Перейти до основного вмісту

«Отаман Степової дивізії»

У Кривому Розі презентували перевидану книгу про повстанський рух, яка майже 75 років тому вперше побачила світ в українській діаспорі
16 жовтня, 11:55
Фото автора

Презентація незвичайного видання про звитяжні події Української Національної Революції 1917-1921 років відбулася в День захисника України біля пам’ятника Головному отаману Холодного Яру Степовому-Блактиному, відкритому цьогоріч у Кривому Розі. І цей святковий чин є зовсім не випадковим, адже саме на Криворіжжі мали місце основні події, про які йдеться в книзі «Отаман Степової дивізії».

Основу книги склали документально-біографічні повісті Юрка Степового (молодшого брата отамана Степового-Блакитного Федора Пестушка) в «Херсонських степах» і «Зв’язкова Віра», що вперше побачили світ у 1947 році в мюнхенських видавництвах української діаспори. І ось тепер їх видано і в Україні (Ю.Степовий. Отаман Степової дивізії. – УВС – К., 2021. – 272 с.).

Повість «В Херсонських степах» охоплює події 1920-1921 років, пов’язані з масовим повстанським рухом на Катеринославщині, Херсонщині і Черкащині. І в центрі цих подій – легендарна повстанська Степова дивізія, яка під проводом 22-річного отамана Костя Пестушка (Степового-Блакитного) очолила спротив московсько-більшовицькій червоній навалі у Криворізькому повіті. У повісті детально описуються обставини виникнення Степової дивізії та подальший зухвалий вимарш степовиків до Холодного Яру, куди прибули вони двадцятисячним військом, щоби об’єднатися з холодноярцями для спільної боротьби з більшовизмом.

Головною героїнею повісті «Зв’язкова Віра» є також мешканка Криворіжжя – легендарна розвідниця Степової дивізії і Катеринославського повстанкому, якою стала юна гімназистка з Веселих Тернів Віра Бабенко. У якості зв’язкової дівчина побувала навіть у польському місті Тарнові, куди була відправлена повстанкомом для отримання вказівок у штабі Симона Петлюри. Зв’язкова пізніше була видана зрадником, арештована чекістами й піддана жорстоким тортурам, але жодних секретних відомостей ворогові не видала й була розстріляна разом з іншими повстанцями у серпні 1921 року в Жандармські балці поблизу Катеринослава.

Про ці героїчні й трагічні події за радянського окупаційного режиму жодних відомостей, звісно, не було, адже, за словами упорядника книги Віктора Рога, правда про відчайдушний спротив більшовикам, який чинили українські повстанці, перебувала під «чорним саваном забуття». Тож висвітлені в повісті Юрка Степового події до широкого загалу українців почали доходити лише з набуттям Україною державної незалежності, коли стала доступною й література української діаспори.

Спираючись на ці та інші джерела, у 1997 році першим розповів українцям про отамана Степового-Блакитного нині відомий дослідник Українського Визвольного Руху, президент Історичного клубу Холодний Яр Роман Коваль. Саме його дослідження про героїв повістей Юрка Степового – «Кость Блакитний Головний отаман Холодного Яру» та «Отаман Вовгура начальник штабу Степової дивізії» також увійшли до книги «Отаман Степової дивізії». Окрім цього упорядник Віктор Рог включив до видання спогади про легендарну розвідницю Віру Бабенко її сучасників – Івана Горішного, який навчався з нею у Веселотернівській гімназії, та художника Юрія Магалевського, який намалював у Тарнові її портрет і доніс до нас образ безстрашної підпільниці.

«Вірю, що книга допоможе усвідомити тяглість нашої боротьби за свободу і незалежність, посприяє розвінчанню міфу про «тріумфальноє шествіє савєцкой власті», безпомилково вкаже на споконвічного ворога, викликаючи спопеляючу ненависть до окупанта і палку любов і шану до захисників рідного краю, мобілізує до їхніх лав нові покоління безстрашних патріотів», – зазначив у передмові до книги її упорядник Віктор Рог.

Зазначене видання з’явилося з ініціативи Організації Українських Націоналістів (бандерівців) і за сприяння Центру Національного Відродження.

І кілька слів про автора. Федір Юрович Пестушко народився 1908 року в селі Ганнівці Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії, яка з 1919 року входила до складу новоствореного Криворізького повіту. Після другої світової опинився в еміграції. Протягом 18 років редагував українську католицьку газету «Нова зоря» і протягом десяти років – часопис «Українське життя». Окрім зазначених повістей, є автором збірки оповідань про Голодомор 1932-1933 років та повісті «Син Закарпаття» про українське революційне підпілля в Києві у 1941 – 1942 роках. Помер у 1987 році у Нью-Джерсі (США).

Панахида за полеглими у визвольній борні захисниками України

У презентації книги, організованій Громадським клубом «Український час», взяли участь колишній зв’язковий УПА Йосип Гевчук, голова Криворізького осередку Товариства політв’язнів і репресованих Василь Умриш, капелан 17-ї окремої танкової Криворізької бригади імені Костя Пестушка отець Роман Бацвін, один із авторів пам’ятника Костю Пестушку в Кривому Розі Євген Головін, представники патріотичних організацій міста, які першими отримали від організаторів примірники видання. Після панахиди за полеглими у визвольній борні захисниками України, яку відслужив капелан отець Роман Бацвін, до пам'ятника отаману Степової дивізії Костю Блакитному лягли квіти і на честь героїв Українського Визвольного Руху тричі пролунало Слава!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати