«Кримський вузол»
Усі розсудливі люди не повинні допустити реалізації російської схеми на півострові — експерт![](/sites/default/files/main/articles/27022014/1kar97.jpg)
Поки в Києві новоспечена влада, що зайняла владні кабінети після неймовірних зусиль і жертв людей, ділить портфелі, під прямою загрозою — територіальна цілісність держави. Йдеться про Крим. Природно, нагнітати ситуацію не варто, однак й недооцінювати її в жодному разі не можна. Потрібні ухвалені рішення для всіх. Рішення, які знімуть напругу і врегулюють протистояння.
Тому, що сьогодні відбувається на півострові, є декілька причин.
Перша. Системно Кримом протягом 23-х років ніхто в Києві не займався. Ситуацію фактично пустили на самоплив. Адже нічого серйозного не було зроблено ні в економічній, ні в соціальній, ні в інформаційній, ні в гуманітарній політиці.
Друга. Події останніх місяців в Києві ще більше загострили ситуацію. Євромайдан в Криму більшістю інакше як виступ екстремістів або фашистів, яких все підпалюють і громлять, не сприймався. Плюс, звичайно, «в усьому винен Захід, який спонсорує опозицію». Але для цього є всі причини — російські канали. Пропаганда велася і ведеться на повну катушку.
Третя. Адже недарма севастопольський «Беркут», який «зачищав» столичний майдан із звірячою мстивістю, зустрічали в місті як героїв, з квітами. Однак Президент, якого так завзято захищали, втік. Причому ганебно. Де він? Немає відповіді. Ну а як поводиться нова влада — це лише олія у вогонь. Чого варте одне мовне питання, з якого розпочав свою роботу парламент. Цей закон і так не працював у практичній площині, навіщо було його чіпати, не маючи альтернативи?
Але це не все. Низка дій, які здійснюються сьогодні владою, викликають роздратування не лише в Криму, а й у всій країні. Не за це люди віддавали життя. Наприклад, учора в.о. президента України Олександр Турчинов видав кілька десятків указів, що стосувалися кадрових питань. Більшість чиновників Адміністрації президента були звільнені. Але не всі. Турчинов підписав указ про призначення заступника глави АП Олега Рафальського тимчасово виконуючим повноваження глави АП. Про останнього говорять не інакше як про «людину Медведчука», а також наближеного до Льовочкіна й Волкова. Приїхали.
Як бачимо, накладається дуже багато проблем. І замість того, щоб швидко сформувати уряд (опозиція мала бути до цього готовою, якщо вона так довго прагнула влади) й негайно реагувати на виклики, нова влада займається кулуарними суперечками й розподілом владного пирога. Невдоволення громадськості, Майдану поки плутає карти Турчинову та його оточенню.
Цією всією ситуацією, звісно, користуються в Кремлі, де влада вустами певних політиків ніколи не приховувала своїх поглядів щодо Криму й тим паче Севастополя. Чимало експертів заговорили про абхазько-осетинський сценарій для Криму: після геополітичного програшу Кремля в Києві Путін обов’язково скористається ситуацією в Криму, щоб дестабілізувати ситуацію, а далі по ланцюжку — ескалація конфліктів у всій країні.
У такі моменти дуже важливо не нагнітати ситуацію й мобілізувати всі здорові сили в країні для розв’язання проблеми. Тут і відповідальність журналістів, і громадських діячів, і головним чином політиків. Сьогодні дуже важливі професійні рішення. Які дії робляться центральними органами безпеки?
За нашою інформацією, новий глава Служби безпеки України Валентин Наливайченко одразу після призначення впритул зайнявся питанням Криму. У в.о. президента Турчинова днями відбулася нарада з керівниками силових міністерств і відомств з цього ж питання. «День» звернувся до експертів, які, знаючи ситуацію не за чутками, поділилися своїм баченням вирішення «кримського питання».
«ГОЛОВНУ РОЛЬ ПОВИННІ ЗІГРАТИ СБУ ТА ГРУПА ПАРЛАМЕНТАРІЇВ ІЗ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ УКРАЇНИ»
Андрій КЛИМЕНКО, голова Ради Таврійського інституту регіонального розвитку, головний редактор порталу BlackSeaNews, Ялта:
— На кримського прем’єра Анатолія Могильова тиснуть, щоб він написав заяву про відставку. Наскільки я розумію, цей тиск здійснюється з боку великої групи депутатів Верховної Ради Криму з числа так званої «кримської еліти», яка бачить у цьому можливість отримати пости, міністерства, комітети тощо. Достовірно відомо, що у Верховній Раді Криму в ніч на 26 лютого були підготовлені проекти політичних заяв щодо статусу Криму та звернення до Росії з проханням «захистити» Крим. Є повідомлення від наших джерел про те, що сьогодні вночі на аеродром «Бельбек» біля Севастополя приземлилися як мінімум три борти військово-транспортної авіації РФ. У Севастополі проросійські організації блокували Севастопольську держадміністрацію. Є серйозна інформація про те, що проросійські організації в Сімферополі планують атакувати та захопити будівлю представництва президента України в Криму. Є достовірна інформація про те, що проросійські радикальні організації викликали собі на підмогу так званих «козаків» із Севастополя та Феодосії.
Ситуація досить напружена, але на сьогоднішній день усі розсудливі люди працюють на зрив сесії Верховної Ради Криму. Мої джерела говорять про те, що після засідання силовиків у Києві щодо ситуації в Криму, було все мобілізовано на підтримку конституційного порядку.
Я аналітик з дуже великим стажем і вмію читати і бачити процеси, що відбуваються. Я переконаний: те, що сьогодні коїться в Криму, — це схема. Вона застосовувалася 2008 року перед «олімпійською війною» в Грузії. Сценарій відбувається один до одного. З людьми, які виконують запущений алгоритм, розмовляти немає про що. Вони не угодоздатні, вони учасники діючої технології. Тому думаю, що тут головну роль повинні зіграти Служба безпеки України і група парламентарів із числа народних депутатів України, наприклад, на чолі з Борисом Дейчем, який завжди займав здорову і виважену позицію.
Багато сказано про те, що в України, на жаль, ніколи не було чіткої позиції та політики не лише щодо Криму, але й узагалі щодо російськомовних громадян України. Дуже добре, що почалися зрушення. Я дуже радий, що сьогодні львів’яни проводять акцію — розмовляти російською мовою (більше про акцію читайте на стор. 2 — Ред.). Я дуже радий, що Олег Тягнибок виступив із телевізійним зверненням до російських громадян України. Але зараз, коли йде стрімкий революційний процес, довготривалі схеми не працюють. Але коли процес заспокоїться, звичайно, потрібно говорити про те, про що почали говорити лише зараз. Люди злякані, вони дивляться російські канали. Йде сценарій розпалювання, нагнітання. Зараз найголовніше завдання для всіх — не допустити абхазько-осетинського сценарію в Криму, і особливо в Севастополі. Там ситуація гірша, ніж у Сімферополі. Після декількох діб моєї роботи і сотень моїх друзів по якійсь комунікації, можу сказати тільки так: роби, що можеш, а буде, як буде.
* * *
У прес-службі Севастопольської міської державної адміністрації на прохання прокоментувати ситуацію в місті відповіли, що станом на зараз (полудень 26 лютого) офіційної позиції немає: «Всі зайняті роботою». Чи можна знайти вихід із ситуації та порозумітися, «День» запитав також у авторитетних мешканців Севастополя.
«ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ ДУМКИ УСІХ РЕГІОНІВ»
Маргарита ЛИТВИНЕНКО, голова Ради громадських екологічних організацій Севастополя:
— Із Севастополем потрібно рахуватися. Всі депутати Верховної Ради сьогодні мають зрозуміти, що не можна не помічати Севастополь, не можна розмовляти із ним мовою ультиматумів. Треба рахуватись з усіма громадянами України. Натомість ми бачимо, що зараз Верховна Рада реагує лише на вимоги мешканців західних та центральних областей. Історія склалася так, що у місті мешкає багато військових, російськомовних людей, людей, які мають російське громадянство, тому захист Росією своїх громадян — цілком реальний розвиток подій. Для того, щоб цього не відбулося, потрібно враховувати думки усіх регіонів. Україна зобов’язана чути Севастополь і рахуватися з ним.
«ВИХІД ІЗ КРИЗИ — ПОШУК КОМПРОМІСІВ»
Тетяна ВАКУЛОВА, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Севастопольського міського гуманітарного університету:
У будь-якій державі мають діяти закони. Сьогодні закон має стати мірилом усіх речей. Вихід із кризи — пошук компромісів. Діалог можливий, за умови, що влада країни рахуватиметься з усіма регіонами і буде враховувати їхню думку.
«БУДЬ-ЯКА ВЛАДА МАЄ РАХУВАТИСЯ З ТИМ, ЩО ТУТ ПРОЖИВАЄ РОСІЙСЬКОМОВНЕ НАСЕЛЕННЯ»
Ольга АВЕР’ЯНОВА, заступник директора з виховної роботи школи №22, історик:
— Севастополь — це місто, в якому проживає російськомовне населення, а також громадяни Росії. Так склалося історично. Будь-яка влада має рахуватися з цим і враховувати всі точки зору: людей, які мешкають у різних регіонах країни. Якщо такого не відбувається, починається спротив. Зараз загострилися всі гострі кути... Як їх подолати? Жоден експерт не дасть відповіді, адже це питання є вкрай складним і потребує вирішення, проте, це може тривати не день і не два, це може тривати тижні і місяці, якщо не більше. Чим це завершиться, я думаю, знає лише Бог.
«ВВАЖАЮ ЗА ПОТРІБНЕ... НАМ НІЧОГО ДІЛИТИ»
Ігор КАБАНЕНКО, адмірал, екс-первый заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України (facebook.com):
— Стежу за ситуацією в Криму і Севастополі. Градус напруги підвищується. Індикатори конфліктності нестримно поповзли вгору. У другій половині дня сесія ВР АРК — йде сильна «підкилимна гра» (26 лютого. — Ред.), щоб розгойдати ситуацію. Використовуються різні способи і методи впливу на людей. У Севастополі посилилися пересування підрозділів ЧФ РФ.
Вважаю за потрібне:
1. Негайно направити повноважну політичну делегацію до Криму для розв’язання ситуації. Зволікання неприпустиме. Заявами з Києва нічого не вирішити. Потрібно діяти на місці.
2. Відновити роботу спеціальних служб і МВС в Криму. Це не просте завдання, але без цього нічого не вийде. Аж до направлення керівного і оперативного складу з Києва з відповідними повноваженнями.
3. Збройним силам України відстежувати ситуацію, мати адекватний потенціал стримування. Не піддаватися на провокації.
4. Включити медіа-ресурс з розвінчання фальсифікацій і подолання фобій — революція була проти авторитаризму, корупції і беззаконня влади, а не проти простих людей, не проти представників російськомовного населення Криму і Севастополя. Нам нічого ділити.
«У КРИМУ ФАКТИЧНО ПЕРЕДВОЄННА СИТУАЦІЯ»
Валентин БАДРАК, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння:
— На політичному й дипломатичному рівні необхідне термінове звернення до держав, які дали гарантії Україні 1994 року під час Будапештського саміту (США, РФ та Велика Британія), — про негайне проведення міжнародної 4-сторонньої конференції з українського питання. Мета — добитися від держав-гарантів підтвердження даних зобов’язань, обіцянки Росії відмовитися від підготовлюваного силового сценарію й припинення безконтрольного переміщення військових підрозділів територією України.
Крім того, необхідні оперативні дії Міністерства закордонних справ і СБУ, щоб завадити появі на території України екстремістки налаштованих російських громадян, зокрема представників російської влади. Доцільне відповідне офіційне звернення до керівництва Росії.
На рівні роботи СБУ доцільно терміново робити блокувальні дії по відношенню до людей або організацій усередині Української держави, які висловлюють ідею розколу України й необхідності приєднання Криму до Росії.
Що стосується ЗСУ, то на цьому етапі доцільно привести в підвищену бойову готовність усі високомобільні десантні частини, підрозділи морської піхоти, спецназу ГУР МОУ, підрозділи армійської й військово-транспортної авіації.
Парламенту доцільно офіційно констатувати ознаки опрацювання керівництвом Росії силового втручання. Зважаючи, що загроза силового сценарію з боку Росії може бути реалізована лише за умови готовності розвиненої інфраструктури проросійських організацій на території Криму. Тому парламенту є сенс у терміновому порядку визначити, які заяви й дії антиукраїнськи налаштованих політиків і громадських діячів можуть кваліфікуватися як «спрямовані на підривання державності й недопустимими» — з метою негайного блокування конкретних осіб і груп людей, готових виступити проти цілісності Української держави.
Слід нагадати, що, покладаючись на поправку до воєнної доктрини 2009 року, адміністрація президента Путіна демонструє готовність не прогавити момент і здійснити заходи жорсткої дії на Україну. Події здійснюються на тлі чітко координованої російськими спецслужбами інформаційної війни російського керівництва проти українського народу. Головним завданням Росії наразі стало привернення на свій бік якомога більшої кількості людей, які мають в Україні певну політичну вагу або можуть створити суспільний резонанс.
Лише негайні дії сьогодні й зараз можуть стати запорукою стабільності й безпеки!
«У 1995 РОЦІ СИТУАЦІЮ ВДАЛОСЯ ВРЕГУЛЮВАТИ ЗАВДЯКИ ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ ЄВГЕНА МАРЧУКА...»
Володимир ПРИТУЛА, політичний експерт:
— У 1995 році ситуацію з проявами сепаратизму завдяки професіоналізму керівника служби безпека Євгена Марчука вдалося врегулювати, і українська влада змогла домогтися і відміни конституції і припинення діяльності президента Мєшкова. На жаль, сьогодні ситуація складніша: з одного боку, немає настільки професійних органів безпеки, з іншого боку, розформовані органи державної влади, які теж мають на Константинова особисто і на кримську Верховну Раду дуже мало впливу. Тому це відкрило їм дорогу до використання сепаратизму у власних цілях, щоб прикривати свої інтереси і убезпечитися від покарання за ті зловживання, які здійснювалися протягом президентства Віктора Януковича.
Щодо виступу кримських татар — ситуація в Криму повторюється із ситуацією в країні, коли колишній президент Янукович «закручував гайки», тиснув на людей. Приблизно те ж відбувається зараз у Криму стосовно кримських татар з боку влади — повне ігнорування їхніх інтересів, тиск, провокування розколів, ігнорування їхніх культурних та економічних потреб. Ця пружина мала коли-небудь вистрілити. Ці величезні мітинги і зіткнення, що відбуваються зараз, сподіваються, будуть мінімумом для кримського суспільства і влади, які мають зрозуміти, що ми всі кримчани, і треба один до одного ставитися по-людськи, з повагою. Влада має бути владою для всіх. Тому кримська влада має негайно розпочати широкий діалог з різними міжетнічними групами. Цьому має сприяти і це має стимулювати центральна влада. Крім того, центральна влада має взяти на себе зобов’язання вирішити ті кримськотатарські проблеми, які мають вирішуватися на законодавчому рівні.
«УКРАЇНА ВІДСЬОГОДНІ РЕГУЛЯРНО ІНФОРМУЄ РАДУ БЕЗПЕКИ ООН ПРО БЕЗПЕКОВУ СИТУАЦІЮ В КРИМУ»
Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО, голова Служби безпеки України:
— З сьогоднішнього дня СБУ через МЗС та наше постійне представництво при ООН регулярно інформуватиме офіс Генерального секретаря ООН та держави-гаранти територіальної цілісності і незалежності України, насамперед Росію та США, про розвиток ситуації в Автономній республіці Крим. Для національної безпеки України важливо, що усі країни-члени Ради Безпеки ООН, а це Росія, США, Велика Британія, Франція та Китай, є гарантами територіальної цілісності України. Усі вони підтримують виключно мирний розвиток подій. Звертаюся до Спеціального посланця Генсека ООН, щоб усі можливості ООН по постійному моніторингу безпекової ситуації на території Автономної республіки Крим в Україні здійснювалися в цілодобовому режимі. Гарантії територіальної цілісності та недоторканності України - базовий чинник для вирішення усіх безпекових питань в нашій державі за сприяння Організації Об’єднаних Націй.