Перейти до основного вмісту

«Україна не здається і має непереможну силу»

«День» зібрав думки про сьогоднішнє військове свято у столиці
24 серпня, 19:09
Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

Сьогодні всі українці святкують 23-ю річницю Незалежності України. З нагоди свята в столиці пройшов військовий парад, на якому були присутні Президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, міністр оборони Валерій Гелетей, київський міський голова Віталій Кличко і інші високопосадовці.

Президент привітав Україну із Днем Незалежності та заявив, що «події останніх місяців стали для нас хоча й не оголошеною, але справжньою війною». Глава держави зазначив: «За останні шість місяців у важких виснажливих боях народилося нове українське військо. Воно сильне не лише зброєю та хистом, але й потужним патріотичним духом». Петро Порошенко також сказав, що «Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!»

Президент відзначив, що українські Збройні сили, Нацгвардія, прикордонна служба, добровольчі батальйони «заслужено успадкували військову славу давньоукраїнських князівських дружин і Війська Запорозького, українських січових стрільців і вояків Української Повстанської Армії, армії Української Народної Республіки і українців, які під час Другої світової війни захищали Україну в лавах Червоної Армії».

Петро Порошенко також пообіцяв, що техніка, залучена на святкування Дня Незалежності, буде направлена з Хрещатика прямо в зону АТО. Він також додав, що, згідно з планом на 2015-2017 рр., на переозброєння та оновлення військової техніки заплановано виділити понад 40 мільярдів гривень.

Парад продовжився урочистим маршем батальйону учасників АТО, роти почесної варти, парадного батальйону ВМСУ, а також курсантів українських військових навчальних закладів. Хрещатиком пройшла колона військової техніки, серед якої були  представлені КрАЗи «Когуар», БТР 3Є, БТР 4Є, ПЗРК «Ігла», протитанкові гармати, реактивні системи залпового вогню «Смерч», «Град», ЗРК «Оса». Весь марш супроводжувався оплесками глядачів, які слідкували за парадом.

Та нещодавно сам факт демонстрації військ та бойової техніки викликав в суспільстві багато суперечок та дискусій. Мовляв, зараз «парадні» гроші - а це близько 80 млн. грн. – варто було витратити не на «бряцання» зброєю, а безпосередньо на армію, яка потерпає від нестачі матеріального, технічного та військового забезпечення, а броньовані машини потрібні не для пишного святкування в центрі Києва, а для рятування життя на передовій в зоні АТО. Звичайно, ці аргументи не можна ігнорувати, але у питанні проведення військового параду на 23-й День Незалежності України є й інший вимір: українське суспільство, яке протягом 6 місяців знаходилося в стані фактичної війни та кожного дня отримувало інформацію про нових загиблих співвітчизників, відчувало необхідність в такому заході. З такою думкою згодні всі співрозмовники «Дня», з якими вдалося поговорити після святкового дійства. Як зазначила киянка пані Тетяна, вона, як і всі, сумнівалася в доцільності проведення параду, але по його закінченню всі сумніви зникли: «Людям треба було підняти дух, треба було відчути, що ми дійсно незалежні, і тепер їх переповнює гордість за країну».

Із думкою пані Тетяни погоджується і інший співрозмовник «Дня» - Ярослав. «Завдяки параду я відчуваю патріотичний підйом. Мене він зачепив за живе – наче ми втерли носа Путіну: він нас намагається бомбити, а ми парад проводимо». «Звісно, було багато суперечок щодо доречності проведення цього заходу, - продовжує хлопець, - але коли я потрапив сюди, всі сумніви зникли – парад однозначно був потрібен, адже завдяки ньому я побачив піднесення в очах людей».

Як розповів «Дню» літній киянин Семен Гордійович, для нього сьогоднішнє свято є найвизначнішим днем в країні, адже він сам був одним із учасників мітингу за Незалежність 24 серпня 1991 року: «Пам’ятаю, як ми 24 серпня 1991 року виходили до Верховної Ради та в три години кричали: «Воля або смерть!», бо депутати не приймали Акт про Незалежність. Нас могли розстріляти, але ми не здавались». Військовий парад справив на чоловіка дуже сильне враження, адже «це показало, що українці мають силу духу». «Парад продемонстрував усьому світові, що Україна не здається, бо має силу, яку не можна перемогти. Це дійство транслювалося скрізь і породило ще більше героїв України», - закінчує він.

Заступник директора Міжнародно-правового департаменту – начальник Управління міжнародного співробітництва АДПСУ, генерал-майор Анатолій Зарицький поділився з «Днем»: «Завдяки Дню Незалежності відбулося надзвичайне піднесення патріотичного духу, всебічної підтримки війська народом. Завдяки святу, з одного боку, стає радісно на душі, але і відчувається гіркий присмак через неоголошену війну, яка ведеться на сході». За словами прикордонника, «ми всі маємо єднатися довкола єдиної та неподільної України, бо її незалежність вистраждана багатьма поколіннями українських патріотів, починаючи з часів козаччини, часів УНР, і закінчуючи сьогоднішнім днем».

Як зазначив Анатолій Зарицький, парад став запорукою підняття бойового духу і в суспільстві, і в армії, свідченням чому є безліч державної символіки та оплески, які отримували бійці АТО під час свого маршу. «Люди пересвідчились, що в нас сформувалася нова армія, нова генерація українських захисників і цим фактом можна тільки пишатися, - продовжує генерал-майор. - І я впевнений, що Україна є і буде незалежною та соборною державою – у нас для цього достатньо сил та героїзму», - закінчує прикордонник.

Сьогодні українці побачили своїх захисників, висловили їм свою щиру повагу та вдячність, усвідомили, що в них є горде, незламне, боєздатне та модерне військо, здатне відстояти Батьківщину. Цей парад видався необхідним і військовим, які побачили, що українці єдині у своїй підтримці армії, що люди люблять та шанують своїх героїв-захисників.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати