Перейти до основного вмісту

Російський день

Як у Києві своє державне свято відзначали наші сусіди
12 червня, 00:00

З цієї нагоди посол РФ, спеціальний представник президента Росії з розвитку торгово- економічних відносин з Україною Віктор Чорномирдін дав прийом у Палаці «Україна». У гості до росіян прийшло близько двох тисяч осіб — представників найрізноманітніших сфер: від колег з дипкорпусу країн, акредитованих в Україні, до політиків усіх рангів і партій, бізнесменів, учених, представників громадських організацій і діячів культури. Понад годину безперервним потоком йшли VIP-персони, щоб у особі Віктора Степановича привітати всіх росіян з їхнім головним святом. Щоправда, на прийомі був відсутній Президент Віктор Ющенко, який цього дня з робочим візитом відвідував Хмельницьку область, але який зазначив у своєму зверненні, зокрема, що нікому не вдасться посварити наші країни, що треба виробити стратегію в економічній, гуманітарній і соціальній сферах. А у неділю президенти Росії та України — Володимир Путін і Віктор Ющенко — в ході зустрічі, що відбулася під Петербургом, обговорили двосторонні торгово-економічні відносини, питання зміцнення договірно-правової бази (подробиці на стор. "ДЕНЬ ПЛАНЕТИ").

Через важливі держсправи не прийшов на російський прийом і прем’єр-міністр Віктор Янукович, але в телеінтерв’ю каналу «Інтер» він завірив, що «відносини між Україною і Росією, хочеться комусь цього чи не хочеться, завжди будуть нормальними».

Відповідаючи на запитання щодо заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що «в Україні встановлюється тиранія», В. Янукович зазначив, що це питання «хвилює не лише українців, але хвилює і наших сусідів із Росії, й із Європейського Союзу» і що «не даремно ми поставили в правове поле розв’язання всіх конфліктних, проблемних питань, які виникли під час політичної кризи».

Оскільки українських Президента і прем’єра на прийомі у посла РФ не було, у VIP-ряді (№17) Палацу «Україна» поруч із Віктором Черномирдіним сиділи екс-президент Леонід Кучма з дружиною, спікер ВР п’ятого скликання Олександр Мороз і його заступник Адам Мартинюк, представник Партії регіонів Сергій Ківалов та інші. Посол РФ підкреслив, що нині російсько-українські відносини перебувають у динаміці, зріс експорт й імпорт товарів двох країн. «У цьому році економічний бар’єр наближається до 30%, товарообіг становить $26 мільярдів, а спірні питання, які виникають, вирішуються на рівні переговорів»…

Гостей прийому розважали артисти ансамблю із символічною назвою «Російська душа» (солістка Людмила Ніколаєва), а після концерту всіх присутніх запросили на святковий фуршет: пригощання було хлібосольним... Загалом, погуляли на славу, але оскільки нині відносин між нашими країнами безхмарними не назвеш, «День» вирішив поцікавитися у деяких гостей прийому і господарів вечора: Що ж треба зробити, аби відносини між Україною і Росією поліпшилися?

— Передусім політики повинні припинити займатися дуростями і пам’ятати про нашу багатовікову спільну історію, — підкреслив міністр із надзвичайних ситуацій Нестор ШУФРИЧ. — Ми повинні не забувати, від кого разом захищалися і кого разом наші народи перемагали, хто одне одному допомагав у важку хвилину. Хоч як би ми викреслювали кордони, перекреслюючи минуле, ми не збудуємо світле сьогодення і добросусідське майбутнє.

— Треба розуміти, що й хто є Росія, — впевнений екс-президент України Леонід КУЧМА. — Якщо це знання в українського політикуму буде, то багато які проблеми зникнуть. Чому американський президент Буш товаришує з російським президентом Путіним? Чому лідери європейських країн вважають, що з Росією їм треба товаришувати? А чому Україна сьогодні робить з Росії образ ворога? Щоб ситуацію стабілізувати і поліпшити, то, насамперед, потрібно відмовитися від одновекторної політики, яку сьогодні проводять в Україні. Не можна бачити тільки «одне світло у віконці» — Захід і дивитися тільки в один бік, забуваючи, що основні українські інтереси: сьогодні, завтра й післязавтра на Сході (Росії, Китаю, Казахстану, Туркменії, Узбекистану тощо) — от про це не можна забувати. Як то мовиться, «хороший сусід краще за далекого родича». Думаю, що поступово наші політики стануть мудрішими. А на те, що сьогодні відбувається між нашими країнами, я дивлюся зі смутком, але й з надією. Процес буде нелегким і довгим...

— Мені здається, що нам час знайти точки дотику, вигідні Україні та Росії, — вважає худрук Театру драми і комедії на Лівому березі Дніпра Едуард МИТНИЦЬКИЙ. — Ні в якому разі не можна ставити питання руба: щоб вигода була тільки з одного боку. Коли це наші політики зроблять, ось тоді два наших народи будуть жити в згоді й повазі. Людям, наділеним владою, треба не забувати, що коріння між нашими народами настільки спільне, так тісно сплетене, що рвати його не можна. Як діяч мистецтва я вважаю, що культура нас об’єднує, потрібно пам’ятати про джерела, спільну історію, і це підкаже нашим політикам, як вийти з лабіринту…

— На мій погляд, просто треба цивілізовано одне до одного ставитися — сказав президент футбольного клубу «Динамо-Київ» Ігор СУРКІС. — Ми найближчі сусіди, це наш стратегічний партнер і без росіян не обійдемося, і вони без нас також. Можна по- різному бачити шляхи руху вперед, але треба знаходити в суперечках точки дотику, які нас можуть зв’язати. Адже погані стосунки жодній зі сторін не йдуть на користь. Російських і українських політиків іноді захльостують емоції, а їм треба діяти не згарячу, а спочатку гарненько думати про наслідки своїх слів і дій, які можуть вплинути на майбутнє наших країн. Як людина, яка займається мирним бізнесом — футболом, — я за активний діалог, дружбу та мир. Спорт у цьому питанні часом робить більше, ніж деякі горе-політики. Впевнений, будь-яку політичну незгоду, що виникає, можна залагодити, сівши за стіл переговорів. Наприклад, через «Євро-2012» ми зможемо дечому повчити Росію, а вони нас — якщо їм довірять провести Олімпіаду.

— Песимістично наші взаємини я не оцінюю, — сказав радник-посланник Посольства РФ в Україні Всеволод ЛОСКУТОВ. — Завдяки Міждержавній комісії Путін—Ющенко вдалося сформувати досить широке поле взаємного діалогу. Йдуть засідання підкомісій, комісій, комітетів, підкомітетів — такого багатооаспектного русла переговорних процесів раніше не було. Зустрічаються фахівці, політики, які займаються розніми сферами співпраці. Нещодавно в Москві пройшло засідання міжнародної структури на рівні міністрів закордонних справ. На початку третьої декади червня очікується засідання економічного комітету (зустріч на рівні прем’єрів). Найближчим часом буде досягнута домовленість про друге засідання міждержкоміссій, тобто йдеться реальний переговорний процес, що дозволяє досягти реальних результатів. Робота ведеться, а якщо між країнами йде діалог, то багато які питання вирішуються.

— Між Україною і Росією є чимало «хворобливих» питань, зокрема: газ, транспортна магістраль, Чорноморський флот…

— Газ — не «хворобливе» питання, а конкретна тема переговорів. Ціна на газ знаходиться в прерогативі компаній, що займаються одні — поставками, а інші — його транспортуванням. Цим питанням постійно займаються. А що стосується Чорноморського флоту, то переговори ведуться. Вже пройшло п’яте засідання, яке очолюють перший заступник МЗС РФ Григорій Карасін, а від України — перший заступник МЗС Володимир Огризко. Просування є з цілої низки питань. А найголовніше, що обговорення проходить у конструктивній формі: ділове і менше емоцій. У травні ми відзначили 10-річчя від дня підписання угод з ЧМФ. Я також був учасником тих переговорів. Ці угоди самі по собі — унікальні. Розпочинаючи переговори, ми шукали прецедент у світовій практиці і не знайшли його, і коли сьогодні починають критикувати ті угоди, то виглядає це дивним. Тому що будь-яка угода — це компроміс: так на той момент домовилися наші країни. До речі, вона де в чому не влаштовувала не тільки українців, а й росіян. Я пам’ятаю, як деякі політики бурхливо реагували в Москві на цю угоду. Її ратифікація досить довго йшла: і у вас, і в нас були незадоволені, але такого компромісу досягли делегації. Важливо, що угоди діють, і чіпати їх не можна, тож якщо в цих документах зачепиш навіть кому, важко буде зібрати весь документ. Тепер можна сидіти, теоретизувати, шукати огріхи. То були дуже складні переговори і те, чого ми досягли — результат компромісу між Україною і Росією. Документи підписали тогочасні президенти Леонід Кучма і Борис Єльцин. Я хочу підкреслити, що ланка міждержкомісій працює найбільш синхронно, ритмічно й чітко. Проблеми ЧМФ не треба політизувати. Нині Росія й Україна домовилися перевести в практичну площину двосторонній рамковий договір про дружбу та співпрацю.

— Як музикант, людина мистецтва, я вважаю, що не треба забувати, що культура завжди зближувала різні народи, а там, де не могли пройти армії й генерали, завжди знаходили спільну мову люди мистецтва, — сказала професор Національної музичної академії України Маріанна КОПИЦЯ. — Різними акціями дружби, творчими симпозіумами, круглими столами, фестивалями, концертами, в спокійній обстановці можна швидше налагодити контакти між народами. Навіть на цьому прийомі ми бачимо, наскільки різношерста публіка зібралася, але навіть сповідуючи різні погляди, політичні пріоритети, бізнес-інтереси, завжди можна знайти спільні питання для бесіди. Нам усім треба йти назустріч один до одного, намагатися шукати позитив, а не негатив, будувати відносини на толерантності і повазі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати