Перейти до основного вмісту

НАВКОЛОЛІТЕРАТУРНІ НОВИНИ

Нагору крізь «Печеру»
18 вересня, 00:00

Нагору крізь «Печеру»

У російському видавництві «Олма-пресс» найближчим часом буде перевидано роман Марини та Сергія Дяченків «Печера». Примітний цей факт тим, що книга вийде у серії «Оригінал», в якій видаються твори «Літератури категорії А» (підзаголовок серії), себто інтелектуальна проза сучасних авторів. Серія «Оригінал» була презентована на торішньому Московському міжнародному книжковому ярмарку як один із альтернативних проектів потоків «масової» та «комерційної» літератури. Поява такої серії в «Олма- пресс» була цілком закономірною — у цьому відношенні видавництво помітно відставало не тільки від «Вагріуса» і «Амфори», але й від «АСТ» та «ЭКСМО», які дещо раніше усвідомили, що видання «інтелектуальної» літератури є вигідним саме у довгостроковій перспективі. Вже за рік серія закріпилася на книжковому ринку й одержала непоганий резонанс. У її рамках видані книжки «Голем, російська версія» Андрія Льовкіна, «Розшуки абсолюту» Анатолія Азольського, «Дайте мені мавпу» Сергія Носова та інші.

Вихід у цій серії «Печери» — перша серйозна спроба видавців «перевести» прозу Дяченків з категорії «масової» літератури у категорію літератури «елітної». Передусім, це позначиться на маркетингові їхніх книжок, критичному підходові, резонансі в інших (більш «високих») прошарках літературного істеблішменту. З огляду на винятковий художній рівень творів Дяченків, такий підхід, якщо він не виллється у одноразовий експеримент, може привести в майбутньому до приємних та багатообіцяючих поворотів у їхній літературній долі. Чого «День» щиро бажає творчому київському дуету.

Епохальний Іванушка

У Москві відбулося нагородження літературною премією « Иванушка-2002», яка була заснована журналом «Книжный бизнес» у 1997 році і вручається за досягнення в галузі літератури та книговидання. Інколи її ще називають «російським книжковим Оскаром». Переможцями конкурсу, що проходив у рамках 15-ї Московської міжнародної виставки-ярмарку, стали люди, які, на думку журі, завоювали визнання широких мас. Так, головний приз конкурсу дістався відомій письменниці Дар’ї Донцовій. Її досягнення у галузі детективного жанру були оцінені на найвищому рівні. Цього року дуже популярними були її твори, які входили до серій «Любительница частного сыска Даша Васильева» та «Евлампия Романова. Следствие ведет дилетант» («ЭКСМО»).

«Людиною року» журі назвало генерального директора видавництва «Олма-пресс» Олега Ткача. «Путівку в життя» отримала російська письменниця Олександра Марініна за створення образу Каменської. Не залишився без «Иванушки» й контраверсійний чарівник Гаррі Поттер — видавництво «Росмэн», яке «випустило» героя на російський ринок, було відзначено у номінації «Эпохально!».

Визнання критика

Найбільшу літературну нагороду Німеччини — премію Ґете — отримав 82-річний критик та письменник Марсель Райх-Ранікі. Журі високо оцінило його внесок у популяризацію літератури серед широкого кола читачів посередництвом власних творів та авторських телепередач. Під час отримання премії, розмір якої складає 50 тисяч євро, Райх-Ранікі відзначив, що для нього це «найбільше визнання, яке він міг отримати». За час своєї активної літературної діяльності новоспечений лауреат написав чималу кількість критичних заміток. Втім, значно помітніший розголос мала його телепередача, присвячена книжковій тематиці. За 13 років свого існування вона здобула мільйонну армію шанувальників, оскільки була однією з найрейтинговіших на популярному каналі «ZDF». Крім цього, Райх-Ранікі відомий як доволі успішний письменник. Так, його автобіографія під назвою «Моє життя» була видана 500-тисячним накладом.

Слід також відзначити, що ім’я знаменитого літератора нещодавно опинилося в центрі уваги всіх європейських ЗМІ (див. «День» від 14 серпня). Нагадаємо, що не менш відомий німецький письменник Мартін Вальзер видав книжку «Смерть критика», прототипом головного героя якої став Райх-Ранікі. Письменник був, зокрема, звинувачений у антисемітизмі. Премія Ґете вручається кожні два або три роки в день народження класика. З часу заснування у 1927 році її лауреатами були Герман Гессе, Томас Манн, а також основоположник психоаналізу Зіґмунд Фрейд.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати