НАУКА

Родом із Африки
Аналіз ДНК підтвердив теорію про єдине походження всіх сучасних людей
Австралійські тубільці походять від групи мігрантів, які покинули Африку близько 55 тисяч років тому, свідчить проведений вченими аналіз ДНК. Опинившись в Австралії, переселенці жили у відносній ізоляції, що й призвело до появи генетичних характеристик, які не зустрічаються в жителів інших місць, і унікальних викопних знахідок, які підривали «африканську» гіпотезу про походження людини, пише gzt.ru. Дослідження, опубліковане вченими Кембріджського університету й Університету Англія Раскін у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, підтверджує, що всі сучасні люди походять від єдиної групи Homo sapiens, які мігрували з Африки й розповсюдилися по всій Євразії. Австралійські аборигени походять з тієї ж самої невеликої групи переселенців, які не змішалися з неандертальцями й Homo erectus, що колонізували Австралію до того часу, а змінили їх. Щоб відновити події понад 50-тисячорічної давності, вчені проаналізували ДНК клітинних мітохондрій і Y-хромосоми, яка передається тільки чоловічою лінією австралійських тубільців і меланезійців із Нової Гвінеї. Ці дані вони порівняли із зразками ДНК перших людей. Таке масштабне дослідження стало можливим завдяки допомозі вчених з Оксфорда, Каліфорнії, Естонії, повідомляє The Daily Telegraph. Лікар Пітер Форстер, який очолює проект, зазначив: «Ці дані вперше дали нам генетичну зв’язну ланку, яка демонструє, що австралійські тубільці й населення Нової Гвінеї походять від тієї самої групи людей, які вийшли з Африки». У часи міграції людей з Африки Австралія й Нова Гвінея були сполучені перешийком, а від євразійського континенту їх відділяли лише вузькі протоки, подібні лінії Уоллеса в Індонезії. Перешийок пішов під воду близько восьми тисяч років назад.
Антарктика розкриває свої секрети
Міжнародна група вчених виявила у водах Антарктики понад 700 біологічних видів, досі не відомих науці. У їхньому числі — м’ясоїдні губки, молюски й вільноплаваючі черви, повідомляє BBC News. Досі вважалося, що холодні води моря Уеддела несприятливі для виживання й небагаті фауною. Дослідники були вражені, виявивши таку різноманітність форм життя. Дослідження проводилося в рамках програми Andeep, першого всебічного дослідження глибоководних і придонних форм життя в Антарктиці. Вона була розроблена, щоб заповнити пропуски сучасної науки в галузі антарктичної глибоководної фауни. Нинішні знахідки допоможуть пояснити вплив клімату й навколишнього середовища на еволюційні процеси в цьому районі.
Гроші й підсвідомість
Британські дослідники з Інституту неврології Лондонського університетського коледжу продемонстрували, що очікування грошової нагороди може мотивувати людські дії на несвідомому рівні, пише gazeta.ru. У проведеному дослідженні 18 добровольців дивилися на екран, на якому їм показували спочатку безглузду картинку, потім на 17, 50 або 100 мілісекунд з’являлося зображення однієї з двох монет (фунт стерлінгів або пенні). У правиці випробуваний тримав силовимірювач. За умовами експерименту: чим сильніше випробуваний стискав силовимірювач після демонстрації монети, тим більшу частину відповідної суми він отримував як виграш. Було встановлено, що за 100 мілісекунд усі випробувані устигають роздивитися монетку й безпомилково визначають, фунт це чи пенні. За 50 мілісекунд, і тим паче за 17, ніхто не впізнавав монетку: у більшості випадків люди стверджували, що нічого не бачили, крім безглуздої картинки. Вчені з’ясували, що одна й та сама ділянка мозку — вентральний палідум — відповідає за оцінку величини очікуваної грошової нагороди як при свідомій, так і при несвідомій реакції. Коли на екрані з невловимою для свідомості швидкістю промайнув фунт, люди сильніше стискали силовимірювач, а вентральний палідум працював активніше, ніж після такого ж миготіння монетки в один пенс, повідомляє сайт Елементи.
Наркоман чи курець?
Новий варіант дактилоскопії, розроблений англійськими вченими, може ідентифікувати курця або наркомана. Метод розроблений експертами-криміналістами з університету Східної Англії в м. Норвич спільно з їхніми колегами з Королівського коледжу в Лондоні й опублікований у журналі Angewandte Chemie International Edition. Спосіб грунтується на аналізі метаболітів різних речовин у поті, що зберігається в порах, розташованих на поверхні пальців, повідомляє CNews. Британські вчені аналізували в зразках поту котинін — метаболіт нікотину. Вибір котиніну був зроблений у зв’язку з тим, що, якщо просто взяти сигарету в руки, ніякого котиніну в організмі не виникає, необхідно вдихнути сигаретний дим. Цікаво, що миття рук не усуває котиніну на поверхні пальців. Далі для аналізу були використані наночастки золота з прикріпленими до їхньої поверхні специфічними реагентами на котинін. Розчин з наночастками наносять зверху на відбитки пальців, потім проводять ще одну обробку, цього разу з флуоресцентним барвником, який дає яскраве характерне сяйво по папілярних лініях. Британські криміналісти продовжують дослідження. До їхніх планів входить розробка методів аналізу у відбитках пальців продуктів метаболізму алкоголю та сильних наркотиків, а також різних сполучень, що використовуються спортсменами як допінг, повідомляє New Scientist.
Випуск газети №:
№83, (2007)Рубрика
Тайм-аут