Перейти до основного вмісту

Не перша, але й не друга

Ані Лорак отримала «срібло» на «Євробаченні-2008»
27 травня, 00:00
АНІ ЛОРАК ЧУДОВО ВПИСАЛАСЯ В ПОП-ФОРМАТ «ЄВРОБАЧЕННЯ» / ФОТО РЕЙТЕР

Україна на одному з найпопулярніших міжнародних пісенних конкурсів другий рік поспіль займає друге місце. Хоча, звичайно, однаковими або, принаймні, схожими минулорічного представника Андрія Данилка і цьогорічну представницю Ані Лорак ніяк не назвеш, але такі різні підходи до обрання сценічного образу певним чином демонструють загальну тенденцію на «Євробаченні». Маємо переважно виконавців двох типів. З одного боку — типові представники європейської поп-сцени з, по суті, типовими піснями. З іншого боку — тотальна карнавалізація, яка, на думку композитора Олександра Злотника, розпочалася з фінських монстрів «Lordi», продовжилася Вєркою Сердючкою, а цього року вилилася у ірландську «індичку», яку відверто забракував навіть глядацький зал на першому півфіналі. Власне, переглядаючи виступ ірландського представника (а ця країна, між іншим, виборювала перше місце на «Євробаченні» аж сім разів), складається враження, що цього персонажа на конкурс відправили невипадково, це цілеспрямований стьоб, який ілюструє те, як еволюціонує європейська поп-сцена. І, до речі, ірландці з таким підходом до вибору представника були не одні.

Отже, отримавши 230 балів, Ані Лорак із «Shady lady» посідає другу позицію, фактично обійшовши представників 41 країни. На першому місці — Діма Білан із 272 балами, третє місце має представниця Греції — Каломіра. На її рахунку — 218 балів. Найбільше балів — 12 — Ані Лорак отримала від Португалії (що абсолютно не дивує), а від Білорусі, Грузії, Латвії, Польщі, Мальти, Азербайджану, Ізраїлю — по 10 балів.

Українську співачку зі здобуттям другого місця привітала прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, назвавши Ані Лорак «переможницею». «Я знаю, що ти була першою, однак делікатна Європа не змогла змиритися, щоб Україна приймала Євробачення двічі за останні чотири роки», — назвала суперечливу причину Юлія Тимошенко.

Поки Ані Лорак приймала привітання від перших осіб держави, на честь Діми Білана в Росії вирішили назвати вулицю. Як повідомляє ІТАР-ТАСС, на честь переможця «Євробачення- 2008» було названо одну з вулиць міста Усть-Джегута, де народився співак. Очевидно, така ідея у міської адміністрації виникла у зв’язку з тим, що на честь фінського гурту «Lordi» була названа центральна площа рідного їм північного міста Рованіємі (столиця Лапландії).

А от Філіп Кіркоров, який спродюсував виступ Ані Лорак на «Євробаченні-2008», заявив, що цьогорічні перші місця — «це тріумфальна подвійна перемога», — цитує співака glavred.info з посиланням на РІА «Новости». Для кого вона подвійна, залишається не дуже зрозумілим. Далі Кіркоров каже: «Ми отримали два призових місця: перше отримав Діма Білан. Друге місце на 50% має відношення до Росії, оскільки спродюсував і написав музику до виступу Ані Лорак з України громадянин Росії на ім’я Філіп Кіркоров». Російські ЗМІ швидко підхопили слова естрадного діяча і розтиражували під заголовками: «РФ отримала на «Євробаченні» подвійну перемогу». Але це так, між іншим.

Про свої враження від виступу Ані Лорак на «Євробаченні-2008» розповідають «Дню» композитори, дизайнери, продюсери.

Олександр ЗЛОТНИК, композитор:

— На мій погляд, виступ Ані Лорак був кращим за виступ Діми Білана. Більше було енергетики все ж таки. У Білана була гарна лірика, але атрибутика на другому плані не дуже працювала і навіть, якщо чесно, заважала йому. Я не певен, що це правильне рішення візуального оформлення пісні. У Ані Лорак була гарна динаміка. По-перше, вона показала себе як гарна жінка, емоційна, продуманий був виступ балету. Не вистачало тільки тематизму, щоб мелодика все ж таки мала якусь географію, було зрозуміло, звідки вона родом. Якщо подивитися на те, що показували європейські країни, то вони несли своє мистецтво в першу чергу.

Руслану не продюсували російські продюсери, але вона зуміла поєднати і сучасність, і українську інтонацію, і сценографію, що і привело її до першого місця. Не важливо, хто продюсує, а важливо, що видає виконавець, що він несе, яку культуру, яку музику. Для мене як для композитора дуже важливо, щоб пісня мала свою географію. Я певен, що це важливо для всіх країн, тому що всім цікаво побачити національний шарм. Сучасна популярна пісня, з одного боку, — це яскрава самобутня мелодія (і це довела сербська виконавиця, яка взяла на «Євробаченні» минулого року перше місце) і шоу, яке також сприймається слухачами-глядачами. Найкраще — це компроміс між першим та другим.

Я помітив, що альтернативні й дуже сучасні напрями не проходять на «Євробаченні». Перевагу мають мелодичніші, традиційніші — бо це такий конкурс — поп-конкурс, який не потребує найсучасніших досягнень у сучасній пісенній музиці. Хоча як рок-група фіни були цього року на рівні, але це був не хард-рок, а хард-поп-рок, будемо так говорити.

У нас дуже багато талановитих виконавців. Єдине, що мені хотілось би, — щоб була правильна репертуарна політика. Треба, щоб був тендер. Це пісенний конкурс, у якому найкращі композитори України не беруть участі. Повинен бути тендер, і відповідно — грошові нагороди. Тут ніхто не сплачує за те, що пісня виграє. Але для того, щоб залучити найкращих композиторів — треба робити, як на всіх творчих конкурсах — премії. І обов’язково потрібно, щоб у журі для вибору пісні був виконавець, який представлятиме країну. Виконавцю ж нести цю пісню, він повинен відчувати — його це чи не його.

Микола МОЗГОВИЙ, народний артист України:

— Ми другі в Європі. Та це ж чудо! Ви чули її останній концерт? Ну то ходіть, слухайте. Нарешті на «Євробаченні» виступила українська співачка, на відміну від попередніх разів, коли на сцені відбувалося невідомо що. Ані Лорак уже європейська зірка. Так само, як Діма Білан. І хто їх продюсував, не має значення.

У нас таких, як Ані Лорак, дуже багато. Але «Шанс» закрили. Навіщо його закрили? Це хоча і маленька, але кузня кадрів. Не стало конкурсу Івасюка, конкурсу «Море друзів». Чому? У нас до мистецтва погане ставлення з боку меценатів. Треба в них запитати, чому. А вони знову ж таки стануть говорити про Верховну Раду...

Оксана КАРАВАНСЬКА, дизайнер:

— Мені Ані дуже подобається зовнішньо, дуже подобається її голос, вона дуже вродлива дівчина. Мені страшенно прикро, але здається, що з її образом виникла помилка. Вони пішли протореним шляхом, вибрали типовий образ гламурної дорогої дівчини. Зважаючи на те, що її голос дозволяє їй більшу монументальність і агресію, хотілося б чогось агресивнішого в її образі. Занадто він був солодкий, і до пісні, як на мене, трохи не пасував. Хотілося чогось жорсткішого. Занадто вже солодкою вона була. Так само представниця Греції була дуже мила, гламурна й солодка. Було ще кілька співачок із такими ж образами, які, по суті, нічим одна від одної не відрізнялися.

Ігор ЛІХУТА, продюсер:

— На мою думку, з усіх виступів України на «Євробаченні» цей був найпрофесійнішим і взагалі найкращим. За Україну не було соромно. Від нашої країни виступала європейська зірка з європейським шоу, європейським співом. Це наша Шакіра і Бійонсі. Ані Лорак зробила для України в тисячі разів більше, ніж усі ці політики разом узяті.

Мені, чесно кажучи, абсолютно все одно, хто продюсуватиме переможицю. Давайте мислити стратегічно і навіть геополітично. Якщо переможе держава Україна, то хоч китаєць нехай буде продюсером нашого виконавця. А у Філіпа Кіркорова дуже гарні зв’язки на конкурсі «Євробачення», він знає всю цю кухню зсередини, він професійний продюсер. У нас таких продюсерів немає, бо ми переважно займаємося абсолютно іншими справами.

ДО РЕЧІ

«Євробачення» — більше не музичне змагання?

Британський радіо- та телеведучий ВВС сер Террі Воган може відмовитися коментувати конкурс «Євробачення», який, на його думку, став занадто політизованим, повідомляють grani.ru з посиланням на ВВС. Зі слів Вогана, результати конкурсу цього року знов показали, що «це більше не музичне змагання». «Від самого початку все йшло до того, що Росія стане політичним переможцем», — заявив Воган.

У цьому році вищі бали російський виконавець Діма Білан отримав від країн-сусідів або країн, де живе багато вихідців з Росії. Подібна картина спостерігалася й відносно інших країн.

Ірландець Террі Воган коментує європейський пісенний конкурс вже більше 30 років. Вогану належить знаменита фраза про те, що «Західна Європа виграла холодну війну, але програла «Євробачення». У минулому десятиріччі представники Західної Європи ставали переможцями лише одного разу, в інші роки перемога діставалася східноєвропейським або балканським виконавцям.

Велика Британія входить в число країн-фундаторів «Євробачення», але тільки одного разу — 1997 року — ця країна перемагала. А кращим результатом британського виконавця за останнє десятиріччя стало єдине третє місце, в інші роки Велика Британія не підіймалася вище 15-ї позиції. У цьому році британський виконавець Енді Ебрахам виявився на останньому місці з 14 балами від двох країн — Ірландії та Сан-Марино.

Колега Вогана продюсер Кевін Бішоп вже оголосив про свій відхід після завершення «Євробачення». Сам Воган подумує про те ж. «Ми повинні вирішити, чи хочемо ми ще брати участь у цьому, — сказав він. — Енді Ебрахам, на мій погляд, показав кращий виступ у своєму житті, з піснею, яка цілком заслуговує набагато більше балів, ніж вона отримала, якщо ви подивитеся на бали, які отримала Іспанія, Боснія-Герцеговина, які виконали абсолютно дивні номери. Західноєвропейські учасники мають вирішити, чи хочуть вони продовжувати брати участь у конкурсі, бо перспективи їх сумні», — цетують Вогана РІА «Новости».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати