Про День Радіо
Як людина вперта і занудна, кожного разу цього дня - 7 травня в День радянського, а згодом російського Радіо, я розповідав студентам історію виникнення радіозв'язку - історію, яка висвітлює систему фальсифікації історії науки в СРСР.
Отже, по-перше, цього дня ніякого "міжнародного дня радіо" не існує. Існує День Радіо СРСР, святкування якого визначено Постановою СНК СРСР від 5 травня 1945 р. Всесвітній день радіо також існує - 13 лютого (за рішенням ЮНЕСКО з 2010 р.). Є день радіо України - "День працівників радіо, телебачення та зв'язку" - 16 листопада (з 1994 р.). Тобто це - радянське свято, і ми на ньому зайві.
По-друге, це "свято" фальсифіковане, тобто ніякого "радіо" Попов у 1901 році не "відкривав". Так само, між іншим, як і Марконі. Принаймні у науковому сенсі.
Перший вдалий експеримент з безпровідного передавання енергії електромагнітного поля поставив німецький вчений Генріх Рудольф Герц в університеті Карлсруе в 1885. А в 1887 він побудував перший найпростіший радіопередавач на основі котушки Румкорфа, і резонатор на основі напівкільця - перший радіоприймач. Ця система працювала, хоча і була суттєво недосконалою. Власне апарат Герца 1887 і можна вважати "винаходом радіо".
В 1890 резонатор був суттєво вдосконалений британським інженером Едуардом Бранлі: напівкільце було замінене на трубку з порошком - когерер. В цій схемі було використано ідеї Ніколи Тесли. Винахід Бранлі у 1893 використав Олівер Лодж для побудови закінченого успішного пристрою для приймання радіотелеграфного сигналу. Що і було продемонстровано в Оксфорді в 1894.
Власне, з цього моменту починається гонитва технологічних схем і патентів між Марконі (якого підтримували Едісон і Карнегі) та Теслою. Цю гонитву, зрештою, виграв Марконі, який в 1909 отримав Нобелівську премію "за видатний внесок в розвиток бездротової телеграфії" разом з Карлом Брауном. Попов тут взагалі майже ні до чого. Він був присутній на лекція і демонстраціях Бранлі і Лоджа, тому просто відтворив їхні схеми в своїх умовах.
...а перший у світі патент на безпровідний зв'язок отримав американський дантист Малон Луміс (патент U.S. Patent 129.971 виданий Mahlon Loomis 30 лип.1872) набагато раніше всієї цієї історії.