Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Робота складна й об’ємна»

У Львові вже чотири роки триває програма з відновлення старих брам
23 лютого, 17:26

У середмісті Львова на одні відреставровані двері стало більше – кілька днів тому фахівці закінчили відновлення історичної дерев’яної брами в будинку №19 на вулиці Карпінського, що у Галицькому районі. Реставрацію провели в межах міської програми співфінансування, яку координує «Бюро спадщини» управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.

У «Бюро спадщини» розповідають, що майстри працювали із дубовою вхідною брамою. Фахівці зняли всі нашарування фарби, виконали вставки, виготовили нову дверну ручку. Крім того, відновили втрачену частину різьби, фаситованих (полегшених) і звичайних вікон. Щоби було видно природну структуру дерева, дверей не фарбували –  тонували та покрили водостійким лаком. «Брама була дуже пошкоджена. Основна частина роботи – це розчищення і різьблення втрачених елементів. Ми замінили небагато матеріалів, але ця робота була досить складна й об’ємна», – тлумачить відповідальний за виконання реставраційних робіт Ярослав Пащак.

Процес відновлення дверей тривав близько місяця. Вартість реставраційних робіт – 59 995 гривень. Мешканцям будинку це обійшлося у 17 998 гривень.

«День» з подачі свого головреда п. Лариси Івшиної розповідав чи не про всі відновлені у Львові брами. Тому читачі «Дня» мають знати, що місто фінансує Програму співфінансування реставрації історичних дверей та брам з 2018 року, і ця програма передбачає, що 70% вартості робіт оплачує міська рада, а 30% – мешканці.

«Львів'яни дуже хочуть це робити, – розповідала «Дню» керівник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко-Швець. – Але в нас потужності не дозволяють більше зробити. Фахових реставраторів – обмежена кількість. Це ті майстри, котрі брали участь у проєкті «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста», плюс ми ще два роки робили майстер-класи, щоби заохотити столярів брати участь у відновлювальних роботах. Щодо реставрації по металу, то в нас є тільки два майстри, тобто якщо металева брама, то з робочими руками – дуже складно».

З чого почалася реставрація брам і чи завжди вдячні львів'яни за те, що отримують фактично як новенькі (хоча й старенькі) гарні історичні двері до під’їздів і всередині під’їздів – у цікавому інтерв’ю з Лілією Онищенко-Швець «Львівські брами – унікальні! Кожна – інакша» від 26 липня 2021 року – https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/lvivski-bramy-unikalni-kozhna-inaksha.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати