Другий крок у правильному напрямку
В Раді створили дві робочі групи, які перевірять законність приватизації енергетичних та промислових об’єктів
Дніпропетровський губернатор Ігор Коломойський зробив важливий публічний крок. На засіданні спеціальної контрольної комісії парламенту з питань приватизації він закликав депутатів розпочати процес перегляду результатів торгів держмайном, щоб повернути країні незаконно вкрадене.
На його думку, починати треба з «Укррудпрому», який продали за ціною на порядок меншою від реальної вартості об’єкту. За словами Коломойського, для цього писали спеціальний закон під Пінчука, але зрештою головним вигодонабувачем стали компанії Ахметова. «Вони готували закон під себе. Тобто у нас грають у футбол всі, а виграє Німеччина. У приватизації беруть участь всі, а купує виключно Ахметов», — пояснив Коломойський. Дніпропетровський губернатор пообіцяв розповісти детальніше про ці торги, бо він також став їх беніфіціатом. А якщо з’ясуються якісь порушення при придбанні державні активів (і ним в тому числі), то Коломойський погодився віддати ці акції державі.
Він також додав, що саме через знання історії та особливостей української приватизації загинули двоє колишніх голів Фонду державного майна. «Ось ці тенденції, які відбулися з Валентиною Семенюк і з Михайлом Чечетовим, нехай міліція розслідує, але я вважаю, що це як мінімум доведення до самогубства. Тому що вони якраз знали всі секрети приватизації. Більш того, Семенюк збиралася бути свідком в англійському суді (зараз у Лондоні розглядається судовий спір між Віктором Пінчуком і Коломойським. — Авт.) на моїй стороні», — підкреслив Дніпропетровський губернатор.
БЕЗ СЛІВ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Тож Ігор Валерійович зробив другий крок у правильному напрямку — закликав до наведення ладу у приватизації. Перший стосувався його приходу на посаду губернатора і недопущення поширення у Дніпропетровській області сепаратистських настроїв.
Озвучена ним ідея знайшла підтримку в депутатів. Як розповіли «Дню» після засіданні учасники спеціальної парламентської контрольної комісії з питань приватизації, в підсумку вирішили створити дві комісії. Перша розслідуватиме приватизацію об’єктів «Укррудпрому», а друга — об’єктів в енергетичному секторі (обленерго, генеруючих компаній та облгазів). Першу комісію запропонували очолити заступнику голови спеціальної контрольної комісії парламенту з питань приватизації, народному депутату від БПП Павлу Різаненко, а другу — депутату «Самопомічі» Вікторії Войціцькій.
«Я скоріш за все погоджуся. Мені це цікаво. Я займався металургією. Маю досвід і розуміння, що відбувалося тоді», — говорить у коментарі «Дню» Павло Різоненко. За його словами, раніше бували ситуації, коли держава продавала цікавий бізнес-актив, умовно, за 50 мільйонів доларів, тоді як реальна вартість об’єкту становила в десяти разів більше. Різоненко повідомив, що результати роботи його групи заплановано заслухати вже у квітні. Які практичні наслідки це матиме для нинішніх власників об’єктів, які перевірятимуться? Якщо комісія виявить порушення приватизаційного законодавства, пояснює депутат, то Комісія звертатиметься до органів виконавчої влади, Фонду держмайна, КМУ, прокуратури, аби в судовому порядку зафіксувати їх. «Якщо в судовому порядку встановлять, що приватизація відбувалася не законно, тоді є підстави повертати це майно державі, але на платній основі. Держава буде забов’язана повернути сплачені за нього гроші», — говорить він. На думку Різоненка, у світі є два підходи до таких ситуацій: або об’єкт повертається державі, або власник доплачує в бюджет різницю.
ПУБЛІЧНІСТЬ НА КОРИСТЬ. ТАКОГО КОЛОМОЙСЬКОГО МИ РАНІШЕ НЕ ЗНАЛИ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА
«Це абсолютно правильна ідея. І мені цікаво, яким чином депутати будуть її уникати і пояснювати, чому вони не можуть підтримати таку ініціативу», — говорить «Дню» народний депутат від «Батьківщини», член парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Ігор Луценко.
Чи не відкриє перегляд результатів приватизації 1990-х скриньку Пандори?
«Реприватизація — це не позитив для України, бо вона понижує інвестиційну привабливість країни... Ні в одній країні такі ініціативи не закінчуються нічим позитивним.», — так прокоментував «Дню» результати засідання парламентської комісії міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус.
Натомість Ігор Луценко вважає, навпаки. На його думку, перерозподіл сьогодні однозначно потрібен. «Повернення державі «Криворіжсталь» — це також був перерозподіл. Але бувають перерозподіли на прозорих принципах і не на прозорих. Наша задача — зробити прозорі принципи», — пояснює він. Луценко відкидає той варіант, що все зведеться до розбірок між окремими олігархами. «На засіданні домовленість була така, що створюється слідча комісія по «Укррудпрому», але одночасно вона займається й «Укрнафтою» (виплатою дивідендів, видобутком та продажем нафти і газ). Адже Коломойський стверджує, що держава (в особі «Нафтогаз України») багато винна «Укранафті», а держава каже зворотне. Ця тимчасова слідча комісія має розібратися у цьому спорі і з’ясувати наскільки державна власність ефективно управляється», — підкреслив він.
Тож після такої сильної подачі Коломойського депутати зважились розворушити бджолиний вулик української приватизації. Що з цього вийде? На перший погляд, цілком очевидним є той факт, що в полі аналізу опиняться активи всіх великих олігархів, які завдячують своїм статкам приватизації 90-х і творцям тіньових схем. Хто першим може опинитися під лупою правоохоронців стане вже зрозуміло в квітні. Як розповіли учасники спеціальної контрольної комісії парламенту з питань приватизації, висновки обох груп очікується заслухати в квітні.