Панацею поцупили з-під носа
Учені з Університету Огайо опублікували в часописі Psychoneuroendocrinology результати клінічного дослідження ефекту ароматерапії. Дослідники не зафіксували ніякого впливу ароматичних олій на імунітет, больову чутливість і швидкість загоєння ран, пише gzt.ru. Протягом трьох днів 56 здоровим добровольцям обох статей закріпляли під носом бавовняну кульку, змочену лимонною, лавандовою олією або дистильованою водою. Усім учасникам регулярно вимірювали тиск і пульс, у них брали кров на аналіз. Психологічні тести фіксували настрій піддослідних. Швидкість загоєння ран допомагав оцінити тест зі смужкою лейкопластиру, після видалення якої залишалися невеликі дефекти епітелію. Для визначення больової чутливості добровольцям доводилося опускати ноги в крижану воду. Для оцінки впливу ароматерапії на імунітет керівник дослідження Дженіс Кайкольт-Глейзер та її колеги визначали рівень інтерлейкінів 6 і 10 у крові учасників. Дія ароматерапії на ендокринну систему оцінювалася за коливаннями концентрації гормонів стресу — кортизолу, норепінефрину й інших катехоламінів.
З’ясувалося, що ароматерапія абсолютно ніяк не вплинула на рівень гормонів стресу та чинники імунітету, не мала знеболюючої дії й не прискорювала загоєння ран. Єдиний позитивний ефект, який вдалося зафіксувати, — поліпшення настрою учасників, але лише під впливом лимонної (але не лавандової) олії.
«Людський організм — дуже складний механізм, і якщо хтось почувається краще, коли використовує ароматерапію, його не варто переконувати. Проте досі нам не вдалося виявити ніяких фізіологічних ефектів застосування ароматичних олій», — повідомив після закінчення клінічного дослідження професор Вільям Маларкі.
Недавно група провідних британських лікарів і вчених зверталася до керівництва Національної системи охорони здоров’я з відкритим листом, де закликала чиновників відмовитися від державного фінансування нетрадиційних методів лікування, якщо їхня ефективність не була підтверджена серйозними науковими дослідженнями. Серед останніх називалися рефлексотерапія, ароматерапія та деякі східні техніки масажу, зокрема, шіатсу й рейкі. «Суспільству та системі охорони здоров’я більше користі принесе фінансування терапевтичних методів, що краще перевірені», — стверджувалося в листі.
Серед авторів звернення лауреат Нобелівської премії сер Джеймс Блек і президент британської Академії медичних наук сер Кіт Петерс.
За даними аналітиків російського фармацевтичного ринку, ароматерапія — зростаючий сегмент парафармацевтики, обсяг якого визначається ментальністю й рівнем прибутків населення. Використання ароматичних олій у різних видах медицини увійшло в моду, але точної статистики, що дозволяє оцінити обсяг сегмента, не існує. Ароматичні олії широко почали постачати в аптеки лише два-три роки тому. «Зараз вони поширюються здебільшого через аптечні мережі, де націнка на ці засоби не обмежується й може становити й 100%, й 200%, — зазначає директор з маркетингових досліджень ЦМД «Фармексперт» Давид елік-Гусейнов. — Але доводиться особливо побоюватися підробок, оскільки постачання йде різними шляхами, зокрема, й контрафактно, а також через салони краси, «ятки життя» й т.п.». Загальний обсяг сегмента за всіма джерелами експерт оцінює в $80 млн. «Думаю, через аптеки реалізовується цього товару не більш як на $1—2 млн., — уточнює генеральний директор DSM Group Олександр Кузін. — Можна чекати зростання цієї позиції на рівні зростання всієї парафармацевтики, тобто на 30—40% на рік».