Улюблена гра Наполеона I

Протягом багатьох сторіч більярд як гра був доступний, передусім, аристократичній верхівці. Адже для неї необхідні були столи, зроблені з рідкісних порід дерева, багато інкрустовані киї і (не лише заради розкоші, але й для поліпшення конструктивних особливостей) кулі зі слонячої кістки. Для виготовлення трьох таких куль необхідно близько 50 бивнів! Не дивно, що появу першого більярдного стола пов'язують з французьким королем Людовіком ХI. Цікаво, що цей стіл був із однією лузою в центрі нього. У ХVI столітті в Лондоні було страчено королеву Шотландії Марію Стюарт. Її ховали загорнутою в сукно, яким покривають більярдні столи. Факт, сам по собі, досить красномовний. Пристрасним прихильником більярду був і Наполеон I. Можливо, причиною цьому послужило те, що «більярдні битви» споріднені якоюсь мірою зі справжніми? Хитромудра стратегія, вивірена тактика, здатність блискавично оцінити ситуацію і її наслідки, щоб потім зробити вірний удар — це більярд у високому смислі цього слова. І глибоко помиляється той, хто думає, що більярд — це всього лише тупі механічні удари по кулі. Недаремно цю гру називають «шахами» на «зеленому полі».
У наш час існує три основних різновиди більярду: пул-більярд (гра ведеться однією кулею з 16-ти), карамболь (стіл без луз), снукер (гра ведеться однією кулею з 22-х). Пул-більярд, що прийшов зі США, від 70-х років ХХ століття у Європі переживає справжній бум.
Декілька років тому в навчальних планах Національного університету фізичного виховання і спорту України з'явилася нова дисципліна — більярдний спорт. Для організації процесу навчання і підготовки викладачів ректором вузу професором Володимиром Платоновим, великою мірою завдяки старанням якого подібне нововведення стало можливим, був запрошений на роботу в Україну один із корифеїв цього виду спорту швед Йорген Сендман, президент Всесвітньої конфедерації пул-більярду. Сказати, що пул- більярд для Сендмана — це його життя — значить, нічого не сказати. Журналісти часто ставлять йому запитання, що його спонукало приїхати в нашу країну. А він зі скандинавською холоднокровністю займається улюбленою справою, готує зміну у новому для нас виді спорту. Чи не це вичерпна відповідь?
Недавно пул-більярду було надано статус олімпійського виду спорту. І як знати, може бути, вже на Олімпійських іграх недалекого майбутнього вшановуватимуть чемпіонів-українців? А поки що, дасть Бог, влітку 2000 року ми побачимо чемпіонат Європи серед молодіжних команд, за підготовкою до якого уважно стежить WPA (Всесвітня асоціація пул-більярду).