Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Про День Радіо

07 травня, 14:50

Як людина вперта і занудна, кожного разу цього дня - 7 травня в День радянського, а згодом російського Радіо, я розповідав студентам історію виникнення радіозв'язку - історію, яка висвітлює систему фальсифікації історії науки в СРСР.

Отже, по-перше, цього дня ніякого "міжнародного дня радіо" не існує. Існує День Радіо СРСР, святкування якого визначено Постановою СНК СРСР від 5 травня 1945 р. Всесвітній день радіо також існує - 13 лютого (за рішенням ЮНЕСКО з 2010 р.). Є день радіо України - "День працівників радіо, телебачення та зв'язку" - 16 листопада (з 1994 р.). Тобто це - радянське свято, і ми на ньому зайві.

По-друге, це "свято" фальсифіковане, тобто ніякого "радіо" Попов у 1901 році не "відкривав". Так само, між іншим, як і Марконі. Принаймні у науковому сенсі.

Перший вдалий експеримент з безпровідного передавання енергії електромагнітного поля поставив німецький вчений Генріх Рудольф Герц в університеті Карлсруе в 1885. А в 1887 він побудував перший найпростіший радіопередавач на основі котушки Румкорфа, і резонатор на основі напівкільця - перший радіоприймач. Ця система працювала, хоча і була суттєво недосконалою. Власне апарат Герца 1887 і можна вважати "винаходом радіо".

Апарат Герца для безпровідного передавання енергії електромагнітного поля, 1887
 

В 1890 резонатор був суттєво вдосконалений британським інженером Едуардом Бранлі: напівкільце було замінене на трубку з порошком - когерер. В цій схемі було використано ідеї Ніколи Тесли. Винахід Бранлі у 1893 використав Олівер Лодж для побудови закінченого успішного пристрою для приймання радіотелеграфного сигналу. Що і було продемонстровано в Оксфорді в 1894.

Власне, з цього моменту починається гонитва технологічних схем і патентів між Марконі (якого підтримували Едісон і Карнегі) та Теслою. Цю гонитву, зрештою, виграв Марконі, який в 1909 отримав Нобелівську премію "за видатний внесок в розвиток бездротової телеграфії" разом з Карлом Брауном. Попов тут взагалі майже ні до чого. Він був присутній на лекція і демонстраціях Бранлі і Лоджа, тому просто відтворив їхні схеми в своїх умовах.

...а перший у світі патент на безпровідний зв'язок отримав американський дантист Малон Луміс (патент U.S. Patent 129.971 виданий Mahlon Loomis 30 лип.1872) набагато раніше всієї цієї історії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати