Перейти до основного вмісту

СIМЕЙНИЙ АЛЬБОМ УКРАЇНИ

19 квітня, 00:00
29 жовтня минулого року в нашій газеті у рамках конкурсу «Сімейний альбоми України» було вміщено публікацію «Пригоди навколо старої фотографії». Її автор, мешканець Дрогобича Пантелеймон Василевський, розповідав про свої пошуки людей, які знали Теодора Стефановича, про якого пан Пантелеймон почув од усесвітньо відомого силача Івана Піддубного. Теодор Стефанович, син галицького священика УГКЦ, випускник Віденської військової академії 1919 року, повернувшись після навчання на батьківщину, активно включився в боротьбу за її визволення. У статті П.Василевського нитка життєвого шляху його героя обривається 1946 року, коли Стефанович потрапив до рук НКВС. Минуло півроку — і от «День» одержав листа із Дрогобича, де пан Пантелеймон познайомив нас із епілогом тієї історії.

                                            ПОШУК ТРИВАЄ

Вельмишановна редакціє!

Тривала хвороба не дозволила мені вчасно подякувати вам за надісланий мені чудовий приз — книгу «Скарби Києво-Печерської лаври» (видавництво «Мистецтво»), якого я удостоївся за свою скромну публікацію. Щиросердно вам усім дякую.

Згадана публікація викликала відгуки різних людей. Наприклад, мешканець Риги В. Стефанович почав через мене наводити довідки про своїх предків. Довелось удатися до генеалогічних розшуків, що вивело мене до 1769 року, відколи тягнеться цілий «шлейф» численних Стефановичів — п'ять поколінь священиків УГКЦ та української інтелігенції, галичан та волинян. Трохи зберуся із силами і надішлю йому схему родоводу, хоча прямого сліду його предка немає, а є лише згадка: «...виїхав до Росії...». Нехай шукає далі сам!

А от, як з'ясувалося через дуже авторитетних науковців, полковник Теодор Стефанович після арешту не був розстріляний, його помилували. Після того він ще кілька років викладав у Львові в лісотехнічному інституті.

За словами його двоюрідної небоги М. Мельничук- Павлусевич (померла в Дрогобичі на початку лютого нинішнього року), те «помилування» коштувало його дружині (вона походила зі старовинного шляхетського роду) всього родинного золота і фамільних дорогоцінностей. Не забуваймо, що тоді в «славних органах» також панувала корупція, тільки дуже замасковано, і там добре знали, «з кого що можна витягнути»...

Інший респондент повідомив, що батько Дорка (Теодора) Стефановича дружив з Ольгою Кобилянською і його син Дорко навіть мешкав у неї в Чернівцях, навчаючись там. Дуже докладно описують люди його працю в лісництві під час німецької окупації, його участь в ОУН, спритність у створенні УПА тощо.

Одне слово, редакція зробила добру справу, подавши мій спогад, за що від імені багатьох іще раз велика подяка.

Пантелеймон (Панько) ВАСИЛЕВСЬКИЙ, переможець конкурсу «Сімейний альбом України», Дрогобич

P. S. «День» продовжує друкувати в рубриці «Сімейний альбом України» найцікавіші читацькі розповіді з родинними історіями.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати