Перейти до основного вмісту

Спочатку було «Слово...»

20 червня, 00:00

У суботу в Соборі св. Олександра відбувся незвичайний концерт — вперше в Києві і в Україні звучали «Чотири духовні твори» Дж. Верді, які виконали капела «Думка» в супроводі Національного симфонічного оркестру України (диригував Євген Савчук).

Маестро написав ці твори наприкінці свого життя. За словами художнього керівника «Думки» Є. Савчука, така музика повинна звучати саме в духовних закладах, тоді слухачі сприймають її інакше. «Аве Марія» виконувалась а капельно, твір великої драматичної напруги «Скорбна мати» — з оркестром. В «Хвала Діві Марії» філігранно звучали голоси жіночої частини капели. А найбільш хвилюючу і потужну четверту частину «Тебе, Бога, хвалимо» хористи виконували разом з оркестрантами. Ці твори колектив присвятив візиту Папи Римського Івана Павла II в Україну. Тому на концерті, крім світської публіки, дипломатів, акредитованих в нашій країні, були присутні представники релігійних конфесій. Слухачі відзначили що капелі вдалося передати не тільки палітру цих вердіївських творів, але й підкреслити красу і велич композиторської спадщини італійського маестро.

Треба відзначити, що останній місяць у «Думки» був дуже напружений. 6 червня вони виступали в Польщі, де відбулася прем’єра Євгена Станковича «Слово про похід Ігорів, Ігоря, сина Святослава, внука Олега» для сопрано, тенора, баритона, баса, змішаного хору та симфонічного оркестру. Виступ пройшов на сцені Національної філармонії Варшави. Дебют твору видався дуже вдалим.

Композитор не вперше звертається до історичної теми. Наприклад, його симфонію для хору «Диптих» можна назвати прелюдією «Слова...», бо там Євген Федорович використав два епізоди з цього пам’ятника літератури. Разом з хористами виступали солісти київської опери: Ірина Семененко, Микола Коваль, Сергій Магера і тенор з «Думки» Михайло Тищенко, а також музиканти Національного симфонічного оркестру України (диригував Володимир Сіренко). «Слово...» — серйозна епічна робота українських митців. Як вважає Євген Савчук, твір Станковича можна назвати одним з кращих в його творчому доробку. Він написаний в типовій манері композитора — експресивна музика і велика енергетика. Його мова конкретна і виразна. В «Слові...» автор підіймає головну тему — як зберегти свою землю і збудувати державу. Тема, як вважає Євген Герасимович, актуальна і сьогодні. Станкович чудово відчуває оркестр. Партитури він пише відразу для всіх інструментів. Він композитор-драматург. Українська публіка познайомиться з новинкою Станковича на День Конституції — 28 червня, в Національній філармонії України.

На хоровому фестивалі «Златоверхий Київ», який нещодавно закінчився, «Думка» брала участь в конкурсі псалмів, які написані сучасними композиторами. На першому етапі відбиралися твори по партитурах, аудіо- і відеозаписах. А в другому турі вже відібрані композиції виконували відомі хорові колективи. «Думка» до своєї програми відібрала Псалом 22 «Боже мій, нащо мене ти покинув...» Ганни Гаврилець, за який вона отримала Гран-прі. Члени журі також відзначили нагородами їхнє виконання Псалму 143 «Господи, вислухай молитву мою» Юрія Іщенка та Псалму 15 «Господи, хто може перебувати в наметі Твоїм...» Володимира Стеценка.

У найближчих планах «думчан» виступи для паломників в період візиту Папи Римського. Вони візьмуть участь у мессі, яку буде правити Понтифік, а також у заходах до 60-річчя Великої Вітчизняної війни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати