У Берлін! У Берлін!
Сьогодні відкривається 58-й Міжнародний кінофестиваль![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080207/422-8-1.jpg)
Як відомо, «Берлінале» входить у тріаду найбільш авторитетних кінофестивалів світу, поділяючи цей почесний статус із Венеційським і Канським фестами. А тому можна припустити, що берлінські події опиняться в центрі уваги кінематографічної громадськості протягом найближчої декади, доки 17 лютого фестивальна інтрига не розв’яжеться вердиктом журі.
Фільмом відкриття Берлінале-58 стане документальна картина оскароносного режисера Мартіна Скорсезе «Світи!» («Shine a Light»). Фільм присвячений легендарним ветеранам року — гурту Rolling Stones. Очікується присутність Мартіна Скорсезе та членів рок-гурту.
Фільмом закриття стане картина Мішеля Гондрі «Будь ласка, перемотайте назад!» (США). Цей позаконкурсний показ також стане світовою прем’єрою картини. Загалом, із 26 фільмів основної програми 18 — світові прем’єри, тобто вперше будуть представлені світовій громадськості. Така диспозиція хвилює передчуттям відкриттів і серйозного суперництва. Очікується, що підтримати свої фільми, які беруть участь у конкурсній боротьбі за берлінських ведмедів, приїдуть Дженніфер Лопез, Наталі Портман, Джон Малкович, Нейл Янг, Ша Рух Хан та інші.
Від кого ж залежить доля головних фестивальних нагород? Команду арбітрів цього року очолює відомий режисер Коста Гаврас, а серед семи членів міжнародного журі — Олександр Роднянський, представлений як продюсер із Росії. Проте прес-релізи фестивалю не приховують його безпосереднього зв’язку з Україною, що приємно. Інші члени арбітражної команди: С’юзанн Бієр — режисер і сценарист із Данії, Сандрін Боннар — актриса і режисер із Франції, Улі Ханіш — художник із Німеччини, Діана Крюгер — актриса з Німеччини, Вальтер Мурх — монтажер із США, Шу Кі — актриса з Тайваню.
У боротьбі за право відвезти додому берлінських ведмедиків візьмуть участь основні кінематографічні держави світу. Картини, що ввійшли до основної програми, презентують розлогу географію: Бельгія, Німеччина, Франція, Великої Британія, Італія, Австрія, Польща, Ізраїль, Канада, США, Бразилія, Мексика, Японія, Іран, Фінляндія, Південна Корея, Китай і Гонконг.
Східноєвропейський регіон буде представлений у основній програмі, але поза конкурсом, фільмом польського режисера Анджея Вайди «Катинь», що розповідає про події Другої світової війни — про знищення службами КДБ тисячі польських офіцерів, серед яких загинув і батько А. Вайди.
Десять днів кінематографічного марафону вмістять, окрім основного конкурсного змагання, що проходить окремо в категоріях повнометражних і короткометражних картин, ще кілька супутніх програм. У тому числі учасників фестивалю, як звичайно, чекає огляд сучасного кіна в «Панорамі», знайомство з експериментальними роботами молодих кінематографістів у «Форумі нового кіна», програма «Перспективи німецького кіна», яка набирає популярності, та, звичайно ж, «Ретроспективи». У фокусі уваги цієї програми цього разу — творчість Луїса Бунюеля: крім його режисерських робіт, буде показано вісім фільмів, де Бунюель виступав асистентом режисера, в тому числі картини Ж. Епштейна «Мопра» («Мauprat», Франція, 1926) і «Падіння дому Ешерів», 1928). Відомий кінематографічний маніфест сюрреалізму «Андалузький пес» (Л. Бунюеля і С. Далі) буде показано у програмі тричі, щоразу з новою версією музичного супроводу. Проект так і називається — «Три шанси» — вільні асоціації зображення і звуків представлять голландські тапери, тобто музиканти для німого кіна. Крім огляду творчості Луїса Бунюеля, ретроспективна секція фестивалю продемонструє чотири недавно відреставровані німі фільми: «Мічені» (Німеччина, 1921) К.Т. Дреєра, «Тіні великого міста» (Німеччина, 1925) Вілі Вольффа, «Бродвейська красуня» (США, 1925, реж. Харрі О. Хойт) і «Нерви» (Німеччина, 1919, Роберт Райнерт).
Зазвичай рубрику ретроспектив заводять усі шановані фестивалі, бо кінематографічний «антикваріат» задає певну планку — художній рівень, порівняно з яким сучасні фільми частенько програють.
Російська кінематографія, що перебуває на підйомі, крім п’яти анімаційних фільмів, включених до програми «Покоління» (фільми для дитячої та підліткової аудиторії), заявить про себе двома повнометражними стрічками: фільмом «Русалка» Анни Мелікян відкриється програма «Панорами», а фільм Ігоря Волошина «Нірвана» буде показано в рамках «Форуму нового кіна». Це досить престижні позиції, враховуючи, що представницька програма 38-го Форуму «Берлінале» складається з фільмів 33 країн, включає 32 світові та міжнародні прем’єри, а також 16 режисерських дебютів. А розділ «Панорами» цього року включає 17 художніх фільмів у основній програмі, 15 спеціальної, а, крім того, 18 документальних стрічок, у тому числі в рамках «Панорами» — 31 світова прем’єра і 17 дебютів. Хочеться відзначити, режисерський дебют зірки поп-музики Мадонни. Фільм називається «Бруд і мудрість». У основі сюжету цієї 45-хвилинної музичної комедії цілком реальні пригоди музиканта, емігранта з Росії під псевдонімом Юджін Хадс. Цю роль виконав фронтмен української групи Gogol Bordello Євген Гудзь, і вся група взяла участь у зйомках.
Дотримуючись традиції, яка давно склалася, — відстежувати сліди України на «Берлінале», приємно цього разу зазначити, що хоч і не ввійшли вітчизняні фільми до жодної з названих програм, зате вперше в рамках Міжнародного кіноринку наша країна буде представлена цілком солідно. Торішню спробу «засвітитися» на цьому солідному маркеті, зроблену телеканалом «Інтер», можна вважати «прикидкою» рекогносціюванням на місцевості, розвідувальним маневром. Цього разу за справу взявся Український кінофонд, презентація якого відбулася минулого року в рамках Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість». Багаторічний арт-директор і художній керівник ць ого авторитетного фестивалю Андрій Халпахчі, який нещодавно очолив Український кінофонд, тепер і за покликанням, і за посадою відповідає за формування позитивного іміджу вітчизняної кінематографії у світі. У Берліні, в рамках Європейського кіноринку, відбудеться перша масштабна акція фонду, де буде представлено каталог нових короткометражних українських фільмів, створених у 2006—2008 рр. і збірку короткометражних фільмів із колекції кінофестивалів «Молодість» і «Контакт» на DVD-носіях. До збірки ввійшло сім фільмів: «Приблуда» (режисер Валерій Ямбургський), «Таксист» (Роман Бондарчук), «Клятва» (Марина Врода), «На межі» (Артем Сухарьов, Микита Ратников), «Проти сонця» (Валентин Васянович), «Вільний Сашко» (В’ячеслав Кательовський) і кліп «Катерина» Романа Бондарчука й Олега Скрипки. Перші чотири з названих фільмів буде показано на сеансах кіноринку. Крім того, під егідою Українського кінофонду на кіноринку відбудеться демонстрація картини режисера Єви Нейман «Біля річки» виробництва Одеської кіностудії.
12 лютого очікується презентація Українського кінофонду в посольстві України в Німеччині. Участь у цій офіційній зустрічі візьме голова Опікунської ради міжнародного доброчинного фонду «Україна 3000» Катерина Ющенко.