Класика – на обмін
У «Читальній арці» в Дніпрі відбулась буккросинг-зустріч«День» уже розповідав про проект «Читальна арка», який з’явився у Дніпрі з ініціативи групи Artpolis, Влади Брусиловської та дизайнерів Валерія та Катерини Кузнєцових (див. матеріал «Архітектура читання» в № 9-10 від 22-23 січня 2016 року). Обладнаний спеціальними полицями, освітленням та місцями для сидіння, об’єкт перетворився на осередок громадського руху з обміну літературою. Учасники акції залишають в книжках листи для наступних читачів. За порадою до команди почали звертатися інші активісти. В місті виникло ще кілька зон буккросингу. В проекту з’явився іноземний благодійник, який поповнює фонд українськими книжками для дітей.
Як розповідає в коментарі «Дню» координатор акцій буккросингу в Дніпрі Марія Ложко, на першому етапі залишені книжки зникали першої ж ночі, тому команда проекту усвідомила, що ідея буккросингу потребує додаткового пояснення. Організатори вирішили проводити тематичні акції. Перша відбулась перед початком навчального року й була присвячена шкільним виданням. Марія Ложко переконана, що експеримент вдався: «Ми помітили, що учасники тематичних акцій розглядають їх не лише як можливість оновити книжкову шафу, а й як привід для зустрічей та спілкування. Кожна акція об’єднує близько двох сотень людей. Вікові групи учасників розділилися майже в рівних пропорціях: частину становлять батьки з дітьми, частину — місцева молодь (18—27 років), окрема група — учасники 50+. В середньому на кожен захід приносять понад сотню книжок. Популяризувати ініціативу допомагає Facebook-сторінка. Ми отримуємо десятки схвальних відгуків. З’явилися постійні учасники, які познайомилися саме завдяки подіям біля Арки. 2017 року поки що найбільше гостей вдалося залучити до зустрічі, присвяченої українським виданням. Ми запропонували гостям принести книжки українською мовою, українських авторів та видавництв або якимось іншим чином які пов’язані з Україною».
За словами організаторів, вони прагнуть зруйнувати стереотип про те, що люди готові віддавати лише непотрібну й нецікаву літературу. Інколи на полицях для буккросингу з’являються навіть раритетні альбомні видання. Остання ж акція, яка відбулась нещодавно й викликала жвавий інтерес в дніпрян, була присвячена класичній літературі.