Хортиця – над усе!
Костянтин Сушко видав уже десяту книжку про острів як унікальний «материк»Ім’я письменника Костянтина Сушка добре відоме українському читачеві передусім через його незрадливу синівську відданість Хортиці. Понад сорок років тому в пресі з’явилися перші матеріали запорізького газетяра (загалом їх понад 200), присвячені долі цього дніпровського острова (найкрупнішого річкового острова в Європі). З того часу автор — беззастережний лідер у лавах захисників острова — унікального природного середовища, яке навдивовижу збереглося в межах потужного індустріального центру. Для Сушка Хортиця — не просто шматок землі, оточений водою, а свого роду дивовижний материк із неповторною аурою, осередок українства, якому Бог надав єдиний майновий статус — власність українського народу. В «помаранчеві» часи він 2,5 року очолював Національний заповідник «Хортиця», вкладаючи в його розвиток душу й серце (за що й поплатився посадою і судовими справами, висмоктаними з пальця).
Нова книжка К. Сушка «Заворожений острів» — десята в циклі своєрідної Хортиціади. В передньому слові автор роз’яснює подвійний зміст назви свого твору: «заворожений» — такий, що чарує, і «зачаклований» — підданий злим чарам». А далі на ста сторінках викладає те, що наболіло. Спершу обґрунтовано доводить хибність офіційної наукової думки про існування на Хортиці першої Запорозької Січі, згадок про яку не знаходимо ні в літературних, ні в документальних джерелах (Литовська метрика, Е. Лясота, Г.Л. Боплан, Самовидець, С. Величко), потім — вносить ясність щодо постаті князя Дмитра Вишневецького (в оцінках його навіть шановний Д.І. Яворницький помилявся — аж ніякий він не «козак Байда»).
Декілька десятків сторінок присвячені драматичній історії народження, ствердження та функціонування на Хортиці Національного заповідника, особливій ролі в цьому Миколи Петровича Киценка. Будучи радянським функціонером — заступником голови облвиконкому з питань культури, він мав глибоке відчуття рідної землі й наполегливо «проштовхував» ідею заповідання Хортиці передусім як колиски запорозького лицарства. Це відіграло позитивну роль в долі острова, хоча на сьогодні є анахронізмом і гальмує розбудову заповідника (нині діяльність колективу сконцентрована головним чином на території Музею історії запорозького козацтва). В роки свого директорства автор якраз і намагався охопити процесом облаштування всю територію острова як єдиний сакральний простір.
Найбільше болить автору сучасний стан Хортиці, тож і б’є він на сполох, включаючи в книжку фрагменти з відкритих листів і до Президента України Петра Порошенка, й до нинішнього очільника заповідника Максима Остапенка.
Наприкінці автор робить спробу дати відповідь на питання: «Що заважає Хортиці стати повноцінним національним заповідником, і чи зніметься закляття із «заворженого» острова?». Фінальне речення книжки — життєве кредо Костянтина Сушка: «Хортиця — над усе!»