Перли Європи і Америки
Кінофестиваль «Молодість» продовжує нелегку справу просвіти масового глядача
Внаслідок, як би це м’якше висловитися, парадоксальної політики наших горе-прокатників, згідно з якою на екрани потрапляють або посередня голівудська жуйка, або зовсім убогі продукти життєдіяльності поганих, але багатих продюсерів, «Фестиваль фестивалів. Луна «Молодості-2004», виглядає справжнім подарунком для людей із хоча б мінімальним смаком.
Взагалі, «Фестиваль фестивалів» — це окрема програма «Молодість», в якій демонструються новинки незалежного, авторського, арт-хаузного кінематографа різних країн — в однаковій мірі європейського, азіатського, американського кіно. На цей раз її вирішили повторити як окрему акцію, давши підзаголовок «Луна «Молодості-2004», і, що особливо важливо, повторити в Харкові, Дніпропетровську і Запоріжжі.
І на цей раз програма вийшла вельми насиченою. Абсолютно різні режисери і національні школи. «Кава і сигарети» Джіма Джармуша — дуже цікава експериментальна стрічка одного з найбільш цікавих на сьогодні американських режисерів. Ланцюжок сценок на двох-трьох персонажів, у яких герої не зайняті нічим, крім пиття кави, куріння і базікання ні про що. Але всі ці буденні дії виконуються вельми непересічними акторами, зірками екстра- класу — Кейт Бланшетт, Стівеном Райтом, Роберто Беньїні, Біллом Мюреєм, а також такими відомими діячами рок-музики, як Ігги Поуп і Том Вейтс. Британський фільм «Фанати» (режисер Нік Лав) — в ще більшій мірі може претендувати на статус культового, бо — з гумором, що балансує на грані абсурду, досліджує анатомію такого екстраординарного руху, як британські футбольні фани. Дістанеться своя доля відчуттів і любителям обливатися слізьми над мелодраматичною вигадкою: зміст італійської картини «Серце не з тобою» (режисер Пупі Аваті), судячи з усього, майже повністю вичерпується її назвою; багато сліз і хрускоту розбитих сердець і в «Моєму великому грузинському весіллі по- єврейському» (Ізраїль — Франція, режисер — Довер Косашвілі). Найбільш видовищний жанр — костюмовану драму — буде представлено двома роботами — «Дівчина з перлиновою сережкою» (Велика Британія, режисер — Пітер Веббер) і «Краса по-англійському» (США — Німеччина — Велика Британія, режисер — Річард Ейр). Перший — про життя великого живописця Яна Вермеєра і про його служницю-модель, яку грає новітня американська зірка Скарлетт Йогансон (сексапільна туристка з «Труднощів перекладу» Софії Копполи). У «Красі по- англійському» (до речі, назва фільму буквально перекладається як «сценічна краса»), також помітна епоха і ситуація — XVII сторіччя, англійський театр після дозволу грати на його сцені жінкам, і тут теж прославлений виконавець — Руперт Еверетт.
Ну а вершиною всього фестивалю є, як здається, — «Тільки не в губи» (Франція). Вже одне ім’я режисера викликає трепет у будь-якого синефіла: Ален Рене. Авторові складних і витончених фільмів, таких, як «Хіросіма, любов моя» і «Минулого літа в Марієнбаді», вже перевалило за 80 — однак і в такому віці він випустив прекрасний фільм у несподіваному жанрі мюзиклу — за мотивами оперети 1926 року. «Тільки не в губи» — кіно дивовижно легке, нарядне, навіть святкове — й віртуозне в прямому значенні слова. Дуже рекомендуємо своїм читачам знайти час, щоб подивитися цю чудову картину, і обов’язково напишемо про неї детальніше.
Залишається лише додати, що «Фестиваль фестивалів» починається 23 грудня і триватиме до 7 січня включно, на екранах двох столичних кінотеатрів — «Жовтень» і «Батерфляй Ультрамарин». Покази в Харкові — з 14 до 20 січня, в Дніпропетровську — з 20 до 27 січня, в Запоріжжі — з 3 до 9 лютого.