Випробування повноліттям
Свій ювілейний сезон «ДАХівці» присвячують відомому українському режисеру, педагогу Володимиру ОглоблінуЦентр сучасного мистецтва «ДАХ» — єдиний в Україні приватний некомерційний театральний і мистецький центр, заснований Владиславом Троїцьким в листопаді 1994 року.
За останні чотири роки Центр не припиняв своєї репетиційної і репертуарної діяльності навіть улітку. Тому заявляти про новий сезон скоріше було даниною традиції на терені постійного експерименту, що залишається незмінним творчим кредо «ДАХу». Проте, як переконує його художній керівник, режисер Влад Троїцький, Центр постав на глибинній вітчизняній театральній традиції, що уособлена для Троїцького в постаті його театрального учителя Володимира Оглобліна. Десятий ювілейний сезон Центру і присвячується патріарху української режисури, режисеру і педагогу, художнику, доброму генію «ДАХу» Володимиру Миколайовичу Оглобліну. Майстер в наступному році буде відмічати своє 90-ліття!
3 вересня вони розпочинають сезон прем’єрою — «Свадьба Кречинского». Виставу Оглоблін поставив за п’єсою Сухово-Кобиліна. Це психологічно прониклива та іронічна театральна розповідь про природу шахрайства.
Нині «ДАХ» вступає у період свого повноліття. Це така перехресна точка шляху, де експеримент уже має право стати своєрідною традицією. За час свого існування «ДАХівці» шукали і знаходили різні форми і напрямки свого існування. Це художні виставки, акторська школа, лекції з історії мистецтв, майстер- класи, відео-лекції з історії Східного і Західного театру, кіно-клуб, школа театрознавства, фестивалі, дискусії, мистецькі салони, дитячі програми і, звичайно, вистави. Процес внутрішнього творчого пошуку Центру завжди залишався відкритим назовні, засвідчуючи собою сучасну соціокультурну стратегію відкритої процесуальності. Заявлялися не тільки результати, але й починання, деякі з яких поки не реалізувалися вповні з багатьох причин, але вказували на потенційний напрямок руху, встановлювали тло, контекст для нового стратегічного акценту в діяльності «ДАХу».
У новому сезоні Центр буде продовжувати свої художні, культурологічні та освітянські проекти, започатковуватиме нові. Серед 13 пунктів, заявлених з нагоди ювілейних заходів — ціла палітра мистецьких напрямків і жанрів: традиційний театр (відкриті репетиції Володимира Оглобліна нової вистави за Олександром Островським «На бойком месте»), музичні проекти («ДахаБраха» — етно-хаос гурт (худ. керівник — Влад Троїцький) та інш.; робота над новим документальним фільмом про В. Оглобліна (режисер. Тетяна Василенко), проект «КУРС» — відкриті покази студентських робіт «Школярські забави» (режисер-педагог В.Троїцький, другий акторський курс Леся Танюка в Київському державному університеті театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого); новий проект Троїцького «Міське свято» — вуличний театр та інші.
Будуть і нові вистави: День четвертий. БЕС-СОН-НИЦА з циклу за п’єсами КЛІМа «Семь дней с «Идиотом», містеріальне дійство «Пролог до «Макбета» з нового мистецького і культурологічного проекту Троїцького «Україна — містична». Відбуватимуться мистецькі салони, творчі дискусії. «ДАХ» запрошуватиме до себе Дитячий ігровий майданчик «РАВЛИК» — територія спільної творчості дітей і батьків (ініціатори: Ірина Запольська і Тетяна Василенко).
Всі заходи пройдуть в невеличкому приміщенні (у глядацькому залі всього 45 місць). Шкода, що деякі цікаві проекти просто не можуть реалізуватися, не маючи для того елементарного фізичного простору. Києву потрібен функціональний театральний центр світового зразка. Саме там повинні відбуватися різні незалежні проекти зі сценою-трансформером, яка б моделювалася залежно від технічних і стильових вимог вистав і театралізованих акцій. Там могли б проводитися фестивалі, конференції, семінари, концерти тощо. Існуючий Державний Центр театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, зорієнтований більше на науково-дослідницьку роботу, не може вичерпати потреби 3-мільйонного міста. У Центрі «ДАХ» поки все тримається на персональній ініціативі й енергії його засновника Владислава Троїцького (вхід на всі акції «ДАХу» безкоштовний), але це краплина в морі для нашої столиці.