Перейти до основного вмісту

Гірка кава Дубровника

1 жовтня — річниця операції югославської армії «Війна за мир»
30 вересня, 16:33

«Сьогодні вечері ми будемо пити каву на Страдуні!». З таким настроєм восени 1991 року чорногорські резервісти Югославської народної армії, разом із солдатами із Сербії та Герцеговини та сербськими націоналістичними добровольчими батальйонами, вирушили до Дубровника. Майбутня операція в уявленні югославських військовиків мала стати блискавичною та без сумніву переможною. Але каву на Страдуні — центральній вулиці Старого міста Дубровник — бійцям ЮНА скуштувати так і не довелося.

Приводом для початку військової операції Югославії стала впевненість, що хорвати готують напад на місто Котор та всю чорногорську Которську бухту. Югославська пропаганда стверджувала: Хорватія планує приєднати до себе всю Далмацію, зокрема й ті регіони, що входять до складу Чорногорії. Тому «попереджувальна» військова операція отримала назву «Війна за мир».

Бойові дії розпочалися 1 жовтня 1991 року із нападу ЮНА на місцевості Превлака та Конавлє, що розташовані між кордоном із Чорногорією та Дубровником. Незважаючи на тотальну перевагу югославських сил, бліцкригу не вийшло. Почалася облога Дубровника — з обстрілами з артилерії та кораблів історичного центру середньовічного міста, з блокадою постачання продовольства й товарів першої необхідності… Але все це не принесло перемоги ЮНА.

26 травня 1992 року Дубровник — під тиском міжнародної громадськості — було розблоковано. Потім декілька успішних військових операцій хорватських збройних сил звільнили більшу частину зайнятих югославською армією територій Дубровницького регіону.

Результатом провальної «війни за мир» 1991 року стала не лише поразка ЮНА в Південній Далмації. Невдача в Дубровнику стала вироком СФРЮ.

Саме після тих подій — бомбардування артилерією ЮНА Дубровника, пам’ятки ЮНЕСКО — світ розпочав підтримку Хорватії, розпочалося світове визнання хорватської незалежності.

Чорногорія після поразки під Дубровником фактично вийшла із військового союзу із Сербією. «Гірка кава на Страдуні» (це заголовок однієї з чорногорських газет того часу) мала потужну «протверезну» дію. Хоча республіка ще довгий час залишалася у складі Югославії, в чорногорському суспільстві ширилися антивоєнні настрої, а замість призова до лав ЮНА на теренах Чорногорії проводилася лише так звана «трудова мобілізація». Саме відтоді розпочалася «відбудова» чорногорської еліти та суспільства від белградської влади та політики, що в кінцевому результаті призвело до незалежності Чорногорії 2006 року.

Військовий конфлікт навколо Дубровника має бути цікавий українцям не лише через можливість аналізу чужих військових помилок. На території, що залишилася спірною після хорватських військових операцій — на півострові Превлака у Которській бухті — Радою Безпеки ООН 15 січня 1996 року було започатковано миротворчу місію — UN Mission of Observers in Prevlaka (UNMOP). Миротворці здійснювали моніторинг демілітаризації регіону, проводили щоденне патрулювання кордону між Хорватією та Югославією (її чорногорської дільниці). Завершилася місія 15 грудня 2002 року мирною реінтеграцією Превлаки до складу незалежної Хорватії.

Сьогодні Дубровник є найбільш відомим у світі туристичним центром не тільки Хорватії, але й усіх Балкан. Зокрема, завдяки серіалу «Гра престолів» місто-фортеця на Адріатиці стала одним із лідерів світового туризму — щороку його відвідують понад мільйон гостей з усієї планети. Серед цих туристів могли б бути і колишні бійці ЮНА з Сербії, Чорногорії та Боснії і Герцеговини, які у такий спосіб можуть нарешті здійснити свою мрію та випити каву на Страдуні. Але кажуть, що вони не люблять бувати там через погані спогади. 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати