«Сад» Нурієва
З 11 до 19 лютого у семи містах України пройде гастрольний тур Театру Романа Віктюка![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050208/421-8-4.jpg)
На цей раз відомий режисер познайомить публіку з виставою «Нетутешній сад», присвяченою легендарному танцівникові Рудольфу Нурієву. Прем’єра цієї постановки відбулася в Москві у січні минулого року. А в Україні першими оцінять роботу Романа Григоровича і його підопічних глядачі Дніпропетровська, потім Севастополя, Сімферополя, Харкова, Львова, Одеси, а 19 лютого на київських театралів чекають у Жовтневому палаці.
Як зізнається режисер, ця постановка для нього знакова. З Нурієвим він був особисто знайомий. Їх познайомила відома балерина Наталя Макарова, яка після еміграції до США зробила фантастичну кар’єру за кордоном. Планувалося, що Віктюк поставить п’єсу Лопе де Вега «Учитель танців», у якій мали намір грати Макарова і Нурієв. Але ті плани, з об’єктивних і суб’єктивних причин, не збулися. А бажання попрацювати разом залишилося...
Бачилися режисер і танцівник у важкий період, коли Рудольф уже був смертельно хворим. Саме тоді Роман Григорович, пообіцяв танцівникові, що поставить про нього виставу. Заява для тих років, а це було на початку 1990-х, досить смілива. Нурієв, незважаючи на статус «зірки» світового масштабу, на батьківщині — в СРСР вважався неповерненцем. За те, що Рудольф у 1960-і роки залишився за рубежем, його оголосили «ворогом народу», перебіжчиком і заочно засудили на сім років за статтею «Зрада Батьківщині». Як стверджує Віктюк: «СРСР, як держава, давно зник, а судимість з Нурієва досі не знято. Неймовірно, але це сумний факт. Моя вистава — данина захоплення генієм танцю. У «Нетутешньому саду» я використовую хроніку різних років і глядачі побачать як фантастично танцював Рудольф. Адже ніхто інший не зможе повторити його пластику, його шарм, його віртуозність. Актор Дмитро Бозін виконує головну роль, але він грає не самого Нурієва, а його бунтівну душу. Адже Рудольф — це таємниця, загадка, планета, галактика». За словами режисера, найголовніша діюча особа його постановки — балетний станок. У виставі він незвичайний і зроблений у формі земної кулі, адже слава танцівника була справді світовою, а нурієвським талантом захоплювалися глядачі різних континентів.