«План Меркель» з відбудови Донбасу
Німецький канцлер до символізму візиту на підтримку України пообіцяла конкретну допомогу
Сьогоднішній візит німецького канцлера Ангели Меркель в Україну виявився більше ніж просто сильний знак підтримки дій українського уряду, який намагається взяти під контроль ситуацію на сході України. Хоча переважно саме такі сподівання багато хто покладав на цей другий після 2008 року візит глави німецького уряду до Києва. Причому про це говорили як дипломати з українського, так і німецького боку. Ще багато хто в Україні звертав увагу на те, що відбувається він у день підписання угоди між Гітлером і Сталіним у 1939 році і висловлював тривогу з таким збігом візиту німецького лідера в Київ.
Сама Ангела Меркель на спільній з Петром Порошенко прес-конференції для журналістів перед Будинком з химерами зазначила з цього приводу, що «наша присутність у цей особливий день показує зміни, що дві країни можуть зміцнювати політичні відносини, і що Німеччина не хоче чужої біди». Вона також наголосила, що територіальна цілісність та добробут України є важливою метою німецької політики.
Зі свого боку Порошенко відзначив, що зараз українсько-німецький діалог найактивніший за часи існування України, і Меркель, з якою він провів більше 20 телефонних переговорів за останні місяці, добре розуміє проблеми, з якими стикається Україна та Європа.
Коментуючи ситуацію на сході України, зокрема і незаконне вторгнення російського гуманітарного конвою, український лідер зазначив, що 185 автомобілів повернулися і Україні вдалося уникнути провокації. «Війна не наш вибір. Мир можна досягти завдяки імплементації Мирного плану Порошенка на Донбасі», наголосив він.
Незважаючи на складну ситуацію на Сході, - розповів президент, на переговорах з канцлером «ми говорили про план відновлення інфраструктури Донбасу».
За його словами, 20 важкопоранених українських військових буде лікуватись у Німеччині, і започатковано спеціальний фонд на суму 500 млн. євро в рамках спеціального плану з відбудови інфраструктури Донбасу.
«Це початок плану Меркель з відбудови Донбасу», - наголосив Порошенко. За його словами, під час зустрічі з німецьким канцлером обговорювались питання місцевого самоуправління, децентралізація влади, - про майбутнє України, незалежність і суверенітет. Президент підкреслив, що Німеччина продемонструвала, що вона є наш адвокат і надійний друг.
Меркель зі свого боку, сказала, що для України, яка має різні регіони, важливо утримати їх укупі, що може бути зроблено завдяки змінам у Конституції у питаннях децентралізації влади та збереження мовної ідентичності. «Дуже важливо, - наголосила вона, - щоб це було втілено в життя, але перш за все, треба припинити збройні сутички». За її словами, досі не вдавалось досягти спокою на Сході, сепаратисти не дотримуються припинення вогню двома сторонами, і забезпечити контролю на українсько-російському кордоні. Ці слова свідчать про те, що вона добре обізнана із ситуацією.
Більше того, вона випередила запитання щодо того, що в Німеччині говорять про федералізацію в Україні, а не децентралізацію. Таку плутанину вона пояснила тим, що під федералізацією у Німеччині зовсім не мають на увазі про те, що розуміють в Україні. Вона підтримує децентралізацію в Україні, щоб населення в регіонах бачило, що це втілюється в життя, а з іншого боку, щоб кожен регіон мав відчуття власної відповідальності за ситуацію.
І коли її попросили прокоментувати слова німецького віце-канцлера, який сказав в інтерв’ю, що Україні не повернути Крим, Меркель сказала, що визнавати анексію не можна, але для вирішення цього питання потрібно дуже багато терпіння та зусиль. Це відбулося з порушенням територіальної цілісності, - сказала вона, головного принципу, за яким останні 50 років жила Європа і такий прецедент може призвести до того, що будь-хто в Європі може так поступити, забрати у когось територію. Разом з тим вона вважає, що зараз головне завдання для України зберегти Донецьк, Луганськ та постачання газу.
В ході прес-конференції Меркель декілька раз наголошувала, що вирішення конфлікту на сході України може бути лише дипломатичним. Разом з тим вона сказала, що це в ніякому разі не може бути за рахунок територіальної цілісності та суверенітету України. При цьому вона покладає надію на чергову зустріч контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі, до якої входить швейцарський дипломат, спецпредставник ОБСЄ Хайді Тальявіні, яка, за словами Меркель, добре працює. Можливо, це й так, але багато хто пам’ятає «прокол» німецького канцлера, яка сказала, що до складу контактної групи може увійти Віктор Медведчук. Саме тоді Меркель навіть у самій Німеччині назвали пані Ріббентроп. Німецький дипломат пояснила «Дню», що канцлер навіть не знала, хто це такий і те, що він дуже одіозна фігура для українців. Але після цього проколу, - додав співрозмовник, - Медведчук більше не брав участь у засіданнях контактної групи.
Тепер Меркель сказала, що українська сторона може говорити, кого з російської сторони залучати до контактної. Це вже плюс. Вона висловила сподівання, що переговори в Мінську Порошенка з Путіним щодо плану досягнення миру на Донбасі будуть успішними. А для контролю за кордоном, на думку канцлера, необхідно залучити безпілотники, бо це дуже важливо для забезпечення миру.
Сказати легко, а як це зробити. Адже проросійські сепаратисти заявляють, що вони будуть збивати безпілотники.
Зі свого боку Порошеко наголосив, що Україна не піде ні на які поступки у суверенітеті та територіальній цілісності заради досягнення миру на Донбасі. Він зазначив, що Україна і ЄС діють скоординовано і так само діятимуть 26 серпня у Мінську на переговорах з президентами країн Митного союзу. Він висловив сподівання, що на цій зустрічі, на якій братиме участь представницька Європейська делегація, буде досягнуто позитивного результату.
На завершення прес-конференції Порошенко наголосив, що Україна готова сама забезпечити мирне врегулювання «Заберіть найманців і мир буде встановлено швидко». З цим важко не погодитись. Питання, як це зробити.
Author
Микола СірукРубрика
Тема «Дня»