Зацвіте сакура на острові Кохання
Переселенці з Криму разом з громадою волинського села відроджують старовинний дендропаркЗалишки цього колись розкішного панського парку видно з вікна будинку, в якому вже кілька років мешкають переселенці з Криму Валерій ПОЛІЩУК і Геннадій ЧУДНОВЕЦЬ. Дивлячись на квітучий земний рай, який вони створили на місці свого тимчасового, як здавалося спочатку, помешкання, треба було сподіватися, що настане час, коли вони звернуть увагу і на старий парк. І в Дольську вже відбулося дві толоки з благоустрою в тутешніх хащах. На першу прийшло 15 чоловік, на другу — вже 30. У Дольську знають потенціал переселенців, завдяки яким і озеро в селі почистили, а минулого літа на його березі відбувся перший на Волині сільський етнофестиваль «Єдина родина».
У Дольську, що в Турійському районі, Валерій і Геннадій, обоє колишні мешканці Ялти, поселилися після окупації Криму. Це село — мала батьківщина Валерія, звідси його мама (а батько з сусідніх Перевалів). У Дольську з часом стали... фермерами, їхню розсаду навесні розкуповує вся округа. Старе приміщення пункту штучного осіменіння на території колишнього колгоспу, яке отримали для тимчасового проживання, змінили невпізнанно, а разом з тим — розширили межі села і утворили нову тут вулицю, Кримську. Дольськ же цікавий не лише тим, що має хороші рекреаційні можливості (тут аж 5 озер), а й своєю історією. Валерій розказує, як бабуся, що недавно померла у віці 90 років, розказувала їм про розкішний маєток Фредеріка Мошинського. Польського маршалка, відомого діяча Речі Посполитої, генерал-майора польської армії, посла Сейму... Палац стояв на березі озера, дендропарк, який за красу називали «волинською Венецією», займав 75 гектарів, збоку від замку стояла сторожова 35-метрова вежа... Був ще і так званий «білий міст», який вистояв у Другу світову, але після неї підприємливі селяни його розібрали. «Система каналів, якою був «порізаний» дендропарк, збереглася до наших днів! Це рукотворні рови глибиною до трьох з половиною метрів, правда, зараз на два з половиною метри вони затягнуті мулом, — каже Валерій. — Парк мав 9 островів, ми ж наразі почистили лише один».
У ДВАДЦЯТИХ ЧИСЛАХ БЕРЕЗНЯ НА БАГАТЬОХ ЯПОНСЬКИХ ОСТРОВАХ ПОЧИНАЄТЬСЯ СЕЗОН МИЛУВАННЯ САКУРОЮ. ЧЕКАЄМО НА ТАКИЙ СЕЗОН І В ДОЛЬСЬКУ! / ФОТО РЕЙТЕР
Слухати його розповідь про краще майбутнє дольського парку — просто втіха. Так і бачиш ці острови, найбільший із яких займає 50 соток, він у панські часи мав газон смарагдового кольору з високими на квітниками. На островах були альтанки у формі... грецьких храмів. На тому острові, який мешканці Дольська вже почали розчищати, в альтанці відбулося одруження когось із панів. Тому його називають островом Кохання, хоча, розказує Валерій, була й інша його назва — острів Гусячий, бо котрийсь із панів ніби розводив там домашню птицю. Зацвіте на острові Кохання (буде таки островом Кохання!)... сакура, яку Валерій і Геннадій вже прищепили на дикій черешні, що тут росте. Висаджують... медунки та інші дикі первоцвіти, аби острів «зажив». А на осінь висадять тюльпани, хризантеми, нарциси, якими готові поділитися мешканці Дольська, розсадять дикий виноград. «Якби нам хто подарував гліцинію, — мріють, — вона в Ялті на кожному кроці росте і така красива! І тут би краси додала! Але ж така дорога...» А коли очистять усі канали, пустять ними човни для прогулянки...
ФОТО ОЛЕНИ ЛІВІЦЬКОЇ
Заради втілення своїй мрій і мрій Дольська переселенці (а так їх називатимуть, певно, ще довго, не зважаючи на те, що вжилися тут і обжилися) створили громадську організацію «Смарагд Волині». Відродити «волинську Венецію» можуть допомогти і всі охочі (рах.26008300717224, ЄДРПОУ 41896893, ЗКПО 41896893, МФО 303398 ВОУ АТ «Ощадбанк» м. Луцьк, призначення платежу: Благодійний внесок на дендропарк). Наразі Валерій і Геннадій збирають кошти на мотопомпи, щоб очистити канали від мулу. Мають 3 тисячі гривень, треба 10 тисяч. «Люди допомагають, — каже Валерій. — Прийшли на толоку зі своїми бензопилами, порвали три цепи,15 літрів бензину витратили... Правда, і ми наварили 22 літри кулішу!»