навчить танцювати»). А що ж символ перемоги, корона королеви? Її виготували на замовлення «Таврійських ігор». Центральна постать — символ фестивалю, золота жар-птиця, навколо неї — золоті пера. І кожній учасниці дісталося по такій самій пір’їнці у вигляді брошки, а королева одержала «пташку» — на згадку про свято і свою перемогу.

ДУМАЛИ ПРО МАЙБУТНЄ

І ось «Дискотека Авария». «Споем!» — закликає «золотий голос Росії» Микола Тимофєєв, і всі співають: «Пей пиво!», «Не плачь!», «С Новым годом!», «Давай, Авария!» Фiшкoю виступу став Богдан Тітомір з двома білими кулями і палицею в недвозначній позі.

Фіналом цього дня, або початком уже наступного, позаяк програма закінчилася десь близько о третій годині опівночі, стало грандіозне шоу «короля інструментальної музики» Дідьє Маруані та його групи «Спейс» (Франція).

Завершували Десяті «Таврійські ігри» модні «Гости из будущего», вишуканий Сосо Павліашвілі, «найкраща Наталка України» (автор перлу — Богуцький) — Наталя Могилевська переодягалася до кожної пісні і встигла продемонструвати, мабуть, весь свій шикарний гардероб.

Зоряна пара Варум-Агутін випромінювала любов і щастя. Перед виступом Леонід сказав журналістам: «У моєї дружини з кожним роком сценічний костюм стає дедалі прозоріший і відкритіший» (звичайно, Маша поспішила додати: «Сподіваюся, це не пов’язане з віком!»).

Після таких заяв була повною несподіванкою поява Анжеліки- Марії в більш ніж скромному вбранні — червоному топі й широких білих брюках із червоною квіткою. Шоу російських Ромео і Джульєтти було високопрофесійним. Чого був вартий один танцюрист, що виконував приголомшливу самбу «Почему всю жизнь не так получается» або чудове соло на саксі в пісні «Только тоненькая нить!» І джазові імпровізації Леоніда — на гітарі, клавішах і просто голосовий свінг...

«Олександр Пономарьов — наша гордість і любов!» Саме такий транспарант тримали дівчата впродовж усього виступу свого кумира. Саша представляв свій новий альбом «Він». «Знайди вогонь в моїх очах», — співав він, а дівчата в ковбойських капелюхах дуже сексуально його шукали. В новій програмі Пономарьова гармонійно переплелися іспанські, латиноамериканські й навіть гуцульські мотиви. Авжеж, у цьому сезоні всі танцюють аркан! Виступом п’ятиразового володаря премії «Золота Жар-птиця» завершилися Десяті «Ігри». І незабутній феєрверк розпочав відлік часу, що залишився до наступного свята молодості, музики і краси.

P.S. І ще декілька фактів наостанок. Почесний президент «Ігор» Микола Баграєв цілком заслужено став почесним жителем Каховки. В рамках фестивалю відбулася п’ята спартакіада інвалідів, яку проводить IP-фонд на чолі з Миколою Подрезаном. А швидше за всіх (усього за 1,7 секунди!) випив келих пива Сергій із Херсона, який став переможцем чемпіонату «Золота діжка». Фестиваль пережив пожежу на сцені і одне самозапалювання аеростата, 9 дітей, які загубилися, але всі знайшлися, не було скоєно жодного тяжкого злочину. Під час «Ігор» працювали одночасно 16 екранів (усі, що є в країні). І, на додачу, згідно з фестивальною статистикою, за подіями в Каховці спостерігав кожний третій телеглядач. А якщо додати ще 80 видань, 30 телекомпаній і 25 радіостанцій, акредитованих на «Ігри», то є надія, що в країні не залишиться жодного «не охопленого» жителя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати