Перейти до основного вмісту

Шанс зупинитися...

«Політичні домовленості не матимуть жодного результату для країни — якщо не йтиметься про зміну правил гри», — експерт
27 січня, 19:42
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Вівторок може стати переломним. Якщо політики захочуть, вони можуть зупинити насильство і протистояння. Принаймні зробити перший вагомий крок, який би утихомирив обидві сторони. Позачергова сесія парламенту — це шанс знайти компроміс і почати реальний діалог. Які взаємні поступки наразі найбільш популярні?

Мова йде про відставку і заміну уряду, повернення в дію змін до Конституції 2004 року, звільнення всіх учасників протестів, покарання винних у викраденні, побитті, вбивстві людей, виведення силовиків з урядового кварталу, можливо, дострокові вибори до Верховної Ради і навіть Президента. Як один з варіантів поговорюють і про введення надзвичайного стану. Що з цього може стати реальністю? Слідкуйте сьогодні за Радою.

Багато з цих пунктів обговорювалися на зустрічі влади і опозиції. Президент навіть запропонував Яценюку очолити уряд, а Кличку посаду віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань. Чіткої відповіді від опозиції ми так і не почули, було сказано лише точно, що переговори продовжаться. Вони і продовжуються. За визначенням багатьох експертів, торги наразі тривають.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА, «День»

«Будь-які політичні домовленості не будуть мати жодного серйозного результату для країни — якщо мова не буде йти про зміну правил гри, а лише про — посади, переформатування уряду, повернення до Конституції 2004 року, — пише політолог Вікторія Подгорна у своєму блозі в «Дні». Експерт нагадує, що «змову еліт» ми вже проходили у 2004-му, коли «суспільство не отримало майже нічого».

Подгорна підкреслює, що політичні домовленості — «це: у кращому випадку буде просто кроком до пом’якшення режиму та створенням умов для зміни еліт. Але це залишить на своїх місцях корупційну, репресивну пострадянську систему  як в політиці, так і в економіці. Змінити її — є сьогодні головною вимогою Майдану, суспільства».

«Все, що відбувається в Україні сьогодні — результат недеформованих демократичних інститутів: незалежних і сильних профспілок; контрольованих громадянським суспільством інститутів влади, незалежних і некорумпованих судів і прокуратури», — пише у «Фейсбук» експерт Валерій Чалий.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА, «День»

«Це результат несправедливого розподілу національного продукту, коли розрив між бідними і найбагатшими чи не самий величезний в Європі, — продовжує Чалий. — Це наслідок недосформованої політичної української нації (хоча в останні місяці процес просто набирає колосальні обороти). Якщо нам вдасться утримати країну — у нас буде абсолютно інше суспільство і інша країна. Історія дала нам шанс».

На що здатні політики? Говоримо з парламентарями від влади та опозиції?

«МИ КАТЕГОРИЧНО ВИКЛЮЧАЄМО МОЖЛИВІСТЬ СИЛОВОГО РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТУ»

Михайло ЧЕЧЕТОВ, народний депутат, Партія регіонів:

— Поки у повістці дня сформульоване одне питання — якими методами врегулювати політичну кризу в країні.

Ми категорично виключаємо можливість силового розв’язання конфлікту. За таких умов можуть постраждати невинні люди. Ми цього не хочемо. Зараз усе ще є можливість врегулювати ситуації шляхом переговорів за круглим столом. Поки лідери опозиції думали лише про те, щоб отримати власні політичні дивіденди і висували ультиматуми. Це і гальмувало переговорний процес. Ми зараз бачимо компроміс у тому, щоб сторони поступилися якимось своїми вимогами, але при цьому всі залишилися задоволені. Зараз це потрібно народу та державі.

Закони, проголосовані 16 січня, ми скасовувати не будемо. Вони відповідають нормами європейського законодавства. Ми готові внести поправки до деяких із них (можливо десь щось не так переклали), але для цього треба запросити європейських експертів-посередників і створити відповідну  групу.

За амністію, реабілітацію учасників протесту та відкликання «Беркуту» та міліції з Києва ми готові голосувати в тому випадку, якщо на всій території України будуть повністю звільненні усі будівлі і коли розійдеться Майдан. От наш варіант компромісу.

НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ ПОЗАЧЕРГОВОГО ЗАСІДАННЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ ПОКИ – ОДНЕ ПИТАННЯ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

...Опозиція вже нічого не контролює, її ніхто не слухає. Тому зараз вона й лякає людей страшилками про введення надзвичайного стану. Але це не більше, ніж страшилки: ми за введення надзвичайного стану голосувати не будемо.

Партія регіонів — це залізобетонний моноліт та висодисциплінована організована команда. Ми — не опозиція з «тушками» і лідерами, які зрадили вождя помаранчевої революції Ющенка. Тому наші депутати залишаться з нами.

Переговори з опозицією Президент проводить, і вони продовжуються. Президент сказав, що готовий домовлятися. Ми підтримуємо Президента і не заперечуємо створювати групу з вдосконалення Конституції, готові вносити до неї поправки та голосувати за відставку уряду.

«ОПОЗИЦІЯ ПРОПОНУЄ ДОМОВЛЯТИСЯ, АЛЕ НА ДУЖЕ СЕРЙОЗНІЙ ДОВГОТЕРМІНОВІЙ ОСНОВІ»

Віктор ЧУМАК, народний депутат, «УДАР»:

— Ми поки не визначилися з тим, що і як будемо робити. У вівторок вранці буде засідання фракції, на якій ми будемо абсолютно чітко визначати, як діятимемо далі. З огляду на те, як пройдуть консультації щодо порядку денного (є пропозиція Литвина, наша) і якщо на ці пропозиції пристане більшість, то можна буде йти на голосування. Якщо у порядок денний включатимуть відверто провокативні питання, чи питання, що лише відволікатимуть від загальних проблем, то тоді будемо визначатися.

Я не буду говорити про те, чи є зараз люди, які готові вийти з фракції Партії регіонів. Самі робіть висновок, якщо на засідання фракції ПР, яке вони терміново зібрали цієї неділі, прийшло 70 людей...? Додам тільки одне, консультації з депутатами від більшості опозиція веде постійно.

Зараз йде ескалація силової напруженості: заява міністра юстиції про можливе введення надзвичайного стану; заява СБУ про ймовірні атаки на об’єктах інфраструктури та національного значення тощо. Це ж не ми говоримо про небезпеку введення НС... Якщо СБУ каже, що в неї є така інформації, то зараз вона має застосувати всі свої можливості, щоб не чекати поки якась біда відбудеться, а запобігти їй. Завдання СБУ — запобігати, а не попереджати про можливу небезпеку. 

Тим більше, зараз кількість військовослужбовців в урядовому кварталі тільки збільшується. Це теж показник, що йде підготовка до засідання Верховної Ради у вівторок. Питання дуже складне. Воно сьогодні висить на волосині. Опозиція пропонує домовлятися, але на дуже серйозній довготерміновій основі. Наші вимоги незмінні — повернення Конституції 2004-го року, скасування законів від 16 січня, амністія всіх затриманих, відставка уряду і консультації щодо підготовки по формуванню уряду народної довіри.

Радикалізація настроїв на сьогодні є очевидною. Тому ці кроки є тільки першими. Зараз усе залежить від нас. Якщо ми й надалі говоритимемо про те, що не можемо домовитися — з цього нічого не вийде. Наша акція — довгострокова. Ми повинні йти і говорити про те, що цим процесом треба керувати, а не пускати його за течією. По всій країні проходять акції протесту. Люди демонструють своє ставлення до політики влади, яка призвела до нинішнього стану речей. Не зважати на це влада вже не може.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати