Теракт проти французького сатиричного журналу
Експерти «Дня» - про те, як треба протистояти ісламському радикалізму і проявам ксенофобіїФранція на три дні у жалобі через теракти у редакції сатиричного тижневика «Шарлі Ебдо», у результаті яких загинули 10 журналістів і 2 поліцейських. «Я шокований і глибоко засмучений жахливою атакою на невинних людей у редакції «Шарлі Ебдо» в Парижі. Цей терористичний напад явно мав на меті завдати удар по журналістах і свободі вислову думки», - ідеться у заяві Генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда, яку «День» отримав від прес-служби Ради Європи. «Це була кричуща по своїй жорстокості атака на наші демократичні і європейські цінності; черговий приклад загрози радикалізації для нашого суспільства, - загрози, якій ми повинні рішуче протистояти. Європейські уряди і інститути, у тому числі Рада Європи, повинні вжити усе можливе для того, щоб надалі більш дієво захищати журналістів і свободу ЗМІ», - заявив пан Ягланд, висловлюючи співчуття народу Франції.
Наразі поліція Франції вживає заходи для затримки підозрюваних. А тим часом у цій країні сьогодні сталося вже кілька випадків порушення громадського порядку, пов’язані з релігійними спорудами: «У місті Вільфранш-сюр-Сон на сході Франції пролунав вибух у ресторані, розташованому поруч з мечеттю. У четвер вранці невідомі кинули кілька гранат у двір мечеті у французькому місті Ле Ман», - повідомляє www.eurointegration.com.ua з посиланням на французькі видання. Окрім того, як передає УНІАН з посиланням на інші ЗМІ, у південному районі під Парижем, біля міста Монруж сьогодні вранці сталася стрілянина. Озброєний чоловік почав стріляти по поліцейських. Співробітник правоохоронних органів був серйозно поранений. Нападника затримали.
«День» звернувся до екс-посла України у Франції Юрія КОЧУБЕЯ із запитаннями щодо того, чому стався цей теракт і чи є загроза ісламського тероризму в Європі:
- У світі відбуваються деякі процеси, - почав Юрій Миколайович. - Ми маємо приклад таких процесів у нас – на сході нашої держави, які породжують різні негативні реакції певної частини населення, людей, які перебувають у такому психічному стані, що готові на будь-що. Це загальна відповідь. Живемо в такий час. Щодо цього теракту – треба шукати конкретну причину. Для початку треба заарештувати тих, хто це зробив, дізнатися, звідкіля вони і хто. Мета їх, по-моєму, якась незрозуміла. Ще коли були ці карикатури (тижневик «Шарлі Ебдо» надрукував карикатури на пророка Мухаммеда, через що отримував погрози – ред.) – і аж тепер вони вирішили зробити такий замах і знищити скільки людей. По-друге, їх, звичайно, треба показати всьому світу і не робити того, що викликає такого роду акти. Вони кажуть, що це акт помсти. Звичайно, цей акт дуже запізнілий. Це мене якраз і насторожує. Вони могли б це зробити набагато раніше. А чому тепер? Значить, комусь потрібне загострення обстановки у тій же Франції, де взагалі бувають всякого роду інциденти. Вони розв’язуються. Але отакий дуже важкий замах – мабуть, уперше. Думаю, що тут і французький уряд більше повинен подбати про порядок у своїй країні, уникати такого роду проявів ксенофобії, яка інколи буває, в тому числі і в засобах масової інформації. Я за свободу інформації і за свободу преси, але разом із тим є певні моменти, яких треба уникати. Думаю, що повага до поглядів інших людей повинна бути скрізь, у тому числі до релігійних поглядів. Не треба робити речі, які є по суті провокативними. Кажуть, що цей теракт – помста. Чому ці месники приїхали з Ємена – мене якраз оце наштовхує на певного роду думки – а чи не є це такою велетенською провокацією?
- Як ви оцінюєте реакцію французької влади і громадськості на ці події?
- Ця реакція цілком передбачувана і нормальна, тому що акт насправді дуже жорстокий, божевільний і нерозумний. Але треба думати і про те, як уникати різного роду провокативних дій, публікацій, кінофільмів, які час від часу з’являються в Європі, провокуючи іншу частину людства на такого роду ексцеси. Ми їх не схвалюємо, але треба уникати цього обов’язково. Не може бути свободи слова «без берегів» у будь-якому суспільстві, бо є «Я» і є «Ти», і «Я» повинен поважати права «Іншого». А той інший повинен поважати мої права. Тільки так і людство, і окремі особи можуть встановлювати якесь співжиття. Насамперед треба іти до діалогу. Якщо виникають такі ускладнення – не ексцеси, терористичні акти і не ксенофобські кампанії у відповідь. Усе це повинно вирішуватися на рівні діалогу.
- Які висновки для України мають бути зроблені з цієї ситуації?
- Висновки для України дуже прості. По-перше, вести розумну політику імміграції. Не створювати якихось анклавів, де б скупчувалися люди однієї релігії чи одного етносу. Краще, щоб вони по країні були розподілені рівномірно, якщо це можна робити. Це справа адміністрацій – вони повинні дбати і дивитись, якщо в нас є якісь біженці, то їх треба так розселювати, щоб вони не створювали потім ускладнень. Маємо історичні приклади, які існують і сьогодні, - Косово. Як воно виникло? Через проникнення албанської частини населення з-за гір у Македонію. Таким чином виникла проблема і корінна земля Сербії опинилася в руках албанців. Це історична провина і не нам тепер судити. Але ми повинні передбачати. І треба проводити розумну виховну роботу і всякі прояви ксенофобії, антисемітизму припиняти. Ми не повинні скотитися до того, до чого скотилася Росія, коли вона створювала такий образ українця, який призвів до того, що люди там вірять, що в нас мало не канібальство. Цим користуються потім уже в політичних цілях. Цього ми повинні уникнути, але разом із тим і давати відсіч. Якщо на нас нападають, ми не можемо мовчати.
«ТАКІ ТЕРОРИСТИЧНІ АКТИ «ПРАЦЮЮТЬ» НА ПОДАЛЬШУ РОЗ’ЄДНАНІСТЬ ХРИСТИЯНСЬКОГО І МУСУЛЬМАНСЬКОГО СВІТІВ»
Андрій КУРКОВ, письменник, нагороджений орденом Почесного Легіону Франції:
- Те, що сталося, тільки підніме шанс партії «Марін Ле Пен» на наступних виборах і, думаю, ще вище підніме антиісламські настрої. Тим більше, що зараз з’явився загальноєвропейський рух проти ісламізації Європи. Думаю, що такі терористичні акти «працюють» на подальшу роз’єднаність християнського і мусульманського світів саме в Європі. Зрозуміло, що ситуація буде поглиблюватися далі, можливо, дійде до якоїсь крайньої точки. Для України ця проблема не є актуальною, тому що в нас немає такої майже рівноваги впливу християнського і мусульманського світів. Але, звичайно, проблеми Старої Європи дуже серйозні і можуть врешті зачепити і нас, так само як наш конфлікт з Росією зачепив Європу.
Підготувала Ольга ХАРЧЕНКО, «День»