Парламентський клінч
Пошук вирішення ситуації в Раді триває. Поки що безуспішно
Віктор Янукович погодився зустрітися з лідерами усіх фракцій. «Президент дав згоду на проведення зустрічі за участю лідерів парламентських фракцій. Янукович зазначив, що він готовий внести зміни до свого робочого графіку на поточний тиждень», — інформує прес-служба ВР. Утім, можна припустити, що зустріч не відбудеться через особливості вимог опозиції.
Дізнавшись про згоду глави держави, опозиціонери вирішили висунути свої вимоги. Лідер «УДАРу» Віталій Кличко наполягає на необхідності виступу Януковича в парламенті з повідомленням про стан внутрішньої й зовнішньої політики. Потім, на думку Кличка, Президент зможе почути виступи від фракцій і зробити висновки.
Арсеній Яценюк заявив, що на зустрічі треба поставити три питання: «Виконання критеріїв, необхідних для підписання Угоди з ЄС: звільнення Юлії Тимошенко, прийняття рішень щодо одночасного призначення виборів у п’яти проблемних округах та місті Києві разом з іншими достроковими виборами на 27 жовтня; діяльність ЦВК і негайне внесення урядом України до парламенту нового закону про прокуратуру». Також було сказано, що опозиція не скасує акцію «Вставай, Україно!» в Миколаєві, тому зустріч має відбутися будь-коли, окрім 13 червня.
Осторонь лишилася лише «Свобода» — жодних умов вона поки не висувала.
Варто зазначити, що свої поради щодо можливого формату зустрічі висловила й ув’язнена Юлія Тимошенко. На її думку, найефективнішою дискусія була б, якби її зробили публічною — провели круглий стіл за участю лідерів опозиції та Януковича. Однак така ініціатива не була підтримана жодним із лідерів.
Як відомо, робота Верховної Ради знову дала збій. У відповідь на те, що Віктор Янукович звернувся до парламентаріїв письмово (щорічне послання Президента до Верховної Ради), а не біля трибуни в сесійній залі, опозиція знову заблокувала роботу законодавчого органу. Наскільки ефективна така тактика? «Нині це єдиний ефективний механізм», — пояснив «Дню» голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк.
Справді, наскільки показує практика, для опозиції блокування часто приносить результат, але здебільшого тимчасовий, який має ефект піару. Не говорячи про те, що блокування апріорі є антизаконною дією. Стратегічно опозиція програє. Наприклад, під час попереднього блокування опозиційні фракції виставили три вимоги: вибори в Києві, скасування пенсійної реформи, відставка Азарова. Більшість погодилася на них, питання винесли в зал. У результаті всі вони були успішно провалені, головним чином через відсутність ряду опозиціонерів.
Зараз ситуація схожа. Хоча цей тиждень і не пленарний, роботу законодавців у пленарному режимі фактично заблоковано. Опозиція виставила чергові вимоги. «Вимога про виступ Президента — псевдовимога, — коментує «Дню» голова Регламентного комітету ВР, регіонал Володимир Макеєнко. — На зустрічі з Президентом голови фракцій зможуть викласти свою позицію. Але проблема не в тому. У них єдиного кандидата на мера немає, так само немає єдиного кандидата в президенти — вони просто тягнуть час. У нас сесія закінчується 19 липня. Такий розклад було затверджено усіма фракціями спільно. Навіщо вони тоді голосували за цей розклад, якщо зацікавлені в негайному закритті політичного сезону?»
Перша реакція влади на дії опозиції — треба збирати позачергове засідання парламенту, щоб ухвалити необхідні закони. «Згідно з Регламентом, це можливо, каже Макеєнко. — Партія регіонів перемогла на виборах, у нас є більшість, і ми хочемо проголосувати за певні питання. Тим більше, за свою роботу ми отримуємо зарплату. Опозиція ж перешкоджає цим діям. У розвинених країнах, навіть якщо питання здобуло перевагу в один голос, його ухвалюють, хоча інші можуть виступити, висловити пропозиції та зауваження. У нас же фізично не дають працювати. Якщо діяти відповідно до закону, й позачергове, й виїзне засідання мають під собою правову основу й відбуваються згідно з Конституцією та законом про Регламент».
Чи зберуться все-таки регіонали на засідання? «Якщо позачергове засідання відбудеться, Володимир Рибак видасть розпорядження про його проведення. Але я маю сумніви, що воно відбудеться. Цей тиждень депутати працюють в округах і перебувають поза Києвом. Їм потрібно елементарно доїхати», — підкреслює голова Регламентного комітету.
Другий дуже важливий момент, який отримав продовження цими днями, — поява нових «тушок». Ними стали два представника «Батьківщини» — Володимир Купчак та В’ячеслав Кутовий, обрані на 84 та 95 округах (обидва знову — за квотою «Фронту Змін»). Це була відповідь Партії регіонів на дії опозиції з блокування трибуни. Швидше за все, «тушок» видаватимуть порціями. Нинішні «біженці», нагадаємо, не перші й, скоріше за все, не останні («УДАР» та «Свобода» поки що не має перебіжчиків). «Відкрили сезон» депутати Олександр та Андрій Табалови, обрані — перший за списком, другий — на 99-му окрузі. Вони так і не подали заяви на вступ до фракції «Батьківщина». Наступна група у складі чотирьох депутатів вийшла з лав опозиційної фракції в квітні: Олег Канівець (округ №126), Ігор Скосар (57-е місце у партійному списку) та Віталій Немілостівий (62-й номер списку), а також Роман Стаднійчук, який опинився в парламенті через позбавлення мандата Юрія Власенка. Таким чином, за півроку роботи «Батьківщина» втратила вісім депутатів.
«Вони продалися, як політичні проститутки, — обурювався Арсеній Яценюк. — Це — не депутати, а дві потвори, які клялися на Біблії, підписували присягу й казали, що «тушки» мають складати мандати». На запитання, чи йде всередині партії якась робота, щоб запобігти появі нових перебіжчиків, Яценюк у розмові із «Днем» зазначив: «Звісно, йде певна робота — Віктор Янукович дуже активно працює по моїй фракції. Вони вже виділили бюджет у 100 мл. доларів для купівлі депутатів». За словами опозиційного лідера, це відбувається з метою дискредитації партії та його особисто.
На запитання, скільки тушок може бути ще, Арсеній Петрович відповів, що не може залізти кожному в душу, й не знає, скільки ще є покидьків. Утім, позафракційний народний депутат Сергій Міщенко володіє іншою інформацією. «Опозиція блокує Раду з відомих причин, — розповів він «Дню», — заяв депутатів-зрадників було шість, але оприлюднили тільки дві, щоб поступово надавати інформаційні приводи». На думку народного обранця, лідер «Батьківщини» не витримав тесту на чистоту кадрів, адже обіцяв, що нестиме персональну відповідальність за кожну людину, яка опинилася в списку. «У списку перемогли бізнесмени, які платили за власні місця, але всі вони — потенційні «тушки, бо постійно наражаються на тиск влади, правоохоронної та судової системи», — констатував Міщенко.
«Фракція може розпастися на три частини: стійких депутатів «Батьківщини», бізнесовців та тих, хто молиться на Яценюка», — висловив припущення Сергій Міщенко. Незважаючи на інциденти із «тушками», за словами партійного функціонера Олександра Турчинова, об’єднанню бути. «Вороги працюють проти нас, але ми йдемо до нашої перемоги, запорукою якої є єдність», — сказав він. За оцінками експертів, таке об’єднання найбільш вигідне для самого Яценюка, адже це дає йому змогу отримати підтримку Тимошенко на президентських виборах.
«Коментуючи ситуацію з «тушками», потрібно зважати на фундамент цієї проблеми, — говорить Макеєнко. — Чому бізнесмени в опозиції опинилися в прохідній частині, й хто їх туди ставив? Не секрет, що там є ще люди, які можуть піти. Але ж керівництво партії знає, на яких умовах вони брали та в кого. Тепер вони дивуються й розповідають, що їм відомо про виділені кошти з боку влади для того, щоб купити депутатів. Усе це для відволікання уваги. Якби вони не формували свої списки на комерційній основі, такого явища не було б».
За словами позафракційного Міщенка, лист Тимошенко із закликом до об’єднання було надіслано вже давно, однак його не оприлюднили. «Загалом, у «Батьківщини» немає партійної дисципліни. Без жодних узгоджень ухвалюються рішення про проведення акції «Вставай, Україно». Депутати, які не голосували за декриміналізацію статті Тимошенко, відставку уряду Азарова, скасування пенсійної реформи чи пільг, не понесли жодної відповідальності», — констатує Міщенко. «Яценюк має скласти мандат і покаятися. Сказати, що він викинув старих бійців, завів «тушок» і не може бути лідером опозиції. Тоді буде помітно, що є сила, воля, відповідальність», — підсумував депутат.
Так, сьогодні всі атакують Яценюка, й, справді, на ньому лежить основна відповідальність, але хіба тільки на голові фракції? Самі лідери опозиційних партій, які домовлялися про формування єдиного списку Об’єднаної опозиції, ще влітку минулого року заявляли про те, що кожна політична сила має право вето на претендентів. А точніше, — лідери партій. Тому відповідальність мають розділити всі партійні суб’єкти, які утворили Об’єднану опозицію, а також їхні лідери.
Іще рік тому — на початку парламентської передвиборчої кампанії — «День» неодноразово писав про важливість дотримання прозорості списків. Визнання своїх помилок Тимошенко та Турчиновим («тушки» були й у попередньому скликанні), й недопущення їх в майбутньому, мало б поставити крапку в цій історії. Але, як бачимо по нинішній ситуації, висновок не зароблено.