Перейти до основного вмісту

Життя із «залізом»

Хто і чому сьогодні ходить до тренажерних клубів
07 серпня, 00:00

Як стверджує Костянтин Шиян — лікар квантової медицини і за сумісництвом вже більше десяти років великий шанувальник бодібілдингу, 80% тих, хто приходить до клубу і починає там серйозно займатися — це люди з комплексами. Худі, низькорослі, просто невпевнені у собі. Багато хто, як і Костянтин, приходить туди після армії, де вже отриманий початковий запас міцності, щоб займатися бодібілдингом на більш професійному рівні. Але далеко не всі займаються в залах, щоб розкачати своє тіло. Якщо ще років 8—10 тому такі клуби асоціювалися виключно з «братками», які «тягали» залізо, щоб потім легше було «пику набити», то сьогодні серед відвідувачів клубів можна зустріти і банківських працівників, і юристів, і лікарів. У першій половині дня — великий наплив жінок. Як правило, це дружини бізнесменів або інших небідних людей. Їхні чоловіки — навпаки, вважають за краще приходити увечері, після робочого дня. Вони займаються не бодібілдингом, а швидше фітнесом для збереження хорошої спортивної фігури. Останнім часом на клуби стали більше уваги звертати студенти. Здоровий спосіб життя став модним, а молодь до моди сприйнятлива.

ЦІНИ

Попит породжує пропозиції, і ціни на послуги в тренажерних залах іноді «зашкалюють». Середня комерційна вартість одного відвідування (ненормованого за часом) 200 гривень. Вранці трохи менше, до вечора — більше. Можна купити і абонемент. З ним заняття будуть коштувати на 15—20% дешевше. А якщо поставити перед собою мету, то цілком реально знайти зал, де ціни будуть зовсім низькими. 60 гривень за триразове відвідування — ціна, погодьтеся, цілком прийнятна. Правда, в цих залах стоять вітчизняні тренажери, такі як «ФІС», але, за твердженням знавців бодібілдингу, вони абсолютно нічим не відрізняються від західних аналогів. Поширена і система корпоративних абонементів, які купує фірма для своїх співробітників. Ця послуга також дешевша.

ТРЕНЕР

При цьому головні вимоги до гарного залу — це його чистота, комфортабельність, наявність душу, кваліфікованого тренера і в ідеалі — дитяча кімната. Це дорогі задоволення для власників клубів, але в результаті саме завдяки цим чинникам клуб успішно функціонує. Все це приваблює людей, які, заплативши чималі гроші, не будуть розбиратися, чому в підвал, де знаходиться зал, не провели, наприклад, душ, вони просто змінять клуб. Тренер і дитячі зали — це вдало перейнята практика аналогічних клубів на Заході. Останні потрібні і з метою безпеки, адже багатьом ні з ким залишити дитину вдома, і вони беруть їх у зал, а там варто загавитися — і наслідки для чада можуть бути дуже плачевними. У клубі багато що залежить від тренера. Адже буває так, що людина регулярно відвідує тренажерний зал, а місяців через два-три, не помітивши явних поліпшень фізичних кондицій, просто кидає заняття. Послуги тренерів іноді входять у вартість разового відвідування, іноді за них треба платити окремо. Але все одно затрачені кошти компенсуються. Адже гарний тренер не тільки порадить вам, як правильно розрахувати навантаження, але і як правильно харчуватися, підкаже різні нюанси, без яких ефективні заняття неможливі. Наприклад, за дві години до тренування краще утриматися від їжі та нікотину. Перше не дозволить вам набирати достатню м’язову масу, а буде лише спалювати калорії вже прийнятої їжі. А цигарки поєднувати з тренуваннями дуже погано для серця. Як, втім, і алкоголь, він глушить зростання маси. Самі заняття в тренажерному залі передбачають здоровий спосіб життя, тим більше, це частіше за все збiгається з бажанням відвідувачів. За нього вони і гроші платять.

ЇЖА

А стосовно їжі можна сказати, що якоїсь шкідливої для заняття бодібілдингом немає. Наприклад, меню відомого в колах культуристів Віктора Річардса складається зі ста яєць, двадцяти курячих грудинок, гір рису та макаронів на день. До речі, макарони, як не дивно, навіть корисні для заняття бодібілдингом. Це довгограючі вуглеводи. Взагалі, роль харчування для цього спорту виходить на перший план. Адже організм «росте» не коли тренуєшся, а коли відпочиваєш, відновлюєшся. Звичайно, є і спеціальні дієти, розроблені західними фармакологами, які сприяють зростанню м’язової маси. До речі, Костянтин переконаний, що скидати вагу за допомогою дієт, до чого схильні жінки, — неефективно. Адже коли сідаєш на дієту, то для організму це серйозний стрес. І потім, після того, як дієта закінчується, задоволений організм дуже швидко набирає попередню вагу, «дорвавшись» до улюблених тістечок і відбивних. Кращий спосіб схуднути — рівні фізичні навантаження. Не обов’язково з надвагою.

НЕБЕЗПЕКИ

Взагалі, за рік можна набрати і десять, і двадцять кілограм м’язової маси. Особливо, якщо організм молодий. Але тут і головна небезпека. В ейфорії можна «по-стахановськи» перевиконувати план і піднімати критичну для організму вагу. І це вмить позначиться на здоров’ї. Пупкова, пахова, спинна грижі одні з найпоширеніших захворювань культуристів. Щоб цього не допустити, дуже важливо, повторюся, займатися індивідуально з тренером, який органічно скоректує зростаючу потужність організму і направить її в правильне русло.

АНАБОЛІКИ

Говорячи про бодібілдинг, не можна обійти тему «страшних і жахливих» анаболічних стероїдів. Насправді, не такий страшний чорт, як його малюють. У малих дозах вони навіть корисні, особливо для людей, старших за тридцять — для підтримки гормонального дзеркала. В Америці, наприклад, стероїди випускають у вигляді пластиру. Наклеїш такий — і гормони підживлюються. Це все цілком легально і не заборонено. Але, звичайно, як і будь-які ліки, у великих дозах анаболіки можуть тільки зашкодити. Побічні ефекти від безрозсудного споживання, наприклад популярного «Декадероболіну», який колють навіть дітям, можуть призвести до невиліковних захворювань. Ви, можливо, пам’ятаєте фільм «Бійцівський клуб», де один із героїв був колишнім культуристом і хворів на рак яєчок. Це все дійсно реально, але тільки якщо перевантажувати організм «кінськими» дозами, які перевищують допустиму норму в сотні разів. При терапевтичній дозі яких-небудь стероїдів у 100 мг. на тиждень деякі ухитряються доводити цю цифру до декількох тисяч мг. До речі, припинення вживання таких препаратів одразу позначається на масі організму. Припинення систематичного їх використання призводить до раптового падіння маси. І якщо Костянтин, який взяв паузу в тренуваннях після народження сина, схуднув на 10 кг (при тому, що він «натурал», тобто не споживач стероїдів), то серйозно «сидячий» на фармакології атлет може запросто скинути кілограмів 20—30. Але ж так не хочеться! Ось і доводиться вживати допінг.

І ПРОСТО ЗАДОВОЛЕННЯ

Клуб, крім іншого — це і спосіб життя. Люди приходять, займаються, говорять як на професійні теми, обговорюючи нові тренажери і взяті ваги (як мисливці — впольовану дичину, а рибаки — улов), так і спілкуються на буденні. Адже відвідувачі дійсно найрізноманітніших професій. Можна навіть взяти невелику юридичну і медичну консультацію. Костянтин розповідав смiшний випадок. Колись він познайомився з людиною, з якою товаришує і тепер. Тоді він був на вершині форми, коротко підстрижений для зручності і на насторожене запитання про рід занять відповів: «Денис, я не бандит, а лікар. Займаюся квантовою медициною і мануальною терапією». До речі, тренажерний зал йому допомагає і в роботі. По-перше, на підсвідомому рівні пацієнт піде швидше до фізично розвинутого лікаря, адже йому можна довірити вставити і хребець, який випав, і взагалі обговорити проблеми, бачачи професійний підхід до здоров’я. До того ж йому підкажуть правильну дієту, «правильний» вид спорту. Наприклад, Шиян рекомендує велотренажер і не вітає бігові вправи через ускладнення на попереку. А про те, що культуристи дуже професіонально підходять до справи, можна судити вже хоч би по одному знайомому Костянтина — той поїхав до США і декілька років працював масажистом у команді НБА, куди, як ви розумієте, аби-кого не беруть.

Зараз Шиян планує відкрити власний зал. Найголовніша проблема, як водиться, фінансова. З одного боку — можна знайти досить дешеву площу в спальних районах, але вона навряд чи в найближчі роки окупиться. Але все одно Костянтин переконаний, що справа ця перспективна. Куди там Заходу, де на тренажерні зали давно поголовне захоплення. Ось і наш північний сусід також зрозумів всі їх переваги. Росія зараз переживає справжній бум на тренажерні зали. Людей треба просто зацікавити, адже бодібілдинг — це не лише спорт, навіть не хобі, а справжня любов.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати