Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Славетні імена: Олександр Засядько

До 230-річчя від дня народження основоположника ракетної справи
24 листопада, 00:00

Напередодні вихідних в Українському домі в Києві пройшли урочистості до 230-річчя від дня народження інженера і винахідника, автора першої у світі порохової ракети Олександра ЗАСЯДЬКА.

Основоположник ракетної справи народився на Полтавщині. Після закінчення артилерійського та інженерного шляхетських кадетських корпусів у Петербурзі брав участь у знаменитому італійському поході Олександра Суворова через Альпи та в російсько-турецькій війні 1806—1812 років. Очевидно, Засядько добре усвідомлював значення бойових ракет для армії. І, вийшовши у відставку, сконструював і виготовив перші зразки запалювальних гранатних ракет, а також створив спеціальну установку для залпової стрільби з шістьма ракетами. Він розробив тактику застосування ракетної зброї та вперше сформував у російській армії ракетний підрозділ.

«Олександр Засядько походить із славного козацького роду. Народився у Лютеньці Гадяцького району (тоді — повіту), що на Полтавщині, — розповідає директор загальноосвітньої школи міста Лютенька Іван Чайка. — Наше містечко Олена Пчілка назвала давнім козацьким гніздом — воно входило до складу Гадяцького полку. Навіть належало до володінь Богдана Хмельницького. Зрештою, там покоїться прах гетьмана Лівобережної України Івана Брюховецького. Прапрадід Олександра Засядька був лубенським полковником. Прадід і дід — сотниками. Батько — головний гармаш Запорозької Січі, згодом — дворянин, генерал-майор і родич останнього кошового отамана Дмитра Калнишевського. Відразу після закінчення свого навчання в Петербурзі молодий Сашко потрапив на війну і відтоді майже безперервно 15 років провів на полі бою: перехід з військом Суворова через Альпи, штурм Ізмаїла, бій з турками на Балканах і Дунаї, Бородінська битва, битва під Лейпцигом із французами, штурм Парижа... Результат — шість найвищих орденів і шпага «За хоробрість»... І це у свої неповні 35! Далі він пожертвував себе науці. І перша ракета злетіла у нас, під Лютенькою, майже дві сотні років тому. Нагадаємо, що він також очолював Петербурзький пороховий завод та арсенал. Згодом його призначили директором першого артилерійського училища в Росії — Михайлівського. Потім він організував ракетний заклад. І створив першу в Росії ракетну роту №1. Як начальник штабу, брав участь у російсько-турецькій війні. На жаль, довгий час досягнення Засядька були забуті, а багатющий виховний потенціал його наукового і життєвого шляху не задіяний. І тільки тепер ми повноцінно повертаємо це славетне ім’я в нашу історію».

«Гордий, що ми нарешті починаємо вшановувати своїх славетних співвітчизників, які зробили честь своїй нації та послужили іншим, — продовжив поет, громадський діяч Борис Олійник. — Олександр Засядько — інтелігент у багатьох поколіннях. І коли нарешті українці його «взяли» собі (в Росії він вшанований належним чином), радію, що ми таки збираємо себе докупи — щоб самим більше усвідомити, хто ми і чиїх батьків діти, та іншим показати».

У заході, організованому Національною спілкою краєзнавців України, Всеукраїнським об’єднанням «За помісну Україну!» та громадською організацією «Славетні імена Полтавщини», також брали участь: академік-секретар відділення історії, філософії та права НАН України Олексій Онищенко, академік, голова Національної спілки краєзнавців України Петро Тронько, заступник генерального директора Національного космічного агентства України Едуард Кузнєцов... У рамках урочистостей відбулося відкриття виставки «Україна космічна», показ документального фільму Володимира Дряпака «Павло Попович: життя земне і космічне», презентація книги «Славетні імена Полтавщини. Олександр Засядько».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати