Євангеліє в барвах...
У Музеї І.Гончара відкрилася виставка іконописної майстерні «Небо на Землі»Для тих, хто цікавиться не лише стародавньою антикварною іконою, а й творами сучасних художників-іконописців, у Музеї Івана Гончара відкрилася виставка «Слава во Вишніх Богу», де представлено близько 40 ікон сімейної майстерні з міста Миколаєва.
Святі отці називають ікону Євангелієм у барвах, а філософи — одним із видів богослов’я. Художники з майстерні «Небо на Землі» переконані в тому, що ікони повинні мати власну духовну силу, тому дуже важливо не копіювати канонічні зображення, що існували століттями, а створити сучасну ікону в авторській інтерпретації, дотримуючись при цьому старовинної технології іконопису.
Майстри використовують натуральні матеріали: дошки з липового і черешневого дерева, паволоку (полотно, яке наклеюють на дошку як основу для живопису), від чотирьох до п’ятнадцяти шарів левкасу, створеного на основі крейди і клею тваринного походження. Фарби виготовляються лише вручну, з компонентів виключно натурального походження, природних мінералів та пігментів, а також яєчної емульсії, до того ж у деяких випадках майстер використовує і такі дорогі матеріали, як, наприклад, бразильський гірський кришталь, африканський малахіт та рідкісні мінерали керченіт та чорний турмалін, що видобуваються на території України, для деяких образів використовують техніку сріблення і золочення.
Куратор виставки «Слава во Вишніх Богу» Марія ПАВЕЛКО розповіла для газети «День» про те, як виникла майстерня і як працюють художники сьогодні:
— 2014 року ми святкуватимемо десятиріччя нашої майстерні, ідея виникнення належить нашому другові, духовному отцеві Михаїлу Шполянському. Ми вирішили присвятити себе іконописові і зібрали команду однодумців. Cьогодні в ній працюють Ксенія Глєбова, Наталя Соболєва, Костянтин Самойленко, Катерина Цирулік, Сергій Помян, Марія Павелко, ідеолог і керівник — отець Сергій Павелко. Усі художники вважають своїм основним завданням пошук нової іконописної традиції при створенні сучасного іконописного образу, прагнучи до того, аби ікона надихала на молитовний діалог.
Я хотіла б звернути увагу відвідувачів виставки на серію ікон «Символ віри». Ми майже рік готували цей проект, давно планували показати його публіці, але за збігом різних обставин нам вдалося виставити його лише зараз.
Споконвічно ікона має кілька функцій — від молитовної, тобто спілкування людини з Богом, до дидактичної, у тих образах, де має місце візуальна розповідь на тему євангельських сюжетів. У серії «Символ віри» ікона подає догмати церкви, викладені на Першому і Другому Вселенських соборах. У принципі, на мій погляд, «Символ віри» навіть не можна назвати циклом ікон, тому що в циклі кожен образ самостійний. А тут усі частини дуже тісно пов’язані між собою текстом молитви «Символ віри». На створення «Символу віри» художників надихнув отець Сергій Павелко, він вважав, що дуже важливо написати ікону на цю тему, і справді, сьогодні ми бачимо, як «Символ віри» став перлиною і гордістю нашої майстерні.
Побачити миколаївську сучасну ікону зможуть і студенти, оскільки відкрилась іще одна виставка в червоному корпусі Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, яка називається «Возвеселімося всі разом нині». Організатор проекту Олексій Доля наголошує на важливості проведення виставки сучасного іконопису для молоді, в ім’я пошуку відповідей на одвічні запитання: «Хто я?», «Для чого живу?». Організатор виставки і художники з майстерні «Небо на Землі» переконані, що саме так здійснюється пошук своєї ідентичності, яка усвідомлюється завдяки зверненню до духовної природи людини.
Виставка іконописної майстерні «Небо на Землі» в Музеї І.Гончара триватиме до 20 січня 2014 року.