Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Орнаментами, зібраними Оленою Пчілкою

У Новограді-Волинському розпочали вишивати 24-метровий рушник
30 січня, 10:08

2019-й у Новограді-Волинському оголошено роком Олени Пчілки. З нагоди 170-ї річниці від дня народження талановитої письменниці, громадської діячки, матері Лесі Українки планується провести цикл культурно-мистецьких заходів. У музеї родини Косачів виникла ідея — вишити рушник візерунками, зібраними Оленою Пчілкою саме в Звягельському повіті. І ось нещодавно акція, яка об’єднала навколо себе шанувальників літературного слова й образотворчого мистецтва, стартувала.

Того дня в музеї зібралася творча спільнота, яка з захопленням занурювалася в сторінки життя родини Косачів, оглядаючи експозицію. Особливу атмосферу створювали автентичні пісні фольклорного дитячого колективу Палацу дітей та молоді «Мальва». Під супроводом народних пісень Звягельщини і розпочалася мистецька акція.

Директор музею родини Косачів Людмила Гамма розповіла присутнім, що їм випала нагода розпочати вишивання 24-метрового рушника орнаментами, які протягом семи літ збирала Олена Пчілка в Звягельському повіті й видала їх 1876-го. Людмила Петрівна зазначила, що перша збірка візерунків Олени Пчілки «Украинскій народный орнаментъ. Вышивки, ткани, писанки» стала своєрідною енциклопедією народної української вишивки. Передмова до збірки 1876 року була написана російською мовою (інакше не могло бути за горезвісних Валуєвського циркуляра та Емського указу), однак за змістом і духом вона була українською. Ця праця Олени Пчілки, результат багатолітнього копіткого збирання і вивчення народних вишивок, вразила не тільки вітчизняних, а й зарубіжних науковців. У Парижі за нею читали лекції в Академії мистецтв...

«Бажано, щоб наші вишиванки зоставалися при своїй давній, властивій їм, красі», — писала Олена Пчілка в п’ятому виданні «Українських узорів» (останньому за її життя). Отож ту давню красу, зібрану матір’ю Лесі Українки, і відтворюватимуть на рушнику в музеї Косачів у Новограді-Волинському: на 24 м старовинного конопляного полотна, яке подарував музею місцевий колекціонер-краєзнавець Едуард Олексійович Соломін. Нині вже є ескіз рушника, до створення його долучилась майстер вишивки Новоград-Волинського професійного училища Людмила Кизяк з ученицями цього закладу.

Людмила Гамма каже, що вишивати «Рушник Олени Пчілки» можуть приходити всі охочі кожної другої та останньої середи місяця з 14.00 до 16.00 години, поруч буде і майстриня-консультант. Людмила Петрівна прагне залучити якомога більше людей до вишивання, щоб разом поринути в світ старовинних українських мистецьких візерунків, які збирала в Звягельському краї Олена Пчілка, і відродити їх на рушнику-оберегу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати