Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Від шуму американці йдуть у... монастир

08 червня, 00:00
Алла ФЕОФАНОВА, "День"

...Коли композитор Рафаель Мостел відпочивав на лоні природи у Швейцарії, то спочатку дивував своїх друзів. "Не чую", - казав він перші два-три дні кожному, хто звертав його увагу на те, "як співає цей птах". Причиною такої глухоти людини із чудовим музичним слухом стало місце його постійного проживання - Нью-Йорк.

Оточування себе звуковим фоном для багатьох американців стало чимсь, на кшталт маніакальної потреби. "Психологи кажуть, - зазначає газета "Лос-Анджелес таймс", - що справа дійшла до того, що мозок у багатьох людей буквально вимагає звукової стимуляції". І люди машинально відразу включають радіоприймачі, сідаючи в автомашини, телевізори, ледь увійшовши у квартиру, займаються на тренажерах в навушниках плеєрів. У багатьох університетських лабораторіях, обладнаних комп'ютерами, де студенти пишуть свої роботи і роблять розрахунки, постійно грає музика. А про шум у сучасних містах США і говорити не випадає: він став невід'ємною складовою буття американців.

А тим часом головною причиною ряду захворювань є саме надмірний звуковий фон. Ідеться передусім про різні порушення функціонування нервової системи, а ті, у свою чергу, дають поштовх іншим недугам, наприклад, виразковим процесам у шлунку чи підвищенню артеріального тиску.

Позначається шум і на розумових здібностях, на вмінні концентруватися, на пам'яті. Дані дослідження успішності школярів, котрі мешкають у багатоповерховому будинку коло головної міської магістралі Нью-Йорка, приголомшують: діти, які проживають із першого по четвертий поверх, учаться практично на самі "двійки" і "трійки", вони погано сплять, у них часто болить голова. Дещо кращі показники спостерігалися в тих, хто проживає з п'ятого по дванадцятий поверх. І найкраще вчаться школярі, які проживають на висотних поверхах, де шум автомагістралі приглушений...

Невипадково останніми роками американські фахівці, стурбовані умовами, в яких живуть жителі великих міст, намагаються пропонувати свої рекомендації, як хоч зрідка створювати максимально тихе навколишнє середовище. Зокрема, вони радять не так часто вмикати радіоприймач у машині, провести один день на тиждень без телевізора, прямувати на природу без магнітофона, приймача або плеєра...

А віднедавна американці відкрили для себе ще одну схованку від шуму - монастирі. Постригатися в ченці для цього зовсім не обов'язково, там мирян приймають, тільки треба заплатити за проживання певну суму, так зване "добровільне пожертвування". Згідно з "Довідником відпочинку в монастирях та абатствах", у країні у всіх 50 штатах налічується 1000 таких тихих закладів, готових поселити тих, хто прагне спокою.

Доба проживання в монастирі коштує там кілька десятків доларів, що, за розцінками на відпочинок для Америки, дешевше не буває. Правда, в багатьох монастирях побут ледь не на середньовічному рівні, і гостей просять привезти із собою їжу і спальні мішки. В інших монастирях є й електрика, й телефон, й обладнані для гостей великі келії.

Популярність відпочинку в монастирях у США дедалі зростає. Очевидно, американці усвідомили згубність шумового фону їхнього повсякденного життя. А можливо, просто поділяють мудрість слів французького письменника Блеза Паскаля: "Усе людське зло походить від неспроможності людини тихо посидіти в кімнаті".

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати