Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Яким буде музей «Легендарна тачанка»?

Український інститут національної пам’яті розробив концепцію простору біля відомого пам’ятника на Херсонщині
10 вересня, 10:08

Враховуючи пропозиції робочої групи при міській раді, проєкти музейного простору, що надійшли від громадян, а також вимоги законодавства, Український інститут національної пам’яті (УІНП) розробив Проєкт Концепції музейного простору навколо монументу «Легендарна тачанка». Про це повідомляє Каховська міська рада на своєму сайті.

«Майбутній музейний комплекс навколо монументу має стати інтелектуальним центром промоції у суспільстві цінностей свободи, поваги до людської гідності, національної самобутності та правдивої історії, осередком осмислення інструментів пропаганди, лабораторією переосмислення та переозначення радянських тоталітарних практик, в тому числі мистецьких», — йдеться у повідомленні.

Згідно з концепцією УІНП, музей матиме національний статус, державну форму власності і перебуватиме під управлінням Херсонської ОДА. Структура музею складатиметься із кількох відділів: науковий, освітньої роботи, відділ фондів та комунікацій, а також власне музейно-мистецький простір довкола нього, конференц-зала, центр туристичного обслуговування.

ПРОСТОРОВІ ВАРІАНТИ

У пропозиціях УІНП є два варіанти просторових рішень музею. Пропозиції представлені на сторінці Каховської міськради у Facebook і відкриті для обговорення.

Варіант перший — Музей монументальної тоталітарної пропаганди. Згідно з ним, неподалік «Тачанки» зводиться невеликий павільйон, який коротко розповідає про історію місця, пояснює феномени пропаганди взагалі і монументальної пропаганди зокрема. Поряд має бути розроблена просторова концепція ще одного-двох майданчиків для встановлення інших зразків монументальної пропаганди із різних куточків України. Представлені експонати мають бути логічно і гармонійно поєднані у просторі.

Поряд із кожним артефактом має бути детальне пояснення діяльності тієї чи іншої фігури, подій, яким вона присвячена, описаний контекст та інструменти пропаганди.

Варіант другий — Національний музей визвольної боротьби українського народу за свободу і незалежність на Півдні України в 1917-1921 роках. Цей варіант також передбачає створення додаткового павільйону — для розміщення кількох тематичних залів і пристосований для одночасної роботи 3-4-х груп по 25-30 осіб.

Експозиція має передбачати оповіді-ознайомлення, починаючи із зовнішніх стендів по вхідній алеї до монумента «Легендарна тачанка» і закінчуючи внутрішньою музейною експозицією.

«Такий підхід сприятиме переосмисленню монумента із початкового візуального захвату від його масштабу і художньої цінності до... історичного контексту з передумовами та наслідками для Української Держави», — йдеться у пропозиції УІНП.

Зовнішні банери ознайомлюватимуть відвідувачів із історією використання тачанок різними військами того часу в Україні і світі. Внутрішня експозиція матиме 3 сектори, які оповідатимуть про етапи і наслідки боротьби українців за незалежність на початку 20 століття (в тому числі з регіональним контекстом), про перебування України під тоталітарним комуністичним режимом (розкриваючи теми Голодомору, Великого терору та інші), а також про відновлення незалежності у 1991 році та сучасну російсько-українську війну.

Запропоновані концепції найближчим часом винесуть на розгляд уряду.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

За словами каховського журналіста Олега Батуріна, вперше ідею створення на місці «Легендарної тачанки» музейного комплексу озвучили ще в 2016 році. Проте тоді керівництво міста її не підтримало.

У січні цього року УІНП направив листа до Каховської міської ради, у якому зазначалося, що монумент «Легендарна тачанка» та пам’ятник «Дівчина в шинелі», які розташовані на території міста, є символікою комуністичного тоталітарного режиму, а отже, мають бути демонтовані згідно з законом «про декомунізацію».

Після цього міський голова Каховки Андрій Дяченко почав «боротьбу» за «символ міста». Переважно — гнівними дописами у Facebook. На це в УІНП відповіли, що не збираються їхати до Каховки з кувалдою, а навпаки «за цивілізоване рішення та здоровий суспільний діалог».

«...Але ми точно не можемо робити вигляд, що це взагалі нормально — прославляти тих, хто окуповував територію України, вбивав людей за інше політичне вподобання, а також не маємо морального права шанувати СРСР та його символи...», — коментував тоді голова УІНП Антон Дробович.

ДОВІДКА «Дня»

Монумент «Легендарна тачанка» відкритий 27 жовтня 1967 року на честь 50-річчя Жовтневого перевороту, присвячений боям на Каховському плацдармі 1920 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати