Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Приречені домовлятися...

Що готова зробити опозиція заради євроінтеграції?
20 березня, 09:55

Учора Рада таки запрацювала. Хоча розпочали депутати традиційно. З бійки. На жаль, останнім часом це стандартна картинка з українського парламенту. На цей раз, після того, як лідер фракції регіоналів Олександр Єфремов виступив з трибуни російською мовою і обізвав «Свободу» «неофашистами», опозиція знову заблокувала трибуну ВР. А далі, як вже було сказано, силова розмова. Після консультацій лідерів фракції, народні обранці все ж таки приступили до виконання своїх обов’язків.

З усього видно, що з великим скрипом йде робота в нинішній Раді. В залі відчувається реальне протистояння, до якого явно не була готова провладна Партія регіонів. Опозиція знову ж таки через блокування (до речі, теж метод незаконний) домоглася персонального голосування, що ускладнило ухвалення рішень більшістю. Їм елементарно не вистачає голосів. У вівторок це теж було помітно — доводилося переголосовувати.

Не вдаючись до деталей роботи вчорашнього парламентського дня (про деякі з них ми говорили з нашими співбесідниками), одне важливе питання ще довго тяжітиме над всіма українськими депутатами (напевно, окрім комуністів) — це питання євроінтеграції. Воно не повинно мати політичних кольорів — лише національні інтереси. Зрозуміло, опозиції складно боротися з владою в нинішніх умовах— в хід часто йдуть блокування і бійки, але чи можливий компроміс? Який вихід із ситуації, адже восени Україна має будь-що підписати Угоду про асоціацію з Європейським союзом?

МИ ПОСЛІДОВНО ВІДСТОЮЄМО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР І  ГОЛОСУВАТИМЕМО ЗА НЕОБХІДНІ ЗАКОНИ

Андрій СЕНЧЕНКО, народний депутат, фракція «Батьківщина»:

— Пане Сенченко, ще нещодавно опозиція блокувала трибуну Верховної Ради у зв’язку з тим, що Власенко позбавили мандата. Вчора ви розблоковували ВР, і замість захисника Тимошенко присягу прийняв наступний за списком представник «Батьківщини». Де логіка?

— Ми блокували Верховну Раду не лише з питання Власенка. Це проблема в будь-якому разі на совісті влади. Ви знаєте, що підготовано пакет документів, який надіслано до Європейського суду з прав людини, — доповнена скарга Юлії Тимошенко, у зв’язку з тим, що проблеми з Власенком є результатом того, що він захищає її в суді. Є персональна скарга Власенка до ЄСПЛ, тому ми не можемо блокувати у зв’язку з цим ВР до того, поки Європейський суд розгляне цю скаргу. Ми впевнені, що справедливість восторжествує. Нам важливо було розблокувати ВР для того, щоб добитися виборів міського голови Києва. Це черговий злочин влади — порушення Конституції, законів країни. Влада привільно себе почуває, не проводячи виборів. Вони взагалі готові ніде й ніколи не проводити вибори, залишившись навіки на шиї українського народу. Що стосується того, що прийняв присягу наступний за списком «Батьківщини». Знову-таки, ми пропрацювали ситуацію. З правового погляду. Якби протягом 20 днів Стаднійчук не прийняв присягу, то ЦВК прийняв би ухвалу щодо наступного за списком і так далі. На жаль, там не все так просто з правового погляду. Тому, для нас Власенко — це людина, яка не залишилась за бортом. Така сьогодні тактика опозиції.

— Загалом блокування роботи ВР опозицією — це привід для влади і представників Європи звинувачувати вас у затягуванні процесу євроінтеграції України. Чому саме зараз вибрано час для періодичних блокувань?

— У нас є своє розуміння того, що сьогодні йде на користь країні, а що не йде. Безперечно, те, що стосується євроінтеграції, то ми послідовні, відстоюємо європейський вибір. Закони, які необхідні для просування цим шляхом, ми маємо на увазі як першочергові, і за них голосуватимемо. Більше того, у нас у пакеті є ще цілий ряд законів, наприклад, пов’язані з відновленням пенсійних прав громадян (цей законопроект було внесено наприкінці минулого року, ми не можемо його відкладати), є законопроект, пов’язаний зі скасуванням реформи охорони здоров’я, бо це, власне, узаконена ліквідація система охорони здоров’я в країні. Є цілий ряд законів, які стосуються економічних і соціальних питань. У цій частині ми сприятимемо роботі Верховної Ради. А якщо і надалі порушуватимуться процедури персонального голосування, то, безперечно, будуть тактичні блокування.

— Опозиція готова до компромісів із владою з питань євроінтеграції?

— У нас є стратегія — європейський вибір. Ця стратегія підтримується більшістю українських громадян. Чи готова влада йти цим шляхом? Десь тактично її кроки збігатимуться з думкою народу. Але річ у тім, що вони весь час ходять назад-вперед. Не в компромісі річ. У нас є тактика, вона підтримується народом.

— Сьогодні ми бачимо, наскільки складно працювати нинішній Верховній Раді. Вона взагалі працездатна?

— Питання полягає не в тому, який зараз номер скликання або співвідношення груп і фракцій, а в тому, що нинішня влада і її представники у ВР — Партія регіонів — у принципі не розуміє як це жити і працювати згідно з законом. Їхні представники не розуміють як це голосувати за себе, вони продовжують фальсифікувати ухвали комітетів, навіть тих, де у них є більшість. Закон, в їхньому розумінні, — для народу, а для можновладців закон не писаний. Команди Банкової виконуються за будь-яку ціну, всупереч законам, Конституції і так далі. Можна як завгодно розцінювати ситуацію в залі, яка й справді гаряча і нервова, але для повноцінної роботи ВР потрібно змінити мислення регіоналів.

— Ви згадували про київські вибори. У цьому питанні у вас з владою є якісь точки дотичності?

— На рівні переговорів, усі погоджуються з тим, що потрібно проводити вибори і дотримуватися закону. Наскільки щирі ці заяви буде видно під час голосування: підтримають представники влади це питання чи знайдуть зачіпки і приводи, щоб у черговий раз зірвати дату виборів (розмова відбулася вчора в обід — Авт.).

— У вівторок «свободівці» блокували ВР, у тому числі через те, що Єфремов виступав російською мовою. Ви, як людина російськомовна, бачите в цьому проблему? Як прокоментуєте цю ситуацію?

— Я у Верховній Раді зі «свободівцями», і не лише, розмовляю українською мовою. До речі, у Єфремова теж добра українська. Попри те, що для мене, як для кримчанина, це складно, я розумію, що є парламент країни і країну потрібно поважати. У Верховній Раді потрібно говорити українською.

ВСЕ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ, БУДЕ ПІДТРИМАНО ОПОЗИЦІЄЮ

Ірина ГЕРАЩЕНКО, народний депутат, фракція «УДАР»:

— До порядку денного, затвердженого в понеділок, внесено 5 законопроектів влади, що стосуються євроінтеграції. Цього тижня вони будуть прийняті у першому читанні: опозиція також буде за них голосувати. До другого читання ми будемо вносити пропозиції та поправки до тих проектів, бо усі вони неідеальні. Опозиційні сили працюватимуть на те, щоб відповідні законопроекти за формою, змістом та назвою відповідали високим європейським стандартам. Але, ще раз наголошую, все, що стосується євроінтеграції, буде підтримано опозицією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати